'Mijn vrouw vindt het niet altijd fijn dat ik dit doe. Al staat ze er wel helemaal achter' 5 wethouder Sonja Suij. Mazda: ,,Ze was blijkbaar nog laat op pad. Het is toch een alleenstaande moeder. Dan let je toch extra op." We ma ken ons op voor de laatste ronde door het dorp met Mazda. Mazda kent Koewacht écht als zijn broekzak. We duiken de Ou destraat in, een onverhard pad ra kelings langs de Belgische grens. ,,Hier houden inbrekers zich graag op als ze hun kans afwach ten", zegt Mazda. Deze avond is er echter niets of niemand te zien. 01.55 uur. Een witte Audi A6 Avant met Belgisch kenteken spuit de Emmabaan op vanuit polderweg Sint Andries. Mazda: ,,Wat was het kenteken?" Sorry, in de gauwigheid niet op gelet. 02.05 uur. We rijden over Het Zand. Hoewel bijna nergens meer licht brandt, vallen de huizen bij wie het wel het geval is, op als een vuurtoren. Mazda: ,,Ik snap dat niet. Die mensen zitten in hun ei gen etalage; alle lampen aan, de gordijnen open. Iedereen kan zo zien wat je in huis hebt, wat de moeite waard is om te stelen. Als je al jaren buurtwachter bent, zo als ik, dan weet je op een gegeven moment welke mensen nachtbra kers zijn en je gaat als vanzelf ken tekens onthouden." Vol gas Het is bijna 02.15 uur als we Ford tegenkomen op de Nieuwe Karne- melkstraat. Kort daarna wordt Mazda in volle vaart ingehaald door een auto met groot licht aan. Ford belt Mazda: ,,Zag je dat? Zo vol gas? Moeten we dat doorgeven? Er zat SBJ in de nummerplaat." 02.27 uur. Nieuwstraat. Er staat een zwart Peugeotje met de lich ten aan, fout geparkeerd half op de stoep. Mazda rijdt er stapvoets langs en loert naar binnen. Het blijkt dat de dochter van de slager haar vriendje goedenacht wenst. Eenmaal bij het eindpunt van de nachtelijke patrouille, het vlakbij gelegen parkeerterreintje bij de Rabobank, hebben de andere buurtwachters de 'verdachte zwarte auto' ook gezien. Mazda: ,,Het is de slagersdochter die drif tig afscheid neemt van haar vriend, maar als je het niet ver trouwt, moet je nog maar eens gaan kijken!" 02.44 uur. Op het parkeerter- reintje wordt de nacht nogmaals kort doorgesproken. De conclusie blijft: het was uitermate rustig. Ford gaapt, de gelegenheidsbijrij der ook. De patrouille zit erop. Ook bij de wethouder zijn alle lampen inmiddels uit. morretje' richting de gemeente te doen, een Melding Openbare Ruimte. ,,Want licht zorgt ook voor veiligheid. Hoe minder don kere hoeken, hoe beter. We heb ben goede banden met de ge meente Terneuzen. Als wij een melding doen, wordt het netjes opgelost." De gelegenheidsbijrij der wisselt van auto en stapt in bij Ford voor een ander rondje Koe wacht. Ford, met pensioen, wil zich op diverse gebieden nuttig maken voor de maatschappij en buurt wachter zijn, hoort daar ook bij. ,,Als de blaadjes gaan vallen, zien we meer vreemde figuren in en rond het dorp." Tijdens zijn rit zien we enkel wat hazen die ner veus voor de koplampen springen en hardnekkig in de lichtstraal blijven lopen. Uit de autoradio klinkt zachtjes Elvis en andere country. Ook Ford heeft in zijn tijd als buurtwachter nog niet veel spectaculairs meegemaakt. ,,We hebben een keer een ont snapte koe terug op haar erf ge jaagd en ik heb eens een afval- dumping moeten melden. Ook zagen we een keer bij een boerde rij allemaal lichtflitsen. We dach ten aan een inbraakalarm en heb ben de bewoners verwittigd. Het bleek slechts een lamp in een stal te zijn, maar de bewoners waren ons wel dankbaar dat we het aan hun doorgaven. Ze hadden geen idee dat die flitsen kilometers ver te zien waren." Wethouder 01.40 uur. Parkeerterreintje Ra bobank, derde briefing. Conclu sie: het is nog steeds erg rustig. Bij de meeste mensen brandt geen licht meer. Wel brandt er boven nog een lamp bij de Terneuzense GO ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 Verdachte zaken worden geno teerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53