£3 e? Waakzaamheid heeft een prijs Naam Dijkstra verdwijnt van Vlissingse stranden Zomerexpo in leegstand Vlissingen en Breskens Oude kop Aangifte bij de politie 2 VOETBAL ENQUÊTE Het is nog steeds niet best gesteld met agressie op en langs de voetbalvelden. Dat blijkt uit onze enquête onder voetbalverenigingen. zaterdag 23 februari 2019 Commentaar in het holst van de nacht. De buurtwacht patrouilleert. Hé, wat doet die zwarte auto daar? O, het is de dochter van de slager met haar vriendje. De buurtwacht ziet dat er nog licht is 'bij die alleenstaande moeder'. De buurtwacht speurt naar auto's in het buitengebied 'die er niets hebben te zoeken'. Dit is de buurtwacht in actie. Willen we het zo? Is het misschien beter al die mensen ongezien hun gang te laten gaan? Of moe ten we juist blij zijn met elk beetje hulp voor de politie, met elke compensatie van het gebrek aan blauw op straat? De PZC patrouilleerde een nachtje mee met de buurtwacht van Koewacht. Het verhaal staat vandaag in de bijlage Z. Deze buurtwacht doet nuttig werk. Al jaren. De vrijwilligers willen niet meer zijn dan extra ogen en oren voor de politie. Maar de prak tijk is anders. Als de buurtwachters op straat patrouilleren blijft weinig ongezien. Ook allerlei zaken die niets met misdaad heb ben te maken worden opgemerkt en uitgewisseld. De buurt wacht is een goed middel tegen criminaliteit, maar slecht voor de privacy. Het gevaar van buurtwachten is een overdosis aan sociale controle en de stigmatisering van personen met een afwijkend gedrag. Dat risico zit ook in de sterke toename van het aantal buurtpreventiegroepen via een app. Maar het voordeel van de extra waakzaamheid die burgers onderling regelen met buurt wachten en met appgroepen is duidelijk. Criminelen krijgen minder kans. Dat weegt zwaarder dan de vervelende bijwerkin gen. Buurtpreventieteam is goed middel tegen criminaliteit, maar slecht voor de privacy Na twee generaties waakt er vanaf dit voorjaar geen Albert Dijkstra meer over de Vlissingse stranden. Ook de veertien strandwachten die tijdens het toeristenseizoen worden inge zet, moeten mogelijk op zoek naar een andere zomerbaan. Claudia Sondervan Middelburg Per i april geeft de gemeente het be heer en de bewaking over aan de Stichting Strandexploitatie Veere. De functie van Albert Dijkstra, strandbeheerder voor Vlissingen, komt te vervallen. De onderhandelingen met de SSV lopen nog, maar Dijkstra is gis teren geïnformeerd. Hij heeft 32 jaar over de Vlissingse stranden ge waakt, en zijn vader deed dat vóór hem. ,,Ik heb vannacht niet gesla- ALMANAK De verslaggeefster uit Zeeuws- Vlaanderen wordt dit jaar vijftig. In de ogen van haar puberzoon is dat héél erg oud. Zijn vader is zelfs bijna 60; half bejaard na tuurlijk. Aan tafel ging het over de make-up van zijn moeder. Die had zich die dag laten opma ken door een heuse visagiste, een pen. Ik zag het niet aankomen dat het dit voorjaar al zou zijn. De ge sprekken over strandbeheer lopen al een paar jaar, maar zijn in 20i6 vastgelopen. Het is mijn passie, ik was er dag en nacht mee bezig. Dan voelt het alsof het strand van j ou is." Gisteren heeft hij zijn team van veertien strandwachten verteld dat ze deze zomer elders een baan moeten vinden. ,,Sommigen doen het werk al vijf, zes jaar. Die reke nen op die zomerbaan." Dijkstra zelf gaat in overleg met de gemeente over mogelijke andere functies. Dijkstra is hulpverlener op velerlei gebied: in reanimatie en eerste hulp, als instructeur, als brandweerman en voor de zee- zoogdierenhulpdiensten. ,,Wat ik komende zomer moet gaan doen? Geen idee. Ik kom al sinds 1972 op het strand. Toen bij mijn vader. Ik ga er echt niet liggen." Tip? redactie@pzc.nl cadeautje van haar werkgever. Een professionele fotograaf had daarna foto's gemaakt voor haar LinkedIn profiel. 'Met zo'n knappe kop kan ik vanavond wel op stap gaan', bedacht ze. Zoon lief zette haar met een misprij zende blik, met beide benen op de grond: ,,Naar de bingo zeker." MIDDELBURG 37 abelen langs kanaal sneuvelen In opdracht van de pro vincie begint een aanne mer maandag met het rooien van 37 abelen op de Vogeldijk, langs het Kanaal door Walcheren. Een groot deel van de bomen langs het kanaal is er slecht aan toe. Dat komt onder meer door snoeiwonden en dode takken.De provincie ver wacht dat het kappen van de abelen drie dagen duurt. De Vogeldijk is dan afgesloten in verband met de veiligheid. Meteen na het rooien worden 63 abelen teruggeplant. Ook worden struiken aange plant, zoals wilde liguster, meidoorn en sleedoorn. VLISSINGEN Gratis trailerhelling gaat toch dicht De openbare trailerhel ling aan de Tweede Bin nenhaven in Vlissingen gaat toch dicht, ondanks dat een meerderheid van de gemeenteraad die lie ver open zou willen hou den. De helling is met een da lingspercentage van 22 procent te steil en heeft geen blokkering die voor komt dat trailers te diep het water in rijden. Maar belangrijker vinden bur gemeester en wethou ders dat de gratis helling een ondernemer vlakbij beconcurreert. Dat is in strijd met de Wet Markt en Overheid, aldus B en W. LEWEDORP Zeeuws-Vlaamse dammers naar kampioenschap Op het Zeeuws kampi oenschap schooldam- men woensdag in Le- wedorp doen dit jaar voor het eerst Zeeuws- Vlaamse dammers mee. Afgelopen week zijn de voorrondes gespeeld in Oostburg en zes west- Zeeuws-Vlaamse scho len deden mee. Twee schooldamteams heb ben zich gekwalificeerd voor het kampioen schap, de Meerstromen- school uit Groede en de Sint Bavoschool uit Oostburg. Team Beren burcht uit Oostburg doet mee in de catego rie welpen. Maurice Steketee Vlissingen Scheldende en schreeuwende ou ders zorgen voor veel overlast langs de voetbalvelden in Zeeland. Een groot deel van de verenigingen stoort zich aan het gedrag van hen langs de zijlijn. Dat komt naar vo ren in een enquête van deze krant waaraan 25 Zeeuwse voetbalclubs meewerkten. Wie regelmatig wel eens een jeugdwedstrijd in Zeeland bezoekt, ziet dat kinderen van soms nog maar vijf jaar als opgejaagd wild door ouders en publiek over het veld worden gejaagd. Onlangs lie pen bij een pupillenwedstrijd de emoties zo hoog op dat zelfs een jeugdspeler een tik op zijn hoofd kreeg van een elftalleider van de te genstander. De man werd meteen uit zijn functie gezet. Jeugdelftallen Meer dan de helft van de clubs geeft aan de laatste jaren strenger op te treden tegen wangedrag of agressie van eigen leden. De straffen lopen uiteen van schorsing tot royeren als lid of zelfs helemaal de toegang tot het sportpark ontzeggen. Opval lend is dat veel incidenten gebeu ren bij wedstrijden van jeugdelftal- len. Achttien van de 25 clubs mel den dat 'scheldende of schreeu wende ouders' leidt tot irritatie en agressie langs de lijn. Ook wange drag van toeschouwers wordt vaak genoemd. Bij de spelers is het ge drag ook nog lang niet bij iedereen verbeterd. Voor de scheidsrechter lijkt het respect juist wel wat toege nomen, constateren de Zeeuwse bestuurders. PROBLEEM Vijf van de 25 Zeeuwse voet balclubs die meewerkten aan het onderzoek, hebben de af gelopen jaren aangifte ge daan bij de politie na een inci dent. Nog eens twee clubs hebben het overwogen, maar uiteindelijk niet gedaan. Liefst zestig procent van de verenigingen in onze provincie heeft de laatste tijd te maken gehad met agressie. Slechts een derde van de clubs vindt dat de agressie is afgenomen sinds de dood van Richard Nieuwenhuizen. De meeste wijzen op een maatschappe lijk probleem en dat 'het met de opvoeding heeft te maken'. Het royeren van leden of schorsen is in Zeeland sinds de dood van de grensrechter tientallen keren gebeurd. Vanuit de KNVB is er sinds de dood van grensrechter Richard Nieuwenhuizen in 2012 (hij werd aangevallen en dodelijk verwond bij een jeugdwedstrijd) veel aan dacht voor het tegengaan van agres sie. Onder het motto 'Zonder res pect geen voetbal' begon een cam pagne tegen geweld. Meer dan de helft van clubs vindt dat er nog steeds niet zwaar genoeg gestraft wordt door de voetbalbond. ,,Straffen moeten hoger bij ge weld op het veld", vindt secretaris Kenny Vermunt van HVV'24. Het Zeeuws Museum toont ko mende zomer een tentoonstel ling in leegstaande panden in Vlissingen en Breskens. De ex positie Nooit meer werken is te bezoeken in het Middelburgse museum zelf, maar ook in erf goed aan beide zijden van de Westerschelde. Martijn de Koning Vlissingen/Breskens Zeven kunstenaars gaan aan de slag met het onderwerp 'werken', met de Zeeuwse (vrijetijds)economie als achtergrond. Hun werk wordt op drie plekken getoond: in het Zeeuws Museum in Middelburg, in het centrum van Vlissingen - waar schijnlijk in een leegstaand winkel- of horecapand - en in het havenge bied van Breskens. Op die laatste plek staan veel oude bedrijfsgebou wen leeg. In Breskens wordt samen gewerkt met het in de haven geves tigde Visserijmuseum. De expositie op de drie plaatsen is te zien in juni, juli en augustus. Tussen die plekken wordt een fiets route gemaakt. Een retourtje met de ferry hoort daarbij. De route is vanaf eind mei online te vinden, en verkrijgbaar in het museum. Het gedeelte van de expositie in het Zeeuws Museum loopt overi gens langer: dat opent op 27 april en is te zien tot 3 mei volgend jaar. Agressie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30