deuren piepen in de wind, spanten kraken als de golven over het dek slaan. De kust van Namibië ligt bezaaid met wrakken. Zoals de Dunedin Star, die hier in 1942 aan de grond liep. Een deel van de pas sagiers werd door een ander schip gered, een deel wist aan land te komen, maar zat daar gevangen tussen de oceaan en de Namibwoestijn. Bij reddingspogingen stortten twee vliegtuigen neer en zonk een tweede schip, de ss Sir Charles Elliot. Het duurde twee maanden tot alle passagiers veilig thuis waren. Vanuit de auto hebben we uitzicht op bergen, verlaten mijnen, een enkele neder zetting en de droge mondingen van de rivieren Ugab en Huab. Hier leven dieren die een manier hebben gevonden om in deze barre omstandigheden te overleven, zoals gemsbokken, giraffen, springbokken, jakhalzen en zelfs leeuwen en olifanten. We rijden op een weg die eindeloos lijkt en passeren ter hoogte van de Ugab-rivier de toegangspoort van het Skeleton Coast National Park. Dit park loopt door tot aan de grens met Angola en is 500 kilometer lang en 40 kilometer breed. Na bijna drie uur rijden buigt de weg af. Hier eindigt het toegankelijke deel van het park. De rest is alleen bereikbaar voor geluksvogels zoals ik. Beschermd Het verboden gebied is zo groot als Neder land, maar in plaats van 17 miljoen mensen, woont er slechts een handvol onderzoekers en komen er maximaal twaalf bezoekers per dag. Hiermee is het noorden van de Skeleton Coast een van de best beschermde stukken natuur ter wereld. Al in 1971 werd besloten dat de streek zo onaangetast mo gelijk moest blijven. Het is een barre wereld met mistbanken en zandstormen. De koude oceaanlucht botst er frontaal op de droge hitte van de woes tijn, wat voor een uniek ecosysteem zorgt. Het is een toevluchtsoord voor woestijn leeuwen, die nergens anders ter wereld voorkomen. Maar ook dieren als olifanten en giraffen hebben zich door de eeuwen heen aan de omstandigheden aangepast. Bovendien is de lucht er zo schoon en zui ver dat er honderden soorten mos groeien. Vliegtuigje De enige manier om er als bezoeker te komen is met een vliegtuigje vanuit het Hoanib Skeleton Coast Camp. Als de weers omstandigheden het toelaten, vliegt een kleine Cessna gasten vanuit dit kamp naar een eenzame airstrip in het park. Door het raam zie ik het lege land onder me door gaan, tot zelfs de laatste stuiptrekkingen van leven plaatsmaken voor enkel nog zand. Bij de landing staat een jeep klaar die me meeneemt door oneindig duinenland dat woest, wild en krankzinnig leeg is. Ze bestaan dus nog, plekken waar de mens is overgeleverd aan de genade van de natuur. Het is een surrealistisch landschap. De zee, de lucht, de duinen, de rivierbedding, alles is buitenproportioneel groot. Lopend over een hoge duintop, waar de wind voor verkoeling zorgt, hoor ik in de verte de golven grommen en bij elke stap zucht het hete zand, een fenomeen dat ik niet eerder heb beleefd. Aan het einde van de dag zie ik hoe de ondergaande zon de woestenij roze kleurt. Ik haal mijn logboek uit mijn tas en noteer dat Skeleton Coast een plaats krijgt in de top tien van mijn favoriete bestem mingen. Vijf toppers in Namibië De Skeleton Coast is een zeer uitzon derlijke beziens waardigheid. En daar heeft Namibië er nog meer van. Hierbij mijn top vijf. 1. Sossusvlei Hier zijn de duinen op hun hoogst (300 tot 400 meter) en kleurt het zand oranjerood. Populair is de och tendwandeling naar de top van Dune 45. Mooie locatie voor het maken van een ballonvaart. 2. Kolmanskop Ooit een belang rijke plaats voor de mijnindustrie, nu een spookdorp. Het werd in 1956 verlaten en is bijzonder foto geniek omdat hui zen er door het zand worden op geslokt. 3. Twyfelfontein Een plaats die op de Werelderfgoed- lijst staat vanwege de naar schatting 2400 afbeeldingen die in de rotsen zijn gekerfd. De oudste gaan terug tot 300 jaar voor Christus. 4. Fish River Canyon Met een lengte van 161 kilometer is dit de tweede langste kloof ter wereld. Alleen de Grand Canyon is langer. Door de afgelegen ligging heb je het natuurwonder vaak (bijna) voor jezelf. 5. Etosha Etosha National Park behoort tot de beroemdste natuur parken van Afrika, met onder meer enorme kuddes olifanten, giraffen en wildebeesten in een afwisselend landschap. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129