II 20 Vijftien jaar geleden werd Marianne Timmer de eerste Nederlandse wereldkampioene sprint. Dit weekeinde volgt ze het toernooi in Heerenveen op gepaste afstand. ,,Uit mijn comfortzone, dat is goed." United hoopt op Martial Geen weerzien Bosz met Reus Teleurstellend debuut De Boer SCHAATSEN WK SPRINT Laatst kwam Marianne Timmer (44) bij het op ruimen van haar huis de plakboeken van oma tegen. Al bladerend zag ze zichzelf weer in Nagano, na de gouden olympische races in 1998. En er waren de foto's uit 2004 toen ze als eerste Nederlandse vrouw de wereldtitel sprint won. Direct keerde het gevoel van destijds te rug. ,,Ik won geen één afstand, maar was overall de snelste. Bizar, maar het gaat om de medaille en die was goud." Ze zal vanmiddag niet in Thialf te vinden zijn, op dag één van het WK sprint. Morgen komt Timmer wel naar Heerenveen. De drang om bij alle wedstrijden aanwezig te zijn, die voelt ze niet meer. ,,Ik heb niet het gevoel: ik moet elke keer op de tribune zitten. Als ik iets te doen heb in Thialf, dan ben ik er." En anders niet. Ze leefde immers al vijfentwintig jaar lang intensief voor haar sport. Werd onder meer drievoudig olympisch kampioen, de eerste Nederlandse Eerlijk gezegd vond ik het jammer dat ik niet nog één olympische cyclus als coach kon doen wereldkampioene op de sprint en ging na haar carrière met hetzelfde vuur als coach aan de slag. Eind december ontving ze op het jaar lijkse sportgala de oeuvreprijs. Voor het eerst is ze nu eens een tijd niet nauw bij het schaatsen betrokken. En dat biedt ruimte, er komen andere dingen op haar pad. Zo zit Timmer in jurypanels, hield ze op het podium in een theater een monoloog en wordt ze veel gevraagd voor tafelgesprekken en motivatiespeeches in het be- drijfsleven. En haar agenda? Die is minder vol dan voorheen. Geen wedstrijden, geen trainingskam pen, meer tijd. ,,Na vijfentwintig jaar uit een tas te hebben geleefd, was ik nu een periode lang thuis. Dus heb ik mijn huis eindelijk een keer opgeruimd. Vier grote contai ners zijn er weggegaan. Daar kwam ik normaal gesproken hele maal niet aan toe." En ze sport veel: hardlopen, fiet sen, skeeleren, krachttraining. En ze had het zelf nooit verwacht, maar ze golft tegenwoordig veel. Het resultaat van de zoektocht naar een gemeenschappelijke sport met Henk Timmer, haar man en voormalig doelman. ,,Die houdt niet van sporten waarvan je moe wordt. En er moet een bal bij. Golf dus." Mentale spelletje Lachend: ,,Ik dacht: ik ga eens kij ken naar een sport die we allebei leuk vinden. Ik had vooraf het idee dat Henk de bal weg zou slaan en ik 'm op zou halen. Golf leek mij zo statisch, maar ik bleek het écht leuk te vinden. De uitdaging van een goede slag, het mentale spelle tje, het lekker buiten zijn, daarna gezellig napraten. En het mooie is: je kunt het doen totdat je honderd bent. Als je niet meer kunt lopen, pak je een buggy." 's Zomers, wanneer het langer licht is, loopt ze liefst vijfmaal per week op de golfbaan. En ze neemt lessen. Of ze haar eigen fanatisme moet intomen? Nou, een beetje wel. ,,Ik ben niet elke dag aan het trainen, maar toch wel weer fana tiek geworden. En ik wil niet er gens weer volledig induiken en helemaal opgeslokt worden." Soms twijfelt ze of ze haar fana tisme wel voldoende kwijt kan buiten de sport. ,,Dan ben ik aan het zoeken en denk ik: oké en nu? Maar omdat ik nu de tijd heb, en in kan gaan op de leuke dingen die op mijn pad komen, ontwikkel ik mij als mens op een andere manier verder. Spreek met mensen uit de politiek, uit het bedrijfsleven. Dat zijn andere mensen, andere ge sprekken. Het is goed een keer uit WK SPRINT Nederlanders Programma mijn comfortzone te stappen." Ze noemt zichzelf nieuwsgierig. ,,En omdat ik lang ben opgezogen door het schaatsen zag ik steeds dezelfde mensen en voerde steeds dezelfde gesprekken over ronde tijden, ontwikkeling, trainings kampen. Nu ontmoet ik mensen uit een totaal andere richtingen." Meer dan de helft van haar leven was ze actief in het schaatsen. Het is haar wereld. ,,Ik weet hoe het werkt, wat er bij komt kijken, wat ik moet doen. Heb alles gewonnen wat er te winnen valt, de mooiste prijzen. Ook in het coachen kwa men mijn karaktereigenschappen naar boven. Ik wilde de beste zijn, het meest innoveren, topfacilitei- ten. Elke keer zoeken: waar kun nen we weer verbeteren? Dat is buiten de sport om moeilijker. Dit is voor mij natuurlijk ook wel weer een zoektocht. Maar het is weleens goed om even niet hele maal stabiel te zijn." zaterdag 23 februari 2019 VOETBAL Manchester United hoopt morgen (15.05 uur) in de topper tegen Liverpool te kunnen beschikken over Anthony Martial en Jesse Lingard. De twee aanvallers raakten vorige week geblesseerd in het verloren duel met Paris Saint-Germain in de acht ste finales van de Champi ons League (0-2). ManUni- ted is dankzij een fraaie reeks onder coach Ole Gunnar Solskjaer geklom men naar de vierde plek in de Premier League. Liver pool deelt de koppositie met Manchester City. VOETBAL In de Bundesliga moet Borussia Dortmund het morgenavond in het thuisduel tegen Bayer Leverkusen (18.00 uur) nog steeds stellen zonder Marco Reus. De aanvoer der en topschutter van de Duitse koploper liep begin deze maand een dijbeen blessure op. Voor veel spe lers van Dortmund wordt het duel een weerzien met huidig Leverkusen-trainer Peter Bosz (foto), eind 2017 ontslagen als trainer bij Dortmund. Bosz werd donderdag met Leverkusen uitgeschakeld in de Europa League. VOETBAL Frank de Boer heeft een tegenvallende start gemaakt als trainer van Atlanta United. De ploeg van de Nederlandse trainer moest in Costa Rica met 3-1 buigen voor CS Herediano in de achtste finales van de Concacaf Champions League. Over een week volgt de return op Amerikaanse bodem. ,,We waren soms een beetje naïef, we speelden heel open, vooral in de beginfase'', aldus de 48- jarige De Boer. Als kampi oen van de Amerikaanse competitie mag Atlanta United meedoen aan de Champions League voor landen uit Noord- en Mid- den-Amerika en het Cari- bisch gebied. 'Het is goed om even niet helemaal stabiel te zijn' Pim Bijl Heerenveen -Marianne Timmer (44) Mannen: Kjeld Nuis (29), Hein Otter speer (30) en Kai Verbij (24). Vrouwen: Letitia de Jong (25), Jutta Leerdam (20) en Sanneke de Neeling (22). Vandaag 15.00 uur 1 ste 500 m vrouwen 15.40 uur 1ste 500 m mannen 16.20 uur 1 ste 1000 m vrouwen 17.07 uur 1 ste 1000 m mannen Morgen 15.00 uur 2de 500 m vrouwen 15.40 uur 2de 500 m mannen 16.20 uur 2de 1000 m vrouwen 17.07 uur 2de 1000 m mannen TV: NPO 1vandaag vanaf 14.50 uur en morgen al vanaf 13.10 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20