II ZEELAND 13 op niveau blijven voetballen? ,,Toen ik naar Hoek ging hoopte ik dit nog één of twee seizoenen te kunnen doen. Niet meedraaien, maar echt goed spelen en belang rijk zijn. Ik voel me nu zo fit. Dat vinden veel mensen vreemd, om dat ik rook en ook wel graag iets drink. Ik bekijk het van jaar tot jaar. Aan de andere kant: ik wil ook nog graag een keer met mijn broertje Jahrdell spelen. Hij voet balt nu in de A-junioren bij Ter- neuzen en zit iedere week bij de eerste selectie. Ik heb er sowieso geen geheim van gemaakt dat ik bij Terneuzen af ga sluiten. Daar ben ik begonnen, dat is nog steeds mijn club en daar ga ik ook eindi gen.'' Kwaliteit Het liefst zou hij nog een keer in de tweede divisie spelen, met Hoek. Hij is blij met de komst van de aanvallers Erwin Franse en Francis Kabwe Manengela (,,Ik heb hem gebeld om te zeggen dat hij naar Hoek moest komen'') en weet dat de technische commissie met Achteraf gezien had mijn carrière er heel anders uit kunnen zien, als ik toen een andere keuze had gemaakt meer potentiële aanwinsten in ge sprek is. ,,Als je naar de tweede di visie wil, dan moet je bank net zo sterk zijn als de jongens die in de basis staan. Iedereen werkt hard, maar er zit nu soms wel een ver schil in kwaliteit tussen basis en bank. Ik hoop dat de club jonge spelers als Ruben de Jager, Karim Bannani en Sven Mbikulu snel langer vastlegt. Hoe meer kwali teit we in huis hebben, hoe leuker het wordt.'' Uitgerust en fit Gistermiddag vertrok hij met de selectie van Hoek al richting Fries land, voor het belangrijke duel met ONS Sneek. ,,Dat hebben ze goed geregeld bij Hoek'', vindt Con stansia. ,,Je zag het laatst aan Har- kemase Boys. Zij vertrokken voor de uitwedstrijd tegen ons op za terdagochtend om half acht. In het eerste halfuur kregen ze hun ene been niet voor hun andere been. We wonnen met 4-0. Als het goed is kunnen wij uitgerust en fit aan de wedstrijd in Sneek beginnen. We weten wat ons te doen staat om die periodetitel binnen te ha len. Weet je wat het is? Het maakt niet uit op welk niveau je voetbalt, vrijwel iedereen wil op een zo hoog mogelijk niveau spelen. Als wij naar de tweede divisie gaan, is dat goed voor het Zeeuwse voet bal. En voor Zeeuwse jongens die het net niet redden in het betaalde voetbal. Dan kunnen ze altijd nog in de tweede of derde divisie voet ballen. En misschien daarna weer een stap omhoog zetten.'' Zoals hij dat zelf, op zijn 32ste, ook nog heeft gedaan. omdat ik het niet eens was met de gang van zaken daar. Ik zweer het, ik ben echt niet de moeilijkste. Ja, je kunt me horen op het veld, maar dat komt doordat ik altijd wil win nen. Als ik merk dat jongens niet alles geven, laat ik me horen.'' Fiets gestolen Hij weet dat verschillende spelers jaren geleden al hebben gelobbyd om hem naar Hoek te halen. ,,Dat zag de club toen niet zitten. Vooral vanwege het beeld dat ze van mij hadden, neem ik aan. Ik heb eens het verhaal gehoord dat ik een fiets van een sponsor zou hebben ge stolen. Hahaha, dat verzin je toch niet? Hou op zeg, ik heb niet eens een fiets.'' De scepsis en twijfels zijn inmiddels verdwenen. ,,In het gesprek dat ik vorig seizoen met de technische commissie had waren we er ook snel uit. Over geld heb ben we ook niet eens lang onder handeld. Het boeide me weinig.'' Sponsors, supporters, kenners; ze hebben hun mening allemaal bij moeten stellen. Constansia is de motor van dit Hoek, dat van daag in Sneek de tweede periode kan winnen en dan ook nog steeds een titelkandidaat is. ,,Mijn vrien din hoorde het vorig jaar zelfs op haar werk. 'Die Constansia gaat het echt niet redden bij Hoek, dat wordt niks'. Ik laat de mensen lek ker praten. Misschien denken ze er nu anders over. Ik focus me op het team en doe er op zaterdag alles aan om te winnen.'' Noem hem geen domme jongen, want dat is de medewerker van welzijnsorga nisatie ROAT niet. ,,Ik weet dat veel mensen dachten dat ik uit de bocht zou vliegen. Of ze hoopten in ieder geval dat het ging gebeu ren. Zodat ze kunnen zeggen: zie je nou wel. Wat me ook wel ver- Ik sta bekend als een rebel. Ik zweer het, ik ben echt niet de moeilijkste baast, is dat mensen verrast zijn dat ik als verdedigende midden velder speel, 'op 6'. Dan heb je me de afgelopen jaren niet echt ge volgd, want op die positie heb ik heel vaak gespeeld. Ik kan ook voorin spelen, maar dit is mijn be ste positie.'' Constansia is eerlijk over zijn gevoelens bij het ontslag van Den nis de Nooijer, eind december. ,,Ik vind het zonde dat Dennis er nu niet meer is. Niks ten nadele van Hugo Vandenheede, want dat is ook een heel goede trainer. Maar Dennis heeft wel de basis gelegd voor deze Zeeuws getinte selectie. Als we in Sneek de periode pakken is die prijs ook wel een beetje van hem. Het is jammer dat het zo is gelopen. Dat Kyle Doesburg en Li onel Fitsch straks weg gaan is ook zonde. We waren als vrienden al lemaal terug naar Hoek gekomen, om samen iets neer te zetten. Aan de andere kant: we moeten er ook niet te lang bij stil blijven staan. We moeten verder en dit seizoen proberen er met z'n allen het maximale uit te halen.'' Wie hem als klein ventje zag voetballen, wist meteen dat Jona than Constansia een speler was die het ver zou kunnen schoppen in het profvoetbal. Hij ging als jeugdspeler naar AA Gent en zou het - als hij het over zou mogen doen - anders hebben gedaan. ,,Als ik de mentaliteit die ik nu heb, vroeger ook al had gehad, dan had ik heel andere keuzes gemaakt. Dan was ik naar een Nederlandse club gegaan.'' Hij liep destijds stage bij NAC en vertelt een mooie anekdote over een wedstrijd met de Di van Feyenoord. Ajax-logo ,,Istvan Bakx speelde toen bij Fey- enoord en we speelden een oefen wedstrijd tegen de C1 van FC Den Bosch. Ik vond het echt spannend. In de kleedkamer trok ik mijn zwarte voetbalschoenen aan. Met een Ajax-logo erop.Heb je geen andere schoenen bij, vroeg de trai ner, haha! Hij pakte wat tape en plakte die logo's af. We wonnen met 4-1. Ik scoorde drie keer en gaf een assist op Istvan. Maar Gent was dichterbij huis en die club deed er alles aan om me binnen te halen. Achteraf gezien had mijn carrière er heel anders uit kunnen zien, als ik toen een andere keuze had gemaakt.'' Op zijn zestiende tekende hij een contract bij AA Gent. ,,In dat jaar kon ik ook naar Ajax en PSV en er was belangstelling van Crys tal Palace. Bij Gent kwam ik bij de eerste selectie en ik verdiende ook redelijk wat geld. Al interesseerde me dat niet zoveel. Ik was ook niet bezig met uitgaan.'' Hij debu teerde op zijn zeventiende in het eerste van AA Gent. Een verhuur- periode aan Heracles Almelo duurde maar een half jaar. ,,Op het veld heb ik altijd hard willen wer ken, maar met de discipline buiten het veld had ik op mijn achttiende, negentiende meer problemen. Het was ook een beetje meeloopge drag. Voordat ik in Almelo kwam, had ik nog nooit gerookt. Andere gasten rookten en ik dacht: ik steek ook een sigaret op, haha.'' Na een conflict werd zijn con tract bij AA Gent in 2005 ontbon den. RKC en MVV hadden inte resse, maar het resulteerde niet in een dienstverband. Daarna ging Constansia voor Hoek spelen, maar zijn eerste seizoen bij de club maakte hij niet vol. Hij keerde te rug naar zijn oude club Terneuzen en speelde vervolgens bij Vlissin- gen, Goes, het Belgische Hoogstra ten, Baronie en Halsteren. En nu is hij een opvallende speler in de derde divisie en draait hij met Hoek bovenin mee. Hoe lang wil de bijna 33-jarige Constansia nog zaterdag 23 februari 2019 GO seizoen in actie tegen Quick Boys -Jonathan Constansia -Jonathan Constansia (32) De middenvelder vraagt hulp aan de scheidsrechter, in het duel met ASWH (2-2). FOTO MARTIN HULSMAN/ORANGE PICTURES M Jonathan Constansia eerder dit (3-3). FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41