^5$ deloos geduld hoef je dus niet meer op te brengen. En verstel- of reparatiewerkzaamheden laat je uitvoeren door De Gou den Schaar. Met patronen en stoffen ga je aan de slag vanwege de voldoe ning zelf iets te produceren. Of om iets bijzonders te maken dat een ander niet heeft. We volgen de mode redelijk op de voet en komen ook met uitgaans- en verkleed- en bruidskleding.'' Ook kijkt Knip tegenwoordig naar de garderobe van stijl iconen. Zo kwamen de jurken, jassen en pantalons van Mi chelle Obama al aan bod en vol gen die van koningin Maxima in april, in het jubileumnum mer. Ook verscheen er een spe cial volledig gericht op mannen. Verder gaat Knip met z'n tijd mee door oog te hebben voor de volslanke mens: liepen de patronen aanvankelijk tot en met maat 46, nu is dat opge krikt naar maat 56. Gelukkige Naaister Marie Bartels, voorheen ook jaren lang verkoopster op de stoffen- afdeling van De Bijenkorf: ,,Zelf maken gaat allang niet meer alleen over snel een sim pel shirt in elkaar draaien. Er worden werkelijk prachtige stoffen verkocht, die zomaar 130 euro per meter kosten. Als je weet dat je 2,5 meter voor een colbert nodig hebt en daarnaast nog voering en andere fourni turen moet aanschaffen, kun je uitrekenen dat je voor zo'n jasje honderden euro's kwijt bent. Niet goedkoop. Aan de andere kant: koop je iets van vergelijk bare kwaliteit in een winkel, dan bestaat de kans dat je 2000 euro moet neertellen.'' Bartels zegt dat mensen die zelf kleding maken tot een uit stervend ras behoren. Helaas, wat haar betreft. ,,Maar ik kan het niet ontkennen: laatst gaf ik een groep meiden van 11 jaar uitleg en toen bleken de mees ten niet te weten wat een naald was. Bijna ondenkbaar. Maar ja, als je dat van huis uit niet mee krijgt en je moeder of vader nooit zelfs maar een knoop ziet aanzetten, dan begrijp ik dat.'' Wat volgens haar ook mee speelt in de terugloop van zelf- maakmode: mensen brengen nergens meer geduld voor op. Bartels: ,,Alles moet vlug, vlug, vlug. Liefst pats-boem klaar. Dat bestaat niet bij handwer ken. Een van de grootste val kuilen daarbij: meteen met te ingewikkelde patronen begin nen. Dan kwamen er meiden bij mij op les en die wilden di rect een getailleerde jurk met speciale mouwinzet maken of een heel pak in elkaar draaien. Dat kan dus niet als je de basis nauwelijks beheerst. ,,Maak nu eerst eens een kussensloop, zei ik dan. En probeer daarna een rokje. Maar dat vonden ze dan beneden hun stand. Terwijl je wel de wisselwerking moet le ren voelen tussen het gaspedaal van je machine en je handen, zodat je kunt maken wat je ziet. Een beeldend kunstenaar be gint ook met een homp klei en pas daarna met meer gecompli ceerde materialen.'' Maar er zijn ook andere, positievere geluiden te horen: op digitaal prikbord Pinterest vragen mensen steeds vaker om tips en adressen voor goede zelfmaakmode. Verkopers bij Etsy, online-shop voor hand gemaakte producten, doen goede zaken omdat de belang stelling voor ambachtelijk, creatief en onderscheidend toeneemt, zegt een woord voerder. ,,We willen mode en kledingstukken met een ver haal. Niet alleen maar confec tie, exact dezelfde exemplaren die zowel in Barcelona als in Amsterdam en in Bangkok hangen. Dat is goedkoper, maar weinig spannend.'' Oud en nieuw De afbeeldin gen zijn een mix van jaren 60- illustraties uit Knip Mode en nieuwe model len. Ze zijn te zien in het jubi leumnummer van april 2019. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115