II boldErm3n.nl Voor fantastische vakanties! bolderman.nl 4 Plan voor routes Lelystad over IJsselmeer DROOGTE FUNDERINGSPROBLEMEN Lelystad Airport moet in 2020 opengaan als vakantieluchthaven. Voor deze regionale luchthaven zijn aparte vliegroutes ontworpen, die nu hoofdzakelijk over Gelderland en Overijssel lopen. Veel inwoners daar vrezen geluidsoverlast door de laagvliegende toestellen. Het is de bedoeling dat een nieuwe lucht ruim-indeling in 2023 een daaraan einde maakt. ChristenUnie-Kamerlid Eppo Bruins loopt daarop alvast voor uit. Bruins: ,,Wat de ChristenUnie betreft, is zo min mogelijk overlast voor omwonenden de belangrijkste voorwaarde voor de opening van Lelystad Airport, na veiligheid. Ik heb daarom een route uitgedacht die vliegtuigen vanaf Lelystad niet over bewoond gebied naar het zuidoosten laat vliegen, maar over het IJsselmeer naar het noorden. Tegen de tijd dat de toestellen bij Noord-Holland of Friesland zijn, vliegen ze al op kilometers hoogte." Alders-tafel Dat lijkt een ideale oplossing voor de zorgen vanuit de regio over de huidige laagvliegroutes. Over het IJsselmeer loopt echter een vlieg route vanaf Schiphol, en in 2008 is aan de Alders-tafel - indertijd een Laat die afspraak los, laat dat heilige huisje van de routes van Schiphol varen overlegorgaan over de luchtvaart in Nederland - afgesproken dat ander luchtverkeer nooit de Schipholrou- tes mag hinderen. Sindsdien heb ben alle kabinetten deze politieke lijn gevolgd. RegeringspartijChristenUnie wil daaraan nu een einde maken. ,,Laat die politieke afspraak los, laat dat heilige huisje van de routes van Schiphol varen'', zegt Bruins. ,,Het luchtruim moet toch al op de schop, dan is het niet gek dat ook de nationale luchthaven Alternatieve route daar iets van gaat merken. Laten we blanco beginnen." Bruins vindt dat minister Van Nieuwenhuizen (VVD, Verkeer) en de luchtverkeersleiding, die het luchtruim de komende jaren op nieuw gaat indelen, zijn optie voor uitgaande vluchten vanaf Lelystad Airport serieus moeten nemen. ,,Ik ben ervan overtuigd dat mijn op lossing werkt." Vooral de VVD is al- tij d een voorvechter geweest van de rechten van Schiphol ,,Maar ieder een weet ook hoe wij in het lucht vaartdossier staan", aldus het ChristenUnie-Kamerlid. Veluwe Het uiteindelijk verdwijnen van de laagvliegroutes langs en over de Ve- luwe is voor de ChristenUnie altijd een voorwaarde geweest voor ope ning van Lelystad. Bruins: ,,Daar- mee alleen zijn we er nog niet. Mi nimale overlast voor omwonenden moet ook centraal staan. Dat is met mijn plan een zekerheid." Begin vorig jaar zorgde het Ka merlid ook al voor politieke turbu lentie rond het Lelystad-dossier. Bij monde van Bruins pleitte de Chris tenUnie toen in deze krant als eer ste coalitiepartij openlijk voor uit stel van de opening van de regio nale luchthaven. Die stond destijds gepland voor april 2019. Niet lang daarna besloot minister Van Nieu- wenhuizen Lelystad Airport pas in 2020 te openen. Ook die planning staat nu op losse schroeven, doordat een deal met de Europese Commissie over de groei van de regionale luchtha ven op zich laat wachten. De Tweede Kamer wil dat Lelystad Airport alleen vakantievluchten van het overvolle Schiphol over neemt, maar Brussel wil dat ook anderen op Lelystad Airport de ruimte krijgen. Ellen van Gaalen Spanga Ja, er zaten al wel wat scheurtjes in de muren van de boerderij uit 1864, maar die waren niet noe menswaardig groot. Dat veran derde afgelopen zomer snel, toen de warmte aanhield. ,,Het regen water liep ineens niet meer van de dakgoot af. Toen we keken, za gen we dat het voorhuis dusda nig was verzakt, dat het water de andere kant op liep", vertelt be woner Ellen Dekker. In korte tijd ging het huis in het Friese Spanga snel achteruit. Er kwamen meer scheuren in de muren, barsten schoten in de ko zijnen en onder de keldervloer bleek een loze ruimte te ont- staan. Dekker: ,,In de kamer van mijn zoon Pieter was ineens een scheur van 4 centimeter, tussen het voorhuis en het middelste deel van de boerderij. Hij kan ge woon naar beneden kijken, om dat het voorhuis zo veel is ver zakt." Geld kwijt Voor de bewoners begon een zoektocht naar een oplossing. Experts die de situatie kwamen beoordelen, noemden de situatie 'heel zorgelijk'. De familie Dek ker ontdekte snel dat ze zelf ver antwoordelijk zijn voor hun fun dering. ,,Ons toekomstplaatje is in één klap weg. We zijn ons geld kwijt. Moeten we de fundering herstellen? Die kosten gaan in de tonnen lopen. Is de boerderij dat waard? Of kunnen we beter nieuw bouwen?" Bij de aankoop van de boerde rij, twaalf jaar geleden, waren de funderingsproblemen niet geble- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Rondreis Dalmatische kust 12 dagen Costa Dorada all-inclusive 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 12 dagen Ierland, the Wild Atlantic Way 12 dagen Corsica en Sardinië 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland zaterdag 23 februari 2019 ChristenUnie wil eind aan voorrang voor Schiphol Boerderij zakt Coalitiepartij ChristenUnie legt een bom onder een bestaande politieke afspraak om luchtver keer van en naar Schiphol altijd vrij baan te geven. De christe lijke partij komt op eigen houtje met een alternatieve vliegroute vanaf Lelystad Airport. Deze 'IJsselmeerroute' kruist een drukke route vanaf de nationale luchthaven. Edwin van der Aa Herman Stil Den Haag -Eppo Bruins, Kamerlid De scheuren zitten in de muren en de kozijnen barsten uit el kaar. De familie Dekker in het Friese Spanga ziet haar wo ning in rap tempo aftakelen. Lelystad Polder-1 baanï Schiphol Kaagbaan Het alternatief kruist een veelgebruikte route vanaf Schiphol. Vertrekdata: 15,29 apr/17,24 jun/ 26 aug/2, 9,16,23,30 sep etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 8,22 apr/6,20 mei 7 17jun71 jul/26 aug/9.23 sep etc. Vertrekdata: 20 apr/11,25 mei 7 8 jun 714,28 sep 712 okt. Vertrekdata: 8,29 apr/20 mei 710 jun/1 jul/19aug/9,30sep/21 okt. Vertrekdata: 15 apr 7 8jut75 aug/2,30sep. Vertrekdata: 15,29 apr/6,13,27 mei 710,24 jun 7 8,22 719 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4