'Mensen zijn nóg bozer als ze niet in mijn boek voorkomen' ,,Hij vond dat er niets klopte van het gezin waarin hij zichzelf en zijn vrouw herkende. Maar toen mijn boek een jaar later succesvol werd, was hij opeens heel tevreden. Ik ben zijn zoon. Hij is trots op me." ,,Hij heeft het gelezen en er nog een paar vervelende spelfouten uit gehaald. Hij is een uitstekende eindredacteur. Deze keer wordt ook een versie van mijn echte moe der ten tonele gevoerd." ,,Mijn ervaring is dat mensen nog bozer zijn als ze niet in het boek voorkomen. Dan zeg gen ze: ben ik niet interessant genoeg?" Vuijsje, Joods, Nederlands en Ameri kaans, is getrouwd met een Nederlands- Surinaamse. Ze hebben een zoon van 9 jaar. Uit eerdere relaties heeft Vuijsje een half- Braziliaanse zoon van 12 en zijn vrouw een half-Nederlandse zoon van 18. In Salomons oordeel schrijft hij over de ingewikkelde verhouding tussen de Joodse Max, zijn Nederlands-Surinaamse vrouw Alissa en hun 17-jarige zoon Salomon, die wonen in het grote huis van Max' vader in Oud-Zuid. Wat is de jongen eigenlijk? Joods? Zwart? Hoe ziet hij zichzelf en wat zien zijn ouders als hij terechtkomt in een politiecel? Een dader? Een slachtoffer? Zijn afkomst en gezinssituatie maken hem bij uitstek geschikt om over de materie te schrijven, zegt Vuijsje. „Niemand anders kan zo van binnenuit beschrijven hoe wij nu in Nederland samenleven. Bijna alle an dere Nederlandse schrijvers voelen zich au tochtoon of een lid van een minderheid die er niet helemaal bij hoort. Joden zitten daar tussenin: we weten hoe het voelt om een witte Nederlander te zijn, maar ook hoe het voelt om er niet bij te horen. Ik heb het boek waaraan ik bezig was af gekapt omdat ik voelde: ik moet nu schrij ven over een gezin zoals het mijne, waar al les recht tegenover elkaar staat. Een zoon die moet kiezen tussen zijn ouders en moet beslissen waar hij bij hoort. Twee ouders die naar een zoon in een politiecel kijken, maar allebei iets anders zien." ,,Bij mijn uitgeverij zijn net twee boeken verschenen over Joden in de Tweede We Is ze nu helemaal beter? „Gelukkig wel." Is uw vader, journalist en schrijver Bert Vuijsje, nog boos op u? Bij het eerste boek kwam de stoom uit zijn oren. Hij zal in dit boek weer veel van zichzelf herkennen. Dus nu is het wachten op de toorn van uw moeder? Volgens sommigen zou u helemaal niet over zwarte vrouwen moeten schrijven. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121