MILITAIRE ARTSEN TIJDENS DE SLAG O Vissers: oneerlijke concurrentie door verbod op elektrisch vistuig De rol van dokters in een tijdens de Slag om de Schelde oorlog is heel bijzonder. Met in 1944 in de schijnwerpers de film Soldaat zonder Wapen De poster is al klaar. De zet de Zeeuwse première is tijdens Film by the Documentaire Stichting Sea, in september. militaire artsen in Zeeland I Theo Giele Vlissingen De Vlissingse visser Pieter de Noo- ijer wil er eigenlijk niet aan denken dat hij straks weer met wekkerket tingen moet gaan vissen. ,,De laat ste vier jaar voordat we op de puls mochten overgaan was het vechten om te overleven. De puls was onze redding." Terug naar de wekkerketting, die over de zeebodem wordt getrokken om de tong op te schrikken, bete- kent ook terug naar het dubbele brandstofverbruik en dus een to renhoge gasolierekening. Donder dag debatteerde de Tweede Kamer over de pulsvisserij. Een paar uur later keerden de Zeeuwse vissers na een week vissen terug. De Nooijers VLI-27 is een van de zes Zeeuwse pulskotters die zo goed als zeker dit jaar al moeten stoppen met elek trisch vissen. Zijn ontheffing loopt binnenkort af. Nederland heeft in drie fases in totaal 84 ontheffingen voor het ge bruik van elektrisch vistuig ver leend om op platvis te vissen. De laatste fase van 42 ontheffingen werd in 2014 voor vijfjaar verleend. Voor zes van de achttien Zeeuwse pulskotters loopt de vergunning dit jaar af. Vorige week spraken de Eu ropese instellingen af dat er geen nieuwe vergunningen worden ver- leend en dat de andere 42 vergun ningen uiterlijk 1 juli 2021 aflopen. Hoe die overgangsfase er precies uitziet, was tijdens het debat nog niet duidelijk. Met Klaas Marijs van de ARM-20 praat De Nooijer in de haven van Vlissingen over hoe het nu verder moet. De Nooijer: „Wanneer we precies moeten stoppen? Het is een groot vraagteken." Ook voor de ARM-20 is dit jaar einde verhaal wat betreft de puls. ,,Je krijgt oneer lijke concurrentie tussen de kotters die nog mogen pulsen en de rest'', zegt Marijs. Splitsen van de vergunningen, zodat elke visser nog een deel van het jaar zou kunnen pulsen, zou de smart kunnen verdelen. Maar mi nister Carola Schouten vindt dit onwerkbaar. Het zou ook kwaad bloed kunnen zetten bij andere landen die van de puls af willen. Vasthouden van personeel is een grote zorg voor de mannen als door de hogere kosten de verdiensten te ruglopen. De Nooijer ,,Zeker in deze tijd. Aan de wal is werk zat." Acht tot tien gezinnen per kotter le- Het is zo jammer dat het zo gelopen is. De puls is echt zo'n mooie techniek ven van de opbrengst. Het zijn fa miliebedrijven die al generaties vis sen. De visserij is meer dan werk, het is een manier van leven. In zijn loods op de kade heeft De Nooijer foto's hangen van alle schepen waarmee zijn vader, opa en over grootvader hebben gevaren. ,,Ik was vier toen ik voor het eerst mee ging." Zijn jonge zoon liep vorige week nog mee in de demonstratie in Den Haag en wil ook visser wor den. Mooie techniek Hun Arnemuidse collega Blaas Ma rijs zit figuurlijk in hetzelfde schuitje. Ook de ontheffing voor zijn ARM-22 loopt dit jaar af. Zijn zoons varen op dit schip. Aan de kant blijven liggen is geen optie. De kost zal verdiend moeten worden. Teruggaan naar de boomkor en de wekkerkettingen lijkt het enige re ële alternatief. ,,Het is zo jammer dat het zo gelopen is. De puls is echt zo'n mooie techniek." It zaterdag 23 februari 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl SOLDAA IX ^NDER WA 'De puls was onze redding' Het debat in de Tweede Kamer heeft de pulsvissers geen hoop op een goede afloop gegeven. Zes Zeeuwse kotters moeten dit jaar hun pulstuig van boord halen. De rest wacht in spanning af of ze tot 1 juli 2021 mogen doorgaan. -Blaas Marijs, visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29