De belangrijkste Oscarcategorieën rare sprongen Een Oscar in nood maakt MEDIA CULTUUR 25 jhsaasBaa Los van de uiterlijke aspecten moest Bale zich natuurlijk ook ver diepen in het karakter en gedrag van de man die als vicepresident, meestal een ondankbaar baantje, het hele Witte Huis achter de schermen naar zijn hand zette. President Bush jr, in de film voorgesteld als een onnozele hals, liet hem volledig zijn gang gaan. Cheney was onder meer verantwoor delijk voor de oorlog in Irak in 2003. ,,Hij heeft veel op zijn geweten'', stelt Bale vast. ,,Veel van de proble men waarmee de wereld nu kampt, denk aan IS, danken wij aan de ver keerde beslissingen die hij destijds nam. Sommigen beschouwen hem als een oorlogsmisdadiger. Ik heb hem met Satan vergeleken, maar dat was gekscherend bedoeld. Ik kreeg meteen woedende reacties, onder meer van zijn dochter.'' Bale benadrukt dat Vice niet alleen de kwalijke kanten van Cheney toont. ,,Dat zou te makkelijk zijn. Hij heeft veel aan zijn vrouw te danken en was een voortreffelijke familie man, die zijn lesbische dochter niet liet vallen. En hij was een intimide rende persoonlijkheid. Als hij zweeg tijdens vergaderingen, werden zijn generaals heel nerveus. Die uitstra ling had hij.'' Volgens Bale is Vice geen film die onheil predikt. De in Wales geboren acteur die al jaren in Amerika woont en daar mag stemmen noemt zich zelf een optimist. ,,Ik kijk altijd vol vertrouwen naar de toekomst. Goede en slechte tijden wisselen elkaar af. Na Obama kwam Trump. Als hij ver trekt, komt er weer een betere presi dent. Daar houd ik mij aan vast. Jij toch ook?'' Vice gaat in Nederland op 28 februari in première. Mijn zoontje vond het niet zo erg. Hij vond het leuk om mijn buik als trampoline te gebruiken Zo is de aanvankelijke beslissing om bepaalde categorieën - zoals Beste Montage en Be ste Camerawerk - maar tijdens de reclameblokken uit te reiken om tijd te winnen inmiddels teruggedraaid. Vooral na felle protesten van filmpro minenten zoals de regis seurs Martin Scorsese en Guillermo del Toro die vorig jaar met The Shape of Water de Oscar voor de Beste Film won. Andere proefballonnen wa ren al eerder lekgeprikt, zoals een nieuwe Oscar voor de Po pulairste Film, een vaag plan dat vooral op hoon kon reke nen. Ook het voornemen om de ceremonie te laten presenteren door de meest populaire en best betaalde filmster van dit moment, Dwayne Johnson (alias The Rock), werd een fiasco, omdat de acteur geen tijd in zijn agenda kon of wilde vrij maken. De volgende kandidaat, de zwarte komiek Kevin Hart, trok zich terug nadat homofobe e-mails van hem uit het verleden waren opgedo ken. Gevolg: voor het eerst in dertig jaar heeft de show geen centrale pre sentator. Kijkcijfer Of door deze opzet het laagste kijkcijfer ooit in Amerika van vorig jaar verbeterd gaat worden, wordt door velen betwij feld. De druk om beter te scoren drukt zwaar op de organisatie, vooral ook door de dalende reclameopbrengsten waar mee de Amerikaanse omroep ABC en moedermaatschappij Disney te maken hebben. Schandalen zijn er ook van buitenaf. Zo werd Green Book, een van de favorie ten voor Beste Film, door de familie van de zwarte hoofdpersoon, pianist Don Shirley, beschuldigd van geschiedverval sing. Ook regisseur Peter Farrelly ligt on der vuur door beschuldigingen van seksu eel wangedrag. Dat geldt ook voor Bryan Singer die Bohemian Rhapsody regisseerde en eveneens in ongenade is gevallen. Zo rent de Oscar af op een zware avond in Hollywood. De voornaamste hoop is dat een aantal voorgedragen films - de hits Black Panther en Bohemian Rhapsody - extra kij kers opleveren die duimen voor deze pu bliekssuccessen. Anders gaat de meest begeerde film prijs een lastige toe komst tegemoet. ki*wjdim NEDERLANDS TINTJE zaterdag 23 februari 2019 BESTE NIET-ENGELSTALIGE FILM Christian Bale moest voor zijn rol als Dick Cheney veel aankomen. foto epa water te drinken, verdring ik mijn hongergevoel. Het is niet bepaald een sociale bezigheid, maar het is wel ef fectief." De uitreiking van de Oscars hebben een klein Nederlands tintje. De Zweedse film Bor der is genomineerd voor beste make-up, Ro gier Samuels werkte in het team dat de speci ale make-upeffecten verzorgde. Border heeft concurrentie van Vice en Mary Queen of Scots. Samuels werkte eerder aan onder meer de Lord of the Rings-trilogie en Brimstone. Zelden is een Oscaruitreiking zo omringd door schandalen, blunders en paniekvoet bal van de organisatie. In zijn poging om de kijkcijfers van de tanende televisieshow op te krikken, die vooral jongeren steeds min der aanspreekt, heeft de Academy of Motion Picture Art and Sciences enkele onhandige pogingen ondernomen om de formule bij te spijkeren. Ab Zagt Wie niet de hele nacht voor de televisie wil blijven zitten, kan maandagavond de samenvatting zien. Net 5 zendt om 18.30 en 23.20 uur een korte sa menvatting uit van de uitreiking. Wat zijn de voornaamste categorieën bij die uit reiking? De favoriet is vetgedrukt. Black Panther BlacKkKlansman Bohemian Rhapsody The Favourite Roma Green Book A Star Is Born Vice Capernaum (Libanon) Cold War (Polen) Never Look Away (Duitsland) Roma (Mexico) Shoplifters (Japan) Alfonso Cuaron {Roma) Yorgos Lanthimos (The Favourite) Spike Lee BlacKkKlansman Adam McKay {Vice) Pawel Pawlikowski Cold War) 3ESTE ACTEUR Christian Bale (Vice) Bradley Cooper (A Star Is Born) Willem Dafoe (At Eternity's Gate) Rami Malek (Bohemian Rhapsody) Viggo Mortensen (Green Yalitza Aparicio {Roma) Glenn Close The Wife) Olivia Colman {The Favourite) Lady Gaga (A Star Is Born) Melissa McCarthy Can You Ever Forgive Me?) —Christian Bale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25