M 'Verhaal Mark de J. over moord Everink is apekool, absurd' 10 NIEUWS De Franse president Macron wil met een 'Groot Nationaal Debat' de gemoederen sussen na alle Gele Hesjes protesten. Maar hoe ga je in debat met miljoenen Fransen? Het is zeven uur 's avonds. In een ge meentelijke feestzaal aan de rand van Char- tres staan tien tafel tjes met elk vijf stoe len eromheen. Op de tafels liggen pa pier en pennen, maar ook plastic bordjes met vleeswaren, kaas, chips en minitomaatjes. ,,Je hebt versnaperingen nodig om de avond door te komen, hè?'', zegt een lachende Guillaume Kasbarian. Hij is parlementariër van regerings partij LREM. Chartres valt in zijn kiesdistrict. Hij organiseert hier het door president Macron gewenste 'Groot Nationaal Debat'. In het hele land mogen Fransen meepraten over de toekomst van het land, naar aanleiding van de acties van de Gele Hesjes. ,,Wij houden zes van zulke bijeenkomsten in Chartres en omgeving'', vertelt Kasbarian. ,,De ene keer zitten we in een stad, de an dere keer in een klein dorp. Soms ko men er 50 mensen, soms 140.'' Deze avond komen er zo'n 60 men sen binnen. Het feestzaaltje is tot de nok gevuld. Het debat kan beginnen. ,,We gaan praten over een aantal thema's", zegt Kasbarian tegen de zaal. En wat volgt is een lange avond - zo'n vier uur - waarin alle aanwezi gen hun zegje doen over de belas tingdruk en het klimaat, maar ook over de lange wachtlijsten in het lo kale ziekenhuis en over de aanleg van de riolering in een naburig dorp. ,,Ik ben Sophie en woon in Char- tres'', begint Sophie Bouvier haar be toog. ,,Ik wil het hebben over jonge ren, gehandicapten en senioren.'' Po liticus Kasbarian luistert en maakt aantekeningen. Hij heeft beloofd alle ideeën van vanavond door te geven aan de regering. Sophie is actievoer ster, een van de Gele Hesjes. ,,Er zijn zo veel mensen die de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen. Dat moet anders'', zegt ze. Boodschap Sophie is het enige 'Gele Hesje' in de zaal. ,,Ik wil meepraten omdat ik onze boodschap, de boodschap van de Gele Hesjes, ook hier wil laten ho ren'', vertelt ze. „Frankrijk is het vijfde of zesde rijkste land ter wereld. Waar blijft al dat geld?'' Op een paar kilometer afstand van de feestzaal lopen de Gele Hesjes die met mee willen praten. Sylvia Dereni Actievoeren is effectiever dan praten in een zaaltje gooit er een bos takken op een smeu lend vuur op een rotonde: één van de verzamelpunten van de hesjes van Chartres. ,,Ik voer actie sinds het be gin in november'', vertelt ze. ,,En ik ga onder geen beding meedoen met dat debat van Macron. Ik ben het echt op alle punten met hem oneens, ik vind zijn regering misselijkmakend! Als ze willen dat ik meedoe, moeten ze me er met geweld naar toeslepen.'' De betogers zetten borden neer met leuzen: 'Minder belastingen, meer koopkracht'. Actievoeren langs de weg is effectiever dan praten in een zaaltje, zegt ze. ,,Kijk dan, de mensen toeteren. We worden toege juicht door de mensen die langsrij den. Waarom zou ik tussen vier mu ren gaan zitten, meedoen aan dat de bat van Macron?'' Het 'Groot Nationaal Debat' was een reactie van president Macron op de protesten van de Gele Hesjes. Het debat loopt sinds half januari en duurt tot tot half maart. In die twee maanden worden, volgens de laatste cijfers, ruim zesduizend bijeenkom sten georganiseerd in heel Frankrijk. Er is ook een onlineplatform voor bij dragen. Daar hebben tot nu toe 210.000 mensen ideeën en voorstel len ingediend. Multinationals ,,Ik ben wel tevreden'', vertelt Sophie aan het eind van de avond. ,,Iedereen kon zijn zegje doen.'' Kritiek heeft ze ook. ,,We konden niet over alles pra ten. Kasbarian kapte het gesprek af als het ging over belastingvoordelen voor multinationals of over belas tingfraude, terwijl het daar wel om heel veel geld gaat.'' Of Macron haar ideeën en aanbevelingen over zal ne men? ,,Ik ben bang van niet'', zegt ze lachend. ,,Maar ik heb in elk geval duidelijk gemaakt wat we willen: dat iedereen een salaris kan verdienen waar je normaal van kunt leven.'' De termen die justitie gisteren ge bruikte in het gerechtshof in Arn hem logen er niet om: ,,Hij liegt te gen de klippen op'', zei de advocaat- generaal over moordverdachte Mark de J. En ook persadvocaat-ge neraal Gerard Sta wond er na afloop geen doekjes om: ,,Hij blijft maar tegenwerken, en niet alleen tegen werken, gewoon liegen. Zeggen dat het allemaal anders is gegaan. Nou, we hebben dat onderzocht en dat verhaal van hem is gewoon ape kool, absurd.'' Nee, het hoger beroep in de ge ruchtmakende zaak rond miljonair Koen Everink, die op maart 2016 in zijn huis in Bilthoven werd dood gestoken, leverde niet veel nieuwe inzich ten op. En dat is vooral triest voor de nabestaanden van Everink. De nu 32-jarige ex- tenniscoach Mark de blijft volharden in zijn voor de bui tenwacht totaal ongeloofwaardige verhaal dat hij kort na een bezoek bij Everink werd ontvoerd en dat die kidnappers Everink moeten hebben omgebracht. Als een gediplomeerd scenario schrijver vertelt De J. een verhaal dat door alle bewijslast van justitie slalomt en hemzelf vrijpleit. Daarbij hamert zijn ad vocaat Pieter Hoogen- dam eindeloos op dna-onderzoek dat niet goed is gedaan en dat kan wijzen op een andere dader. Maar het Openbaar Ministerie is er ook in hoger beroep meer dan klaar mee en eiste gisteren twintig jaar cel, twee jaar meer dan De J. dertien maanden geleden in Utrecht kreeg opgelegd. En ook toen werd hem zijn leugenachtige houding kwalijk genomen, plus het feit dat De J. ge weten moet hebben dat Everinks dochtertje van 6 haar vader zou gaan vinden in een plas bloed. En dat gebeurde ook. De 32-jarige voormalige tennis- coach van Robin Haase werd vorig jaar - conform de eis - door de rechtbank in Utrecht al veroordeeld tot achttien jaar cel voor het doden van zijn voormalige vriend en gok- maatje Everink, bijna drie jaar gele den. De gokverslaafde De J. had een schuld van 80.000 euro bij de za kenman. Hij heeft altijd stellig ont kend. Maar in een civiele zaak werd De J. onlangs veroordeeld tot terug betalen van 66.000 euro. Ook dat werd gisteren als extra bewijs inge bracht. 266 pagina's Ondanks dat de advocaat-generaal hem gisteren op het hart drukte eindelijk 'openheid van zaken te geven', lijkt Mark de J. dat absoluut niet van plan. Zijn advocaat Pieter Hoogendam las 266 pagina's voor waarin het complete onderzoek van justitie in twijfel werd getrok ken. Het gerechtshof doet over en kele weken uitspraak. zaterdag 23 februari 2019 Fransen bespreken toekomst met Gele Hesjes, kaas en chips Frank Renout Chartres - Sylvia Dereni, een van de Gele Hesjes Sophie Bouvier is op deze avond de enige actievoerder. foto bgtelevision De voor moord op miljonair Koen Everink veroordeelde Mark de J. snijdt zich steeds verder in de vingers. Justitie is helemaal klaar met zijn verhaal dat 'kidnappers' Everink dood den en eiste gisteren in hoger beroep een nóg zwaardere straf: twintig jaar cel. Victor Schildkamp Arnhem -4 Mark de J. ILL. ALOYS OOSTERW IJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10