Moker vliegt door raam van Vluchtelingenwerk Zierikzee Uitsterfbeleid tweede woningen in kernen 6 J'b Het bezit van een vakantiehuis buiten de vakantieparken wordt een zeldzaamheid. De gemeenteraad wil tweede woningen in kernen ontmoedigen. Zierikzee Een poging van D66 om het uit sterfbeleid te beperken tot Brou wershaven, Burgh-Haamstede, Noordwelle en Renesse, kreeg don derdagavond geen steun van de overige fracties in de gemeenteraad. In deze vier plaatsen is het tweede- woningenbezit een serieus pro bleem, aldus D66-fractievoorzitter Sandra Fontein, en staat de kwali teit van leven onder druk. Starters op de woningmarkt hebben vaak het nakijken, wanneer er meer geld op een leuk huisje in een dorp wordt geboden dan de markt waarde. Die huizen staan vervolgens een groot deel van het jaar leeg, omdat ze in de meeste gevallen slechts in vakantieperioden worden gebruikt door de eigenaren en hun familie. Dat komt, met name in de toch al stille wintertijd, de sfeer in zo'n straat niet ten goede. In de andere dertien plaatsen speelt die situatie veel minder, dus ontbreekt de noodzaak de nieuwe regeling ook daar van toepassing te verklaren, meent D66. Fontein houdt er overigens ernstig rekening mee dat de maatregel wederom geen lang leven is beschoren. ,,Ik denk zelf dat het even wachten is tot de volgende economische crisis en dan draaien we de hele boel weer terug." Tweederangsburger Dat gebeurde met de verordening die gold tot 2015. Met het instorten van de woningmarkt besloot de toenmalige gemeenteraad de aan koop van tweede woningen de vrije hand te geven. Nu worden die teu gels dus weer strakker aangehaald. Fontein: ,,Als gemeente zou ik mensen die veel geld in hun huisje hebben gestoken, en zich nu twee derangsburger voelen, juist probe ren te verleiden zich hier perma nent te vestigen. Dat zou pas winst zijn." Buitengebied D66 eindigde donderdagavond in die discussie met lege handen. Wanneer in dertien kernen geen vergunningplicht wordt ingesteld, is juist de kans groot dat het pro bleem zich die kant op verplaatst, vreest LSD-fractievoorzitter Rob bert Lievense. ,,Ik wens geen enkele andere kern dat wat bijvoorbeeld de praktijk is in Brouwershaven. Dus moet je zorgen dat het verder niet meer kan gebeuren." De fracties van SP, GroenLinks en Hart voor Schouwen-Duiveland lieten een zelfde geluid horen. Tweede woningen die worden verkocht, mogen vervolgens alleen worden gebruikt voor permanente bewoning. Een vakantiehuis mag door vererving nog wel één keer van eigenaar wisselen. Het voorge nomen ontmoedigingsbeleid geldt niet voor woningen in het buiten gebied. Teamleidster Ester Wisse is flink geschrokken van de nieuwste actie tegen Vluchtelingenwerk, vertelt ze. ,,Deze keer viel best rauw op ons dak. Zeker ook omdat we hier met vrijwilligers werken. Dit veroor zaakt toch een gevoel van onveilig heid." Een medewerker vond de moker (zonder steel) vrijdagoch tend even na negen uur op de grond van het kantoor. ,,Die moet toch met behoorlijke kracht naar binnen zijn gegooid", veronderstelt Wisse. ,,Er zit een groot gat in het raam, dat van dubbel glas is, en de moker lag aan de andere kant van de kamer te gen de muur." De dader heeft donderdagavond of de navolgende nacht z'n slag ge slagen. De verloskundige die ook vanuit het zelfde gebouw werkt en nachtdienst had heeft niets ge- hoord. Ze werd weggeroepen en was tussen half drie en vijf uur af wezig. Wisse heeft aangifte gedaan bij de politie en het meldpunt dis criminatie. Omdat het gaat om het derde incident in korte tijd, wordt het tevens aangekaart bij de ge meente. Wisse kan alleen maar gissen in welke hoek de dader(s) moeten worden gezocht: ,,Dit lijkt niet al leen gericht tegen ons als organisa tie, door mensen die haatgevoelens koesteren jegens niet-Nederlan- ders. De eerste keer dat er zo'n ha kenkruis op de muur stond, dacht ik nog: kwajongensstreek. De tweede keer waren het leuzen, niet alleen op ons pand, maar ook op een fietspad en één van de stads- poorten." Vluchtelingenwerk be kijkt in overleg met gebouweige naar Zeeuwland of op korte termijn camerabeveiliging kan worden aangebracht. Wijkagent Douwe de Vries roept mogelijke getuigen van het laatste of eerdere incidenten op zich te melden. ,,Dat kan eventueel ook via het meldpunt misdaad anoniem, als mensen dat prettiger vinden." De Vries spoort de inwoners van Zierikzee tegelijkertijd aan tot meer waakzaamheid. ,,Als je een hamer door een ruit gooit, maakt dat la waai. Als ik glasgerinkel hoor, ga ik kijken wat er aan de hand is. Durf je dat zelf niet, bel dan de politie. Dan kunnen we in ieder geval gelijk in actie komen." IN DE REGIO Open dag provincie Zeeland Optreden Dominic Seldis Partij voor de dieren /.."M MIJN DORP, MIJN STAD zaterdag 23 februari 2019 SD Woningmarkt gaat weer op slot Marcel Modde Het kantoor van Vluchtelingen werk in Zierikzee is voor de derde keer in korte tijd het doel wit geworden van mogelijk ex tremistisch getint vandalisme. Donderdagavond of in de nacht van donderdag op vrijdag werd een moker door een raam ge gooid. Een paar weken geleden werden een hakenkruis en leu zen op muren en raam gespo ten. Marcel Modde Zierikzee Als je dit tegen je hoofd krijgt... 3 DIRK-JAN GJELTEMA MIDDELBURG Provincie Zeeland houdt vandaag, in aanloop naar de Provinciale Staten verkiezing, een open dag. Een groot deel van de provinciale ge bouwen is toegan kelijk voor de be zoekers. De zonne- trein zal ook rijden en hiermee kan men het Abdijplein bereiken. Voor jon geren zal er van 12.30 uur tot 13.00 uur gedebatteerd worden onder lei ding van Debat.nl. Verder zullen er di- verse kantoren en ruimtes toegankelijk zijn. De open dag duurt van 11.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG Dominic Seldis en James Pearson staan vanavond in de Zeeuwse Con certzaal met het programma Stand Up Bass. De voorstelling be gint om 20.00 uur, entree bedraagt 25 euro per persoon. Voor meer informa tie zie de website zeeuwseconcert- zaal.nl. ZIERIKZEE Partij voor de Die ren Zeeland houdt vandaag een bij eenkomst in Zierik- zee. Lijsttrekker Trees Janssens deelt de plannen van de partij en Harm Niesen, Kees Boender en Helene Witter zijn gast sprekers. Belang stellenden zijn om 13.30 uur welkom in café de Gekroonde Suikerbiet, Nieuwe Haven 141 in Zierik- zee. Aanmelden kan door te mailen naar zeeland@ partijvoordedieren. nl. WINDTURBINE È&v I.'j'"!4, ,';v THOLEN De plaatsing van een windturbine die de ge meente Tholen en inwoners een doorn in het oog was, gaat niet door. De turbine met een 'tiphoogte' van 230 meter, aan de overkant van het Schelde-Rijnkanaal, is geschrapt in de plannen van de gemeente Bergen op Zoom. De drie molens verderop in de Auvergnepolder komen er wel, maar die worden maximaal 180 meter hoog. Dat laat de Bergse wethouder Andrew Harijgens weten. De drie turbines vervangen de acht bestaande windmolens in de polder. ,,Uit onderzoek bleek dat het op dezelfde plek mogelijk is om met minder molens hetzelfde vermogen op te wekken", zegt Harijgens. ,,En de turbines hoeven niet zo hoog te zijn." foto tonny presser/pix4profs ZATERDAG BURGH-HAAMSTEDE Atelier Daniëlle Orelio, 11.00-17.00 uur: Open atelier en beelden tuin; Excursieschuur, 10.00 12.00 uur: Excursie Strandjut ten; DREISCHOR Adriaanskerk, 20.00 uur: Keltische muziek; Wijnhoeve de Kleine Schorre, 15.00 uur: Winterrondleiding; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjassen en jo keren; NOORDWELLE Ring, strand Renesse en dorpshuis, 10.30 23.00 uur: Straö Noordwelle; SCHARENDIJKE Finca Vrij, 20.00-22.30 uur: Dansen en chillen; ZIERIKZEE Brogum, 21.00 uur: Local Heroes; Etalage Haven plein 10, dag en avond: O kijk, Zierik langs de Ee!, route met raamexpo's; 20.00 uur: Mary Poppins Returns; Haven plein, 9.00-22.00 uur: Schaatsbaan geopend; Gra vensteen, 14.30 uur: Rondlei- ding door de oudste gevange nis van Zeeland; ZONDAG BURGH-HAAMSTEDE Atelier Daniëlle Orelio, 11.00-17.00 uur: Open atelier en beelden tuin; Fietsenstalling betonnen uitkijktoren, 13.30-15.30 uur: Excursie Meeuwenduinen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Crèche van de kerk, 11.30-12.30 uur: Zon dagsschool; ZIERIKZEE Etalage Haven plein 10, dag en avond: O kijk, Zierik langs de Ee!, route met raamexpo's; Gasthuiskerk, 16.30 uur: Bach-Cantate- dienst; Havenplein, 12.00 18.00 uur: Schaatsbaan geopend; Stadhuismuseum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstel ling De Zeeuwse keuken - Eten in de Gouden Eeuw; Theater de Verdieping, 14.00 uur: Pas de Deux; ZONNEMAIRE d'Ouwe Smisse, 14.30 uur: Jazzclub: JazzCraft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 137