Op Intertoys-cadeaukaarten staat nog 1 miljoen Hoogleraar Rob de Wijk: terechte breuk universiteit met Confucius-instituut NIEUWS 3 De Universiteit Leiden stopt de samenwerking met het Chinese culturele Confucius-instituut. Terecht, vindt hoogleraar Rob de Wijk. Het is oppassen, in een tijd waarin infiltreren en hacken door China steeds meer zorgen baart. FBI heeft instituten in het vizier Na twaalf jaar gaat plots de stekker eruit. Formeel 'omdat de activitei ten van het instituut niet meer aan sluiten bij de China-strategie van de universiteit'. De Universiteit Leiden doet liever onderzoek in sa menwerking met Chinese onder zoeksinstellingen dan met het Con- fucius-instituut. Rob de Wijk, hoogleraar in Lei den en directeur van het Centrum voor Strategische Studies in Den Haag, kijkt er niet van op. ,,Ik denk dat het terecht gebeurt. Het is hel der dat er directe lijnen zijn van het Confucius-instituut met de poli tieke autoriteiten in China. Neder landse hogescholen of universitei ten zijn medefinanciers van die in stituten. Dus betaal je ook nog mee aan wat er vanuit Peking over je wordt uitgestort.'' In zijn boek De Nieuwe Wereldorde waarschuwt De Wijk voor de ten takels van China. Om te voorkomen dat strategisch belangrijke kennis weglekt uit Nederland, suggereert Helder dat er directe lijnen zijn van het Confucius-instituut met de politieke autoriteiten in China hij in een interview met deze krant Chinese studenten uit te sluiten van bepaalde studierichtingen. Dat gaat ver. In een reactie haalt Carolus Grütters, onderzoe ker bij het Centrum voor Migratie recht van de Nijmeegse juridische faculteit, een uitspraak aan van de Hoge Raad in 2012 nadat Neder landse universiteiten een Iraanse student hadden geweigerd. Dat ge beurde vanwege een VN-resolutie, die moest voorkomen dat Iran we tenschappelijke kennis zou verga ren om een atoombom te maken. Weigeren op basis van nationaliteit mocht niet van de Hoge Raad, om dat dat discriminerend was. Grütters verwacht dat wat voor Iraniërs gold voor Chinezen zal gel den. ,,Misschien moet je bepaalde studies dan anders gaan inrichten en voorkomen dat je staatsgevaar lijke informatie aan überhaupt welke student aanbiedt. Dat kan, maar je mag niemand weren op ba sis van zijn nationaliteit." Rob de Wijk voert hogere belan gen aan. ,,Dat zal juridisch wel kloppen maar uiteindelijk is dit een politiek probleem en een zaak van nationale veiligheid. We komen er nu eindelijk achter wat China aan het doen is." Bijlage Z CULTURELE CENTRA Sinds Intertoys op 12 februari uitstel van betaling aanvroeg en kreeg, komen veel mensen nog snel hun cadeaukaarten verzilveren bij de vierhonderd filialen in Nederland en België. Het definitieve faillisse ment op donderdag zorgde voor een nieuwe hausse. ,,Veel mensen zullen hebben gemerkt dat de web shop bijzonder traag werkte'', zegt woordvoerder David Brilleslijper. ,,Dat kwam doordat zoveel giftcards tegelijk werden ingeleverd.'' Gisteren bleek het grootste deel van de cadeaukaarten verzilverd. ,,Naar schatting staat er nog rond de miljoen euro uit op de niet ingele verde kaarten.'' Hoeveel kaarten het exact betreft, kan Intertoys niet zeggen. ,,Wij kennen enkel het to tale bedrag. Het gaat gemiddeld om kleine bedragen per kaart.'' Tot morgen Een bescheiden bedrag per kaart betekent dat er conservatief geschat vele tienduizenden kaarten in om loop moeten zijn, waarschijnlijk meer. Bij een gemiddeld bedrag van 10 euro gaat het dus om zo'n 100.000 stuks. Bij een tegoed van 7,50 euro per kaart zelfs om ruim 130.000 kaarten. Deze kunnen uiterlijk tot en met morgen worden ingeleverd bij Intertoys. ,,Eigenlijk kan dat helemaal niet meer bij een faillissement'', liet een woordvoer der van de speelgoedketen eerder weten. ,,Maar wij vinden dit wel zo eerlijk naar onze klanten toe, zie het als een gebaar.'' Ondanks de schappelijke opstel ling van Intertoys pleit VVV Cards, uitgever van de bekende VVV Cadeaukaart, voor een betere con sumentbescherming. ,,De consu ment is nu vaak niet beschermd te gen faillissementen van bedrijven die cadeaukaarten uitgeven'', zegt Raymond Smits van Waesberghe, manager marketing bij VVV Cards. Hij wil dat winkels die cadeau- kaarten uitgeven, zoals Intertoys, wettelijk worden verplicht een der- dengeldenrekening te openen. Het geld dat op de kaarten staat, moet daarop apart worden gezet. Gaat de winkel failliet, dan blijft deze reke ning daarbuiten en raken consu- Houder cadeaukaart vaak niet beschermd tegen faillissement van bedrijf menten hun tegoed niet kwijt. ,,De politiek is aan zet om na het voornemen de minimale geldig heidsduur te verhogen naar twee jaar óók een stichting derdengelden verplicht te stellen'', aldus Smits van Waesberghe. ,,Dat komt het vertrouwen in de cadeaukaarten- branche in zijn geheel ten goede.'' 1,1 miljard VVV Cards wijst erop dat de markt voor cadeaukaarten nog steeds groeit. Naar schatting gaat het jaar lijks om zeker 1,1 miljard euro aan giftcards. Met een gemiddelde waarde van 25 euro gaat het om circa 44 miljoen cadeaukaarten. ,,Dat zijn twee kaarten per Neder lander per jaar.'' zaterdag 23 februari 2019 GO 'We komen er nu achter wat China aan het doen is' Bob van Huët Den Haag Rob de Wijk. foto hh -hoogleraar Rob de Wijk LEIDEN Nederland telt drie Confucius- instituten: in Leiden, Groningen en Maas tricht. Formeel zijn het culturele centra waar je Chinese taal kunt leren en Chi nese cultuur kunt opdoen, zoals Duits land het Goethe In stituut inzet en Frankrijk de Alliance Frangaise. Maar met dit verschil, zeggen critici als De Wijk, dat Confucius-insti- tuten mantelorgani saties zijn van de Chinese Communis tische Partij. Op dracht: infiltreren, manipuleren en de vrijheid van denken in onderwijsinstellin gen ondermijnen. Bijvoorbeeld als het gaat om Tibet, Tai wan of mensenrech ten. Wereldwijd zijn er 500 Confucius-in- stituten. FBI heeft onlangs gewaar schuwd voor Chi nese spionage op Amerikaanse univer siteiten en gaat de instituten scherp in de gaten houden. Twee dagen voordat de Inter toys-cadeaukaarten totaal waardeloos worden, waren er gisteren nog steeds tienduizen den in omloop met daarop in totaal zo'n 1 miljoen euro. David Bremmer Amsterdam -Raymond Smits van Waesberghe, VVV Cards Taal leren op een Confucius-instituut. Volgens critici zijn de instellingen niet zo onschuldig. foto getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3