'Na een retraite gaat het leven me makkelijker af' ,,Mijn leven is druk. Ik heb mijn werk, een partner, een tweeling, en probeer ook nog sociaal te zijn. Als ik er niet af en toe even uitstap, dreig ik mezelf te verliezen. Dan heb ik een plek nodig zonder drukte en lawaai, zonder prikkels - en die vind ik in de Sint Bonifatiuskerk. Een of twee keer per jaar doe ik er een stilteretraite, om uit mijn hoofd en bij mijn gevoel te komen. In de kerk vinden geen katholieke diensten meer plaats, de houten banken zijn vervangen door zachte zitzakken en er is vloerverwarming. Er staan wel heiligenbeelden en er is een altaar met een kaars. 'Is dit wel iets voor mij?' dacht ik de eerste keer, niet-christelijk als ik ben. Maar de religieuze lading van de plek gaf een extra dimensie. Bovendien is er ruimte voor alle levensbeschouwingen. Het is er mooi, het licht valt naar binnen door prachtige glas-in-loodramen en stil worden gaat er vanzelf. Er komt ruimte in mijn hoofd; de meditaties en ademhalingsoefeningen helpen die ervaring te verdiepen. Na een paar dagen Horssen gaat het leven me makkelijker af. Ik ben geduldiger, kan beter prioriteiten stellen en aandacht geven aan mensen. Op deze plek kom ik tot de kern en voel ik wat ik belangrijk vind." -PvdV ,,In het zuiden van België, mid den in de natuur, ligt een honderd jaar oude hoeve die is verbouwd tot gastenverblijf en cursuscentrum. De keuken is vegetarisch en de biologische groenten komen uit een eigen, grote moestuin. Ik kom er al twin tig jaar, als ik tot mezelf wil komen en moet opladen. In deze prachtige omgeving, met aan de ene kant de bescherming van de bossen en aan de andere kant het uitzicht over de glooiende weilanden, vind ik altijd rust en vrijheid. Hier stopt het asfalt, er is alleen een zandweg, geen radio of tv en nauwelijks be reik. Als je wilt bellen of appen, moet je de heuvel oplopen. De lucht is schoon en ik kan er uren in mijn eentje wandelen. Als er sneeuw Anne-Mieke Swart (38), coördinator bij een kunsten centrum. Oplaadplek: la Ferme du Bois-le-Comte, Orval, België Oplaadplek: Sint Bonifatiuskerk in Horssen Marianne van Raak (67), gepensioneerd. 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 108