Paaltje houdt de gemoederen bezig ZEELAND 3 „Clubs moeten ook harder optre den tegen toeschouwers bij onge wenst gedrag. Ongewenst gedrag ook zien, vaak wordt er te makkelijk over gedacht." De Hulsterse club staat niet alleen in deze gedachte. Ethisch Jan-Kees de Bruine, voorzitter van Kloetinge, laat weten dat zijn club actief bezig is met beleid maken. ,,Als club hebben wij dit seizoen uit voorzorg een ethische commissie bestaande uit drie ouders met rele vante achtergrond geformeerd die het bestuur in dit soort gevallen ad viseert over de eventuele afhande ling en strafmaat." Ook bij Apollo '69 in 's-Graven- polder vinden ze dat ze als vereni ging wangedrag niet kunnen accep teren. ,,We nemen maatregelen door een team gelijk van het veld te halen, toeschouwers weg te sturen en spelers te schorsen. Als vereni ging moet je zelf uitspreken tegen agressie te zijn en respect voor der den te hebben. Dat doen we op ei gen mediakanalen en op het com plex." Bij VV Veere promoten ze 'de aanspreekcultuur tussen ouders, leiders en spelers'. Voetbalclub de Noormannen uit Westkapelle wil niet roomser zijn dan de paus. „Richtlijnen en straf fen moeten algemeen opgepakt worden. Niet als vereniging zelf rechter spelen, terwijl andere ver enigingen gewoon doorgaan met er een potje van maken." De Wal- cherse club wijst ook naar het be taalde voetbal. ,,Optreden. Begin nen in het betaald voetbal. Iedere vorm van agressie of in woord en daad, of laten blijken het niet eens te zijn met een beslissing direct be straffen met geel. Veel meer penal ty's en/of geel geven bij het gesode mieter bij corners in het strafschop gebied. Binnen een maand ben je er van af. Vervolgens ook in het ama teurvoetbal." Het wel en wee van de paal wordt al langer op de voet gevolgd door on- lineplatform Wij zijn de stad. Dat spreekt gekscherend van de 'paal- soap'. De geamputeerde lantaarn paal was een groot deel van het jaar aan het zicht onttrokken door de terrassen en daarna de blokhutten van Middelburg Winterstad, maar inmiddels is hij weer tevoorschijn gekomen. Volgens de site wordt het obstakel met enige regelmaat aan gereden door bevoorradingsvracht wagens of bestelbusjes, en zo kan het dat het paaltje al zo'n beetje in alle richtingen heeft gestaan. Het bracht Wij zijn de stad er vorige week vrijdag toe om het gevaarte te behangen met lampjes, maar die werden 'zaterdagnacht uiteraard gemold door een stel lamme rot zakken'. Ondertussen was Antoinet Wisse van OranjeOven al begon nen met het breien van een jasje voor de paal. ,,Ik volgde die ontwik kelingen en beetje en vond het zo grappig dat ik dacht: ik moet er iets mee. Het is een beetje een running gag geworden", zegt ze. ,,Ik ben wildbreister, dus ik vind het altijd leuk als zo'n gelegenheid zich voor doet." Hoewel veel mensen de ge meente hebben benaderd met de vraag wanneer er iets aan de situa tie wordt gedaan (lees: een nieuwe lantaarnpaal komt), kijkt Wisse daar anders tegenaan. ,,Je kunt heel erg gaan klagen, maar je kunt ook op een leuke manier ergens de aan dacht op vestigen Om te voorkomen dat haar brei- sel eenzelfde lot beschoren is als de lampjes, haalt het personeel van café Seventy Seven de sok elke avond binnen, om het 'wollen con doom' de volgende dag weer om de paal te schuiven. Dit weekend wordt het even spannend voor de sok, met veel uitgaanspubliek dat op de been is. ,,Maar ach", zegt Wisse, ,,het moet geen zorgen kindje worden." Een woordvoerster van de ge meente Middelburg verwacht dat er in maart of april een nieuwe lan taarnpaal wordt geplaatst. ,,In mei vorig jaar werd er al naar gevraagd. Maar we hebben in december af scheid genomen van CityTec (de aannemer die landelijk onderhoud aan straatverlichting uitvoert, red.). Deze lantaarnpaal is een bijzonder exemplaar met een langere lever tijd, maar die is dus nooit besteld. Dat is nu opnieuw gebeurd." Het restant van de paal tot die tijd helemaal weghalen is volgens haar lastig. ,,Ik weet niet of dat zomaar kan, met alle leidingen en kabels die daar lopen." De veiligheid is ook niet direct in het geding door het 'obstakel'. ,,Het is natuurlijk geen doorgaande weg." zaterdag 23 februari 2019 ARCHIEFFOTO JOOST HOVING door ouders langs veld A Ouders langs de zijlijn dragen soms bij aan de agressie op het voetbalveld. A Grensrech ter Richard Nieuwenhui- zen werd in 2012 dodelijk verwond bij een jeugdwed strijd. ARCHIEF FOTO ANP Het was ooit een lantaarnpaal, tot die dik een jaar geleden omver werd gereden. Sindsdien rest op de Middelburgse Markt niets meer dan een stompje van ongeveer een meter hoog, dat de gemoederen flink bezig houdt. Inwoonster Antoinet Wisse heeft er zelfs een speci aal jasje voor gebreid. Luc Oggel Middelburg 'Het condoom'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31