Bezoekers vol lof over Oranjezon ZEELAND 11 COR DE JONGE VROUWENPOLDER Natuurge bied Oranjezon bij Vrouwenpol der is volgens bezoekers 'uniek voor Zeeland' en een plek waar je kunt 'opgaan in de natuur'. En dat gebeurt vooral op zondag middag. Het zijn enkele uitkomsten van een onderzoek dat stichting Het Zeeuwse Landschap afgelo pen jaar heeft laten uitvoeren door het Kenniscentrum Kust toerisme van Hogeschool Zee land onder de bezoekers van het natuurgebied. Hieruit komt een zeer hoge waardering van het gebied naar voren. De kans om groot wild als herten en konik- paarden tegen te komen, ervaren de bezoekers als bijzonder. Ook blijkt dat het voorziet in een grote behoefte aan natuurgebie den waar je in rust en stilte van de natuur kunt genieten. Het Zeeuwse Landschap gebruikt de gegevens bij het opstellen van het nieuwe beheerplan. In de onderzoeksperiode van oktober 2017 tot oktober vorig jaar hebben ruim 46.000 men sen het gebied bezocht. Daar naast zijn op twaalf verschil lende dagdelen mensen be vraagd bij de ingang, en zijn de vragenlijsten via nieuwsbrieven en sociale media verspreid onder bezoekers. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Westerscheldetunnel Goed nieuws over de Wester scheldetunnel (krant 9 februari). Maar alleen voor de bezitters van een t-tag. Zij krijgen een fikse kor ting, want er is winst in overvloed. Ik mis wel wat. Hoeveel procent van de t-tag-bezitters heeft deze gekregen of in bruikleen van zijn werkgever. Die betaalt tenslotte de tunnelritjes. Want dan vloeit het gemeenschapsgeld precies daarheen waar de gewone man niks aan heeft. Ruud Jobse De Boisotstraat, Koudekerke Schoolbussen Prachtig initiatief van de Stichting Schoolbus Zonnemaire (krant 5 februari). Het kost de gemeente wel 80.000 euro. Had dit niet beter besteed kunnen worden aan an dere maatschappelijke- of cultu rele initiatieven of aan de Voedsel- bank? Elektrische busjes zitten nog in de ontwikkelingsfase. Over de duurzaamheid is nog helemaal niets bekend. Maar het geeft mij dadelijk wel een heerlijk gevoel als ik de hond uitlaat en ze voorbij zie komen over de N654. Hiervoor ben ik de Randstad ontvlucht, de rust, de ruimte en nu ook de schone lucht. Of was dat laatste er toch al? Cees Schouten Vijverbergstraat 4, Noordgouwe Klimaatmars De jeugd (krant 8 februari) heeft terecht van zich laten horen en nu maar hopen dat het iets oplevert. Politici waren ook optimistisch. Er gaan geluiden op om weer te de monstreren. Ik denk niet dat de schoolbesturen hierop zitten te wachten. Zou je het ook voor el kaar krijgen om studenten op een zaterdag te laten demonstreren. Of kom je dan aan hun weekend(bij- baantje)? Of ze dan nog zo en thousiast demonstreren, is maar de vraag. Ook diverse bedrijfstak ken zitten niet te wachten op per soneel dat het en masse op zater dag laat afweten. Stel je voor dat de plaatselijke supermarkt dicht gaat. We hadden het natuurlijk niet zo ver moeten laten komen. Guus de Block Koninginnepage 1, Terneuzen Klimaatmars 2 De (deels) stakende schooljeugd vindt dat de politiek en de huidige (oudere) generatie te weinig doet om een beter klimaat te krijgen. Als dit de aanzet is tot goede be taalbare maatregelen, is het de moeite waard geweest. Ik betwij fel of de protesterende jeugd be reid is om wat minder welvarend te leven. Ze zijn - dankzij de hui dige generatie - in welvaart groot gebracht. Het lijkt mij echter een goede zaak om aandacht te blijven vragen voor een beter klimaat en waarom laat de Zeeuwse jeugd zich leiden door Haagse leeftijds genoten? Als alle Zeeuwse mid delbare- en hogere scholen nu eens iedere maand bij toerbeurt een schooldag aan het klimaat be steden en daar via de media aan dacht voor vragen, dan wordt het draagvlak groter en krijgen de leerlingen ook meer waardering. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Binnenhof Was de overheid een particulier bedrijf, dan was het al ontelbare keren failliet gegaan. De renovatie van het Binnenhof valt 72 miljoen duurder uit. Er is gesteggel wie wat met 'ons geld' gaat betalen. Tijdens de uitvoering is onvol doende de vinger aan de pols ge houden en er is geen evaluatie ge weest over de kostenopbouw. Geen wonder dat er met gemeen schapsgeld steeds zoveel fout gaat bij (semi-)overheidsprojecten. Men is niet capabel en/of geïnte resseerd. Het blijft steeds gokken. Maar ach, er komt toch genoeg geld binnen met alle belastingver hogingen en klimaatbelastingen. J. J. de Rijcke Voorstraat 53, Colijnsplaat Pulsvisserij Dat de pulsvisserij (krant 14 fe bruari) aandacht krijgt in de na tionale en internationale pers is een kwestie van actualiteit. Maar er wordt weinig stilgestaan bij het feit dat het vissen met de puls een puur Zeeuwse uitvinding is. Me nigeen zou daar trots op moeten zijn. Initiator en uitvinder is wij len Bram Verburg uit Colijnsplaat. De eerste toebereidselen voor deze geavanceerde vorm van vis- serij trof hij reeds begin jaren ne gentig. Nu de pulsvisserij blijk baar in een eindfase verkeert, wil onze regering alsnog van haar ver antwoordelijkheid doen blijken. Helaas te laat. Dat minister Schou ten op biddag wil delen in het misnoegen van de vissers uit Urk is niet meer dan normaal. Komt onze regering in Arnemuiden of Vlissingen ook delen in de ellende van de ruim twintig Zeeuwse pulsvissers. Ik heb mijn twijfels. F. Minneboo Boulevard de Ruyter 382, Vlissingen Klimaat De verwarming van de aarde wordt geregeld door de afstand tot de zon. Zo is het op Mars aanzien lijk kouder en op Venus erg heet. Dat de gemiddelde temperatuur op aarde stijgt, staat buiten kijf. Maar wat is de oorzaak? De dage lijkse verbranding van fossiele brandstoffen zorgt ervoor dat deze gassen in de atmosfeer komen. Zo waren er in november 2017 grote bosbranden in Portugal. En kwam er een grote hoeveelheid broeikas in de atmosfeer. De ge deeltelijke zonsverduistering in Nederland, als gevolg hiervan, zorgde ervoor dat de temperatuur die dag fors lager was dan ver wacht. Dus niet hoger. Je zou kun nen zeggen dat de temperatuur in de winter iets hoger uitpakt door de mindere uitstroom van warmte van de aarde zelf en in de zomer wat lager door de mindere in stroom van de zonnewarmte. Jan Seij Jan van Galenstraat, Terneuzen zaterdag 23 februari 2019 M De ge middelde tempera tuur op aarde stijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39