'Drugsdealers zijn gevaarlijk volk' Morren 00.35 uur. Parkeerterrein dorps huis De Vlaschaard: tijd voor de tweede samenkomst deze nacht. Bevindingen worden doorgespro ken. Conclusie: het is rustig. Mazda en Ford 'morren'. Ford: ,,Zag jij ook die lantaarnpaal die blijkbaar wat last heeft van de kou? Hij brandt niet zo fel als an ders." Mazda raadt hem aan 'een varingen met provocaties van die genen die ze liever niet 'op de Koewacht' hebben. Van drugs runners die herhaaldelijk met op gestoken middelvinger voorbij komen racen tot het worden klemgereden door lieden die niet gediend waren van al die extra aandacht door een patrouilleauto. De buurtwachters van deze nacht noemen we daarom de heren Hy undai, Ford en Mazda. Ford: ,,Het gaat ook niet om ons, maar om wat we doen." De buurtwachters zijn geen helden. Mazda: ,,Om veiligheids redenen rijden we altijd met zijn tweeën; chauffeur en bijrijder. We signaleren en geven door aan de politie. We stappen zelf nooit op een verdachte situatie af." De focus ligt op het letten op ver dacht geparkeerde voertuigen of passanten die zich typisch gedra gen, situaties die kunnen wijzen op een (op handen zijnde) in braak. Gedoe rondom drugs, daar blijven de buurtwachters ver van daan. Mazda: ,,Dat is gevaarlijk volk, daar willen we niks mee te maken hebben. Zien we zoiets, dat er wordt gedeald of gebruikt, dan bellen we ook de politie." Zo werd door Mazda een tijd geleden gezien dat in de nachte lijke uren twee auto's met Bel gisch kenteken, mannelijke be stuurders, stapvoets achter elkaar de Fazantendreef, diep in het bui tengebied van Koewacht, in re den. Het is een doodlopend on verhard pad tussen een akker en een bosperceel. ,,Drugsgerela- teerd. Kan niet anders. Ik heb staan posten en een uur later kwamen beide auto's weer terug gereden. Natuurlijk heb ik de ken tekens doorgegeven aan de politie. Die hebben er later schijnbaar ook nog met een helikopter boven ge hangen." Had het misschien niet een gevalletje 'herenliefde' kun nen zijn? ,,...Oh ja, dat kan natuur lijk ook nog..." Goedvolk 23.30 uur. Parkeerterreintje Ra bobank Koewacht. De chauffeurs en bijrijders worden over de auto's verdeeld. De kentekens van de patrouilleauto's van deze nacht zijn al doorgegeven aan de politie. Dat komt geregeld van pas, want de politie ontvangt wel eens verontruste telefoontjes van Koewachtenaren die melding doen van auto's die stapvoets met groot licht aan door de straat rij den. Maar dat is dan 'goed volk'. Op het parkeerterreintje wordt afgesproken wie door welke wij ken zal rijden om zo een com plete dekking van Koewacht te krijgen. De gelegenheidsbijrijder stapt eerst in bij Hyundai. Die zal het eerste uur patrouilleren in de buitenste ring rond het dorp. Hyundai woont nog niet zo lang 'op de Koewacht'. Hij is een Belg die net als zoveel van zijn landge noten de laatste jaren in Neder land is gaan wonen. Vanwege meer huis voor je geld, maar ook vanwege de gemoedsrust. Hyun dai maakte in het Antwerpse waar hij vandaan komt niet minder dan vier woninginbraken mee. ,,Ik voegde me bij de buurtwacht om dat ik op deze manier mijn dorps genoten hopelijk de traumatische ervaring van een inbraak kan be sparen. Bovendien toon ik zo mijn betrokkenheid bij het dorp. Ik voel me hier echt thuis. In het Antwerpse wist ik niet eens wie mijn buren waren, hier zegt ie dereen elkaar tenminste nog goei- endag. Via de Berlaerstraat en een stukje Kruispad draait Hyundai de Kloosterweg in. Hij rijdt lang zaam en wijst op de inhammetjes in de dijken die boeren gebruiken om op hun land te komen. ,,Ik let specifiek op voertuigen die hier geparkeerd staan. Die hebben hier niks te zoeken." De Kloosterweg is lang, maar in geen enkele van de inhammen staat deze nacht een auto. Strontzat Het was wel in diezelfde Kloos- terweg dat de buurtwacht een paar weken geleden op een vreemde situatie stuitte. Hyun dai: „Tijdens een nachtelijke pa trouille stond er vlak na een bocht, midden op het smalle weg getje, een auto. We zijn toen toch maar eens gaan kijken, want die auto stond daar levensgevaarlijk. Je zou er zo vlak na de bocht mak kelijk achterop kunnen knallen. Met in de keel gierende zenuwen, werd een blik in de auto gewor pen en daarna werd de politie ge beld: in de auto lag iemand te sla pen. ,,Vermoedelijk was ie stront zat." 23.50 uur. Hyundai rijdt de hele Nieuwe Karnemelkweg uit, over de Fortdijk en Sint Andries via de Emmabaan, terug naar het dorp. Onderweg rijdt hij even stapvoets langs zijn eigen huis. ,,Dat vinden mijn vrouw en ik een fijn idee. Ze vindt het niet altijd prettig dat ik dit doe, ze vindt het best gevaar lijk, maar ze weet waarom ik dit doe en daar staat ze ook helemaal achter. Zelf heb ik nog geen be dreigende situaties meegemaakt, ik hoop, als het zover komt, dat ik me dan kan inhouden. Mijn col lega buurtwachters zeggen altijd: ,,Wij hoeven geen boeven te zien, als zij óns maar zien." Bij de meeste huizen brandt nog licht. VERVOLG VAN PAGINA 3 ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 GO Ook op parkeerterreinen con troleert de buurtwacht. De mannen van de buurtwacht willen anoniem blijven. fotos peter nicolai FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52