Kunnen de kerkdiensten nog wel doorgaan? NIEUWS 17 VUELTA ZORGEN OM ZONDAGSRUST Heeft Zundert zitten slapen toen de Vuelta aanklopte in West-Brabant? De stichting Wielerdorp Rijsbergen vindt van wel en verwijt de gemeente een passieve houding: Zundert is 'eraf gereden'. Woensdrecht krijgt de Vuelta wel over de vloer. Waarom lukt het daar wel? Heel West-Brabant mag zich verlekkeren op een doorkomst van de Ronde van Spanje vol gend jaar. De derde etappe koerst in augustus 2020 dwars door de regio, feest voor iedereen. Behalve in Zun dert en Geertruidenberg. De wielren ners rijden niet door die kernen, bleek woensdag tijdens de routepresentatie in de Grote Kerk van Breda. ,,Ach, we zijn niet zo wielerminded", reageert Jan Willem Prinsen van de Wieler ronde van Raamsdonksveer vrij laco niek op dat nieuws. Waar Geertruidenberg de schou ders ophaalt, werd Zundert gister ochtend wakker met een fikse kater. ,,Bijna alle gemeenten zijn betrokken bij de wielerronde, behalve die van ons", is Nico Mathijssen stevig te leurgesteld. Met de stichting Wielerdorp Rijs bergen had hij vol ingezet op de komst van de Spaanse ronde. ,,We hadden gehoopt dat de historie wel bij iedereen bekend zou zijn." Tja, historisch gezien zijn de ban den met de Vuelta in West-Brabant vrijwel nergens zo sterk als in Zun- dert. Van de drie West-Brabanders die eens de leiderstrui van de Ronde van Spanje droegen, komen er twee uit juist die gemeente: Jelle Nijdam uit Zundert (in 1992) en de onlangs overleden Cees Haast uit Rijsbergen (in 1966). De derde was René Pijnen uit Woensdrecht, in 1970, 1971 en 1972. De SGP in Gelderland heeft Provinciale Sta ten opheldering ge vraagd over de Vuelta. En met name over wat de Nederlandse etappes van de Ronde van Spanje betekenen voor de zondagsrust. Het parcours voert voor een deel door de biblebelt, met ge meenten als Zalt- bommel, Maasdriel en West Maas en Waal, waar zeer ge- hecht wordt aan de zondagsrust. En eén van de etappes wordt op zondag verreden. Daarom wil de SGP weten wat de invloed van de Vuelta zal zijn in de plaatsen die de wielrenners aandoen. ,,Kunnen op deze zondag de kerkdien sten in verband met de Vuelta op de nor male tijdstippen doorgaan?" vraagt de fractie dan ook aan commissaris van de Koning John Berends. Het is niet de eerste keer dat er op de bible belt zorgen bestaan over de doortocht van een internationale wielerkoers op zon dag. In 2015 was de verstoring van de rust op de dag des Heren bijvoorbeeld een punt van zorg in diverse plaatsen in Zeeland, toen daar een Tour etappe finishte. ,,Jammer, dan had Zundert beter z'n best moeten doen", reageert de nuchtere Nijdam vanuit Doetin- chem, waar de wielrenner al jaren woont. Maar eerlijk: ,,Ik ben er niet zo mee bezig, kreeg vorige week pas te horen dat de Vuelta naar Nederland kwam. Komt-ie wel door Sint Wille- brord? Ja? Oh mooi. Bijna ieder dorp heeft wel een wielerhistorie. En ze kunnen niet overal door, hè." Verbazing ook bij de voormalig Rijsbergse wielrenner Jos van Aert, die wel de Ronde van Italië en Frank rijk reed, maar nooit die van Spanje. ,,Jammer, ik had graag gezien dat-ie door het dorp was gekomen. Gemiste kans. Maar mooi dat de renners door West-Brabant koersen." Tot november dacht Zundert nog 'gewoon' tot de doorkomplaatsen van de Vuelta te behoren. ,,Op het aller laatste moment werd duidelijk dat de gemeente Zundert uit de route is ge haald", zegt wethouder Twan Zopfi. ,,Toen hebben we geprobeerd het tij te keren. Helaas was het te laat en bleek dat we daar ook geen invloed op hebben." ,,,Als de gemeente zich passief op stelt, gebeurt er inderdaad niets'', sneert Mathijssen van Wielerdorp Rijsbergen. ,,Dat is het probleem: ze heeft zelf niets gedaan om de Vuelta binnen te halen. Uiteindelijk zijn wij bij het Wielerplan West-Brabant aangeschoven om te kijken wat we nog voor elkaar konden krijgen." Zunderts wethouder Johan de Beer is voorzitter van dat wielerplatform, en hekelt die kritiek. ,,Dat is echt on zin. We zijn als gemeente een keer Bijna ieder dorp heeft wel een wielerhistorie. En ze kunnen niet overal door, hè? niet bij een bijeenkomst geweest, maar daarvoor hebben we ons keurig afgemeld." Hij herhaalt de woorden van collega Zopfi: ,,We hebben nooit invloed gehad op de route." En toch. Waarom lukt het een ge meente als Woensdrecht dan wel, bakermat van die derde truidrager, René Pijnen? ,,We wisten al lang dat de Brabantse Vuelta in het vat zat, dat Breda gesprekken aan het voeren was", reconstrueert sportwethouder Hans de Waal. ,,Wij hebben als Woensdrechtse gemeenteraad eerder gezegd: we willen ons profileren als wielergemeente. Dus toen deze mo gelijkheid zich voordeed, hebben we meteen gevraagd: oké, hoe gaan we dat doen?" De Waal vervolgt: ,,Niet alles waar je mee bezig bent lukt. Maar we hebben een goede band ge smeed met de Vuelta-directeur." Dus, waarom Woensdrecht wel en Zundert niet? ,,Tja, je moet wel de moeite nemen. Ze hadden kunnen aanschuiven bij het regionale wieler- overleg." Daarmee overschat hij de invloed van het Wielerplan op de Vueltaroute, meent De Beer. ,,De Vu- elta is gecoördineerd vanuit Breda. De Vuelta trekt haar eigen plan." 'Zundert is eraf gereden', heeft 'moeten lossen'. Ze hebben 'gereden als een krant' en 'als een koekenbak ker'', concludeert Wielerdorp Rijs- bergen op de eigen Facebookpagina. ,,Het zou ook een mooi eerbetoon ge weest zijn aan Cees Haast'', verzucht Nico Mathijssen. ,,Ik ben echt teleur gesteld." ,,Terecht", vindt wethouder Zopfi. ,,Die teleurstelling deel ik. Het is een gemiste kans." zaterdag 23 februari 2019 VL Zundert gelost uit de Vuelta, Woensdrecht mee in de slag !Ck<.'N Töli Tom Hayes Zundert/Woensdrecht Rijsbergen is trots op zijn wielerhistorie. En op de eigen toer tocht, De Speer van Rijsbergen, genoemd naar Johan van der Velde, een van de be kende wielergroothe- den uit het dorp. foto - Jelle Nijdam, oud-renner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 146