Weer even thuis 9 Als hij over de A58 rijdt en in de verte de watertoren van Souburg ziet, voelt dat als thuiskomen. Willem Poppe (45) woont al jaren in Goes, maar komt nog vaak in zijn geboortestad Vlissingen. De plek waar ontelbare herinneringen boven komen. 'Als ik in bad ging, kon ik praten met één van de buurmeiden, die in het huis ernaast in bad zat 'Je wist precies wie er op zondag wel buiten mocht spelen en wie niet' Terug naar de plek van je jeugd HANS PUIK Willem Poppe groeide op in de Schilderswijk. ,,Dat klinkt net of ik uit Den Haag kom, maar niets is minder waar. Vlissingen heeft zijn eigen Schil derswijk." Een buurt die in de ja ren 70 en 80 als gezellig en kinder rijk te boek stond. ,,Ik speelde met een grote groep leeftijdsgenootjes. Opvallend was dat bijna iedereen in de wijk op een andere school zat. 's Morgens gingen we allemaal onze eigen weg en 's middags om half vier kwamen we weer bij el kaar om te spelen." De groep be stond uit jongens en meisjes en ie dereen genoot een totaal verschil lende opvoeding. Dat gaf volgens Poppe nooit onenigheid. ,,Het was een interkerkelijke wijk. Er zaten streng gereformeerden, rooms-ka- tholieken, niet-kerkelijken. Alles speelde met elkaar. Je wist precies wie er op zondag of op feestdagen wel buiten mocht spelen en wie niet. Dat werd altijd gerespec teerd." Poppe ging zelf ook naar de kerk en zat op de Graaf Jan van Nassau school, een streng christelijke ba sisschool. ,,Sommige buurtkindjes hadden nooit van bidden gehoord. Voor het eten baden wij altijd en vriendjes en vriendinnetjes waren dan muisstil. Als ik bij hun over de vloer kwam, vroegen ouders net jes: 'Wil je even stilte zodat je voor het eten kunt bidden?' Dat onder linge respect zagen wij als vanzelf sprekend, maar is toch bijzonder." Samen met zijn ouders en zijn twee zussen groeide Poppe op in een tussenwoning. Die was erg gehorig. ,,De badkamer van ons huis grensde aan dat van de buren. Als ik in bad ging, kon ik praten met één van de buurmeiden, die in het huis ernaast in bad zat. Heel vaak zongen we samen liedjes of voerden we uitgebreide gesprek ken. Je kunt je bijna niet voorstel len dat het zo gehorig was. Het lijkt een nadeel, maar als kind vond ik dat geweldig." Van zijn ouders mocht Poppe de wereld ontdekken. Hij was een ondernemend kereltje en altijd op pad in de buurt. ,,Eerlijkheid werd door mijn vader en moeder erg ge waardeerd. Een paar keer was ik zolang van huis dat mijn moeder zich zorgen begon te maken. Vanaf toen kreeg ik een tijdje mel dingsplicht. Het was de tijd zon der mobiele telefoons en mijn ou ders wilden graag weten waar ik uithing. In die periode moest ik me om de twee uur thuis melden. Dan was ik bijvoorbeeld op de boulevard aan het spelen, racete ik op mijn fietsje naar huis, gaf een beuk op het voorraam, zwaaide naar m'n moeder en fietste snel weer terug naar het strand. Ieder een weer gerustgesteld." Wanneer zijn ouders even niet konden opletten, waren er altijd nog de zogenaamde 'wijkopa's' die Willem Poppe voor zijn ouder lijk huis aan de Ferdinand Bol- laan in Vlissingen. Onder: Willem was altijd op pad in de buurt. een oogje in het zeil hielden. ,,Als kinderen werden we door de buurt opgevoed. Er woonden twee senioren op de hoeken van onze straat en als we iets deden wat niet naar hun zin was, werd dat pijnlijk duidelijk gemaakt. Ik weet nog dat we op een dag fikkie stookten en één van de wijkopa's naar buiten stormde toen hij de oude kranten in rook zag opgaan. Iedereen sprintte er vandoor, maar helaas, ik was net te laat en kreeg een flinke pets." Poppe kwam vaak op zijn favo riete speelplek, de boulevard. ,,Als het stormde, reed ik met mijn fiets bij 'De Naald' naar beneden en probeerde door de golven te fiet sen. Ik was een waaghals, vriend jes kreeg ik niet mee bij dat soort uitdagingen." Domme kuren Poppe was sowieso een jongen die graag de grenzen opzocht. ,,Ik durfde iets meer dan het gemid delde kind. Onbesuisd en impul sief werd ik genoemd, hoewel ik dat zelf niet doorhad. Af en toe haalde ik domme kuren uit. Bij voorbeeld toen ik voor het eerst bij kinderen in de buurt ging spelen en ik bij hun schuurtje een tomaat in de vensterbank zag liggen. Ik kwam op het idee om die van bui tenaf op de grond te laten vallen. Ik begon zachtjes tegen het raam te tikken. Steeds iets harder, nog iets harder. Het eindresultaat: to maat bleef netjes op zijn plek, maar een grote barst in de ruit." Bovenal was Poppe echter een hardwerkende, ondernemende jongen. ,,Eén van mijn twee zus sen werkte bij een oogarts en daar kreeg ik mijn eerste vakantiebaan tje. Ik bracht de facturen rond en verdiende daarmee de helft van een postzegel per factuur. Ik moet een jaar of 11 geweest zijn en ik kende ieder straatje en steegje van Vlissingen. Zelfs de sluiproutes wist ik te vinden, zodat ik zo snel mogelijk de enveloppen af kon le veren." De ene anekdote na de andere komt boven. ,,De aankomst van Sinterklaas was altijd een beleve nis. Of het uitrukken van de brandweer voor onze Bloemen- laan. En ik herinner me ook nog de eerste schietpartijen in de Ver- kuijl en bij de crèche Het Buut. Maar voor al die verhalen is vast niet genoeg ruimte in de krant?" Er is nog net plaats genoeg om te vertellen over de reünie die vo rig jaar werd gehouden. Daaruit bleek hoe hecht de 'Schilderswijk kinderen' waren. ,,We zijn samen gekomen met de groep die veertig jaar geleden opgroeide in onze wijk. Zelfs vanuit Vlaardingen en Eindhoven. We spraken met z'n allen af in strandpaviljoen Panta Rhei. En ja hoor, iedereen was weer netjes stil voor het eten. Net zoals vroeger." GO ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 'We werden door de buurt opgevoed' FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57