Verplichte toets Engels eerstejaars aan de VU Kabinet bekijkt toch terugkeer jihadisten Proeven en handelen op chocoladebeurs de Jong Intra vakanties EUWS 11 MINIMUMPRIJSVERHOGING www.dejongintra.nl/zuid-afrika Fairtrade verhoogt de minimum prijs die boeren ontvangen voor hun cacaobonen. Volgens Fair trade - de organisatie die wereld wijd eerlijke handel bevordert - is de maatregel hard nodig omdat de meerderheid van de cacaoboe- ren in armoede leeft. Daarnaast moet een betere prijs voorkomen dat met name in West-Afrika dui zenden boeren stoppen met de cacaoteelt, waardoor de productie van chocolade onder druk komt te staan. In 2017 zakte de cacaoprijs op de wereldmarkt met ruim een derde. Hoewel de prijs inmiddels weer wat is gestegen, is deze nog altijd niet voldoende voor boeren om aan de armoede te ontsnappen. „Kinderarbeid en ontbossing ne men toe. Het is de hoogste tijd om toe te werken naar een leefbaar inkomen voor de telers. Ze moe ten voldoende voedsel, huisves ting, scholen en medische zorg kunnen betalen. Daarbij staat een fatsoenlijke prijs voor hun pro duct centraal. We hebben daarom besloten wereldwijd onze mini mumprijs te verhogen van 2000 dollar naar 2400 dollar per ton ca cao. En we verhogen ook onze premie die rechtstreeks wordt be taald aan boerenorganisaties die volgens het Fairtrade-concept werken'', zegt Tara Scally, woord voerster van Stichting Max Have- laar (de Nederlandse tak van Fair trade). Max Havelaar werkt onder meer samen met bedrijven als Plus, Deen Supermarkten, Swiss Chocolate en Tony's Chocolonely. Zij verkopen chocolade met een Fairtrade-keurmerk. Vergrijzing Abubakar Benjamin Afful, werk zaam voor Fairtrade Africa en de- ze week aanwezig tijdens Chocoa, de jaarlijkse chocoladebeurs in de Beurs van Berlage in Amsterdam, benadrukt het belang van een be tere prijs voor de boeren. „Ivoor kust en Ghana in West-Afrika hebben samen zo'n driekwart van de cacaoteelt ter wereld in han den. Helaas is vergrijzing een groot probleem. De boeren heb ben moeite opvolgers te vinden, want het is hard werken voor wei nig geld. Je ziet nu dat veel telers hun grond verkopen aan mijnbe drijven. Het is een serieuze be dreiging. Als er een betere prijs wordt betaald, komen er hopelijk wel opvolgers.'' ,,Het is goed dat de minimumprijs omhoog gaat, maar het is nog niet genoeg'', waarschuwt Afful. Ver hoging van de minimumprijs is volgens hem een eerste stap in een bredere aanpak om een leef baar inkomen te verdienen. De boeren zelf verenigen zich, om zo een betere handelspositie te verwerven. Een van de coöpe raties is Abocfa in Ghana. Woordvoerder Stephen Ashia, die onder meer samenwerkt met Tony's Chocolonely, beaamt het verhaal van Afful. ,,We hopen dat steeds meer chocoladeproducten het Fairtrade-keurmerk gaan ge bruiken, zodat voor onze boeren een minimumprijs is gegaran deerd.'' DEN HAAG Het kabinet overweegt alsnog vrouwelijke Nederlandse Syriëgangers terug te halen naar ons land. Dat moet voorkomen dat de vrouwen anders mogelijk vrijuit gaan en alsnog naar Nederland te rugkeren. Zo'n veertig Syriëgangers verblijven in detentiekampen in Syrië en Irak. De rechtbank Rotter dam oordeelde onlangs dat de mi nister zich moet inspannen om de vrouwen te arresteren om ze zo in Nederland voor de rechter te bren gen. Het kabinet vreest dat als het niets doet, de rechtbank zal zeggen dat 'niet al het mogelijke' is gedaan en dan besluit om strafzaken tegen IS-vrouwen te beëindigen. Het terughalen van de vrouwen is in een stroomversnelling geraakt door het terugtrekken van de Ame rikaanse troepen uit Syrië en Irak. De VS houdt er nog 400 militairen. AMSTERDAM De Vrije Universi teit in Amsterdam voert het nieuwe onderwijsseizoen een taaltoets En gels in voor alle eerstejaars die zich melden voor een Engelstalige ba cheloropleiding, ook voor degenen die Engels als moedertaal hebben. De VU hanteert al sinds 2007 een toets Nederlands voor de Neder landstalige bachelorstudies. Ook die blijkt niet voor niets. ,,We zijn een tweetalige universiteit, met studenten met zeer diverse achter gronden. Daarom bekijken we aan het begin of onze studenten de taal waarin ze gaan studeren voldoende beheersen. Dat is steeds vaker En gels'', aldus Rob Doeve, directeur van het Taalcentrum van de VU. Ie dereen die zakt voor de toets, volgt op kosten van de VU een taalcursus. Nederlanders zijn dol op choco lade. We eten jaarlijks gemid deld bijna 5 kilo chocolade per persoon. In de Beurs van Ber- lage in Amsterdam vindt deze week het jaarlijkse Chocoa plaats, een beurs voor handela- ren, producenten, verkopers en consumenten van ons favoriete zoete genot. Vandaag en mor gen is iedereen welkom om te genieten van allerlei soorten chocolade. U kunt uw kennis van chocola testen, kinderen kunnen hun eigen chocolade reep maken en onder voorzit terschap van Heel Holland Bakt- coryfee Janny van der Heijden wordt de prijs voor beste choco lademelk uitgereikt. Verder valt er vooral veel te proeven. Ultimate Safari Experience 10-daagse privé rondreis Die Manjifieke Suide 16-daagse privé rondreis Avontuurlij'k Botswana Zuid-Afrika 17-daagse groeps/kampeerrondreis €2^070* Pragtig Su id-Afrika 22-daagse privé rondreis Ontdek Zuid-Afrika - Free Easy 16-daagse groepsrondreis De Grote Trek 17-daagse groepsrondreis zaterdag 23 februari 2019 GO Cacaoboer krijgt weer een klein beetje hoop Stephen Ashia (l) en Abubakar Benjamin Afful pleiten voor een betere cacaoprijs op de chocoladebeurs. foto dingena mol Cacaoboeren die in armoede overleven, krijgen van Fairtrade een betere prijs voor hun harde werk. Het geeft hoop voor de productie van chocola, want veel telers kunnen geen opvol ger vinden. Sanne Schelfaut Amsterdam onze site bij /video Chocolade- sommelier Carolien is in haar element op Chocoa in Amsterdam. reiscode: vqza7351 vanaf 1.068* reiscode: vqza7a61 vanaf €1.796* Bus Auto Vlieg reizen reizen reizen abocfa ABOCFA "e'ssom exc'- 19,50 reserveringskosten, 'm c&t eventuele vluchttoeslagen en 2,50 SCR Calamiteitenfonds Verre Steden reizen reizen reiscode: vqza7a1 vanaf 2.243' reiscode: vgza4a1 vanaf €2.515* reiscode: vgza4a71 vanaf 2.479* Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Inspiring new ways

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11