Aanslagpleger van Amsterdam CS blijft maar dreigen Noord-Koreanen moeten leven op300gram per dag NIEUWS 13 Het rommelt en rammelt bij Britse Labour Een afwijkende mening wordt beschouwd als verraaad Labourleider Jeremy Corbyn is de held van de felle linkervleugel van de partij achterban, maar wordt uitgekotst door zijn eigen parlementariërs. De meeste verdachten ontkennen in de rechtszaal, of proberen hun eigen aandeel zo klein mogelijk te maken. Maar niet J awed S., een ten gere jongen van 19 jaar, die aan de rechter vraagt of hij iets mag vertel len. ,,U heeft vijf minuten'', ant woordt de rechter tijdens een tus sentijdse zitting in de zaak tegen de aanslagpleger. Maar voordat die voorbij zijn, kapt de rechtbank de Afghaan al af. ,,Ik geloof dat het me voldoende duidelijk is nu.'' De Afghaan heeft er dan een aan klacht tegen de Nederlandse rege ring van gemaakt. S. was afgelopen zomer zo boos over de plannen van Wilders om een Mohammed-car- toonwedstrijd te organiseren, dat hij vanuit Duitsland naar Neder land kwam en op Amsterdam CS twee willekeurig gekozen mensen neerstak. ,,Omdat ze in Nederland waren en niets tegen Wilders de- den.'' Maar nu doet Nederland nog steeds niets, vindt hij. ,,90 procent van Nederland was tegen dat plan van Wilders. En de overheid houdt het niet tegen? Dan doe ik nog er gere dingen tegen Nederland, dan zal ik zelf met Wilders afrekenen. Ik wil niet dat mijn religie wordt beledigd!'' Gevangenis Een discussie over de democrati sche rechtsstaat, laat de rechter aan zich voorbij gaan. ,,Die kunt u in de gevangenis met iemand voeren.'' De kans dat S. überhaupt de ko mende jaren uit de gevangenis komt, lijkt nihil. Zijn aanslag is ge filmd door videocamera's en hij geeft er steeds weer blijk van dat zijn radicale en gewelddadige ge dachtegoed niet is veranderd. De inhoudelijke behandeling van zijn zaak volgt waarschijnlijk eind van de zomer. Dan zijn ook de twee slachtoffers er vermoedelijk bij. Die twee Amerikanen van Eritrese af komst waren op doorreis in Neder land. Een van hen werd in zijn rug gestoken en zit nu in een rolstoel. Het gaat slecht met hem, stelde hun advocaat. Het andere slachtoffer werd in de arm gestoken, hij is in middels weer aan het werk. Dat blijkt uit een uitgelekt memo bij de Verenigde Naties. Historicus Remco Breuker, ge specialiseerd in Noord-Korea, stelt dat het memo bewust is gelekt om duidelijk te maken dat de wereld, met Trump voorop, de Noord-Ko- reanen laat creperen als de VN- sancties in stand blijven. Een op merkelijke en ongemakkelijke boodschap die het Noord-Kore- aanse regime de nodige kopzorgen moet hebben bezorgd. De mislukte oogsten leggen immers het falen van de communistische heilstaat bloot. ,,Al zal er altijd wel een ma nier worden gevonden om andere landen - Japan, de VS en Zuid-Ko- rea - de schuld te geven.'' Volgende week ontmoet dictator Kim Jong-un de Amerikaanse pre sident Donald Trump. De inzet is duidelijk: Kim wil de sancties van tafel. Hij kan zelfs zijn uitgebreide leger met moeite voeden. Van 300 gram voedsel kan een mens niet leven. Het Voedingscen trum zegt dat een gezonde mix van eiwitten, koolhydraten, fruit. groente en zuivel per dag per per soon 2 kilo weegt. Kim zelfis corpulent (1,70 meter, 130 kilo). Breuker: ,,Voor hem gel den andere wetten. Hij is de grote leider, een levende god, niet echt een mens. Maar kijk eens naar de elite om hem heen. Die mensen zijn niet dik.'' schijnt ook giftig te zijn.'' Corbyn maakt van Labour een militante socialistische organisa tie, vindt Bale. ,,Als je een afwij kende mening hebt, wordt dat te genwoordig beschouwd als ver raad. Hij gelooft dat zijn politieke standpunten zo overduidelijk de juiste zijn, dat ze uiteindelijk zul len resulteren in een verkiezings zege. Zijn wil is wet: je hoort erbij en volgt hem, of je ligt eruit. Als hem iets niet zint, dan vervangt hij medewerkers, of verandert hij de regels of het partijbeleid.'' Ook inhoudelijk is Corbyn een eigenwijze leider, vindt Bale. ,,Dat zie je ook in zijn buitenlandbeleid. Hij is anti-Amerika, heeft sympa thie voor dictators in het Midden Oosten en spreekt zijn steun uit voor Rusland en Palestina.'' Gevaar Mike Gapes, een van de parlemen tariërs die deze week opstapte, zei dat een Labourregering onder lei ding van Corbyn een gevaar zou vormen voor de nationale veilig heid en internationale bondge nootschappen. ,,Daar zit wat in'', oordeelt Bale. ,,Hij heeft regelma tig kritiek op de Europese Unie, de Navo en de VS. Daarentegen is hij juist mild over Rusland en Iran. Dat soort keuzes zorgt niet voor een stabiel buitenlands politiek beleid." Jeremy Corbyn zit al sinds 1983 in het parle ment. Hij staat bekend als zeer principieel en is een van de meest linkse politici van de arbeiderspartij. In 2015 won hij met overmacht de race - om het partijleider schap: zijn stand punten over het na tionaliseren van trein vervoer en energie bedrijven en een be las- tingverhoging voor de rijken vie len in goede aarde. Zijn idealisti sche houding sprak een jongere generatie aan die voorheen weinig ophad met de politiek. Maar bin nen de Labourfractie was het hommeles: veel parlementariërs maakten luidkeels duidelijk dat ze hem totaal ongeschikt vonden voor zijn rol: hij was veel te radi caal. Na het opstappen van de negen parlementariërs deze week, kun nen er meer volgen, meent Bale. ,,Als hij de brexit blijft faciliteren, -Tim Bale, professor of als het antisemitisme erger wordt.'' Bovendien scoort Corbyn slecht in de peilingen. Of Corbyn geschikt is voor het premierschap? Bale: ,,Hij verandert nooit van gedachten, over welk probleem dan ook. Dat werkt niet in zijn voordeel.'' De kans dat het ooit zover komt, acht de professor klein. „Behalve als de brexit uitloopt op een grote cata strofe. Dan krijgt de re gering de schuld en kan zelfs een falende op- f positie als deze profite ren." Het is crisis bij de Britse oppositie partij Labour. Deze week stapten negen parlementariërs op uit on vrede met Jeremy Corbyn. Maar ondanks dat het overgrote deel van de fractie dat gevoel deelt, blijft de omstreden partijleider zitten waar hij zit. ,,Ze kunnen niets doen, behalve wachten tot hij een grote fout maakt en zelf opstapt'', stelt pro fessor politicologie Tim Bale van de Queen Mary universiteit in Londen. ,,Ze hebben al eens gepro beerd hem af te zetten, net na het brexitreferendum in 2016, maar dat mislukte. Er is geen andere mogelijkheid dan wachten tot hij er zelf mee ophoudt." Dat komt doordat niet de parlementariërs, maar de leden van Labour de par tijleider kiezen. En bij die achter ban is hij ontzettend populair. Omstreden In de hogere partijregionen is Cor byn juist zeer omstreden. De par lementariërs die deze week ont slag namen, kwamen met vernie tigende verklaringen. Ze verwijten hem antisemitisme toe te laten in de arbeiderspartij en vinden hem medeplichtig aan een eventuele schadelijke brexit door geen dui delijke standpunten in te nemen over het vertrek uit de Europese Unie. Ze stellen ook dat La bour onder zijn leiding een ruk heeft gemaakt naar het 'harde links'. Hij zou ver antwoordelijk zijn voor een verziekte partijcul tuur. Bale: „Vooral op so ciale media gaat het er hard aan toe. Daar krij gen Labourpolitici heel veel over zich heen als ze het wa gen kritisch te zijn over Corbyn. En de sfeer bij partijbijeen komsten zaterdag 23 februari 2019 GO Wee degene die Grote Leider Corbyn afvalt De Afghaan die afgelopen zo mer een aanslag pleegde op Amsterdam CS, maakt elke rechtszitting duidelijk dat hij het zó weer zou doen. ,,Ik wil niet dat mijn religie wordt beledigd!'' Cyril Rosman Amsterdam Leider Kim komt duidelijk niets tekort. De mensen achter hem zijn beduidend slanker. foto reuters Noord-Koreanen die geheel afhankelijk zijn van staatswin kels krijgen nog maar 300 gram voedsel per persoon per dag, bijna de helft van het oorspron kelijke rantsoen. Ton Voermans Leiden/Pyongyang Jeremy Corbyn. FOTO AFP Suse van Kleef Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13