Oplaadplekken Bijtanken, tot jezelf komen, inspiratie opdoen. Vroeger was de kerk daarvoor de aangewezen plaats. Die is er natuurlijk nog steeds, maar er zijn meer mogelijkheden. Een stilteretraite of je afzonderen in Wistman's Wood. „Mensen willen uit hun hoofd, en in hun gevoel komen", zegt Anne-Marie Wegh, oud-yoga- docent. Wegh organiseert stilte retraites om mensen op een snelle manier tot zichzelf te laten komen en geestelijk te laten herstellen. „Ie dereen heeft er zijn eigen methode voor. Veel mensen zoeken de na tuur op. Daar hoort stilte bij." Energiereizen, yogaweekeinden, zonnewendewandelingen, stilte retraites - Nederland gaat minder naar de kerk, maar uit het onder zoek God in Nederland (2016) blijkt dat tweederde wel gelooft dat er 'iets' is. En bij dat 'iets' willen we af en toe stilstaan, opladen en bij tanken. Een belangrijk onderdeel daarbij is dat het er even niet toe doet of je de directeur bent van een groot bedrijf of maar niet hogerop komt; of je je huwelijk probeert te redden of juist op zoek bent naar een nieuwe lief; of je bejaarde ou ders hebt om voor te zorgen of rouwt om hun overlijden; of je overwerkt bent of naarstig op zoek bent naar een baan. Dat je een paar dagen niet meer bent dan een voornaam (en in stil teretraites zelfs dat niet), dat je even niet hoeft te vertellen waar je van daan komt, wat je doet en of je kin- deren hebt en of die het een beetje leuk doen, ervaren veel mensen als helend. Wie labels als geslaagd, gescheiden of gepensioneerd bij de drempel mag achterlaten, blijkt vaak verrassend snel bij zijn of haar kern te komen. Een moderne variant op het aloude 'alles is ijdel heid'. ,,De draaikolk aan gedachten ver andert in een flow van zien, ervaren en er zijn'', zegt een deelnemer aan Weghs stilteretraite. „Opeens hoorde ik in de stilte de wiekslag van een vogel die overvloog. Dat lijkt onbeduidend, maar dat is het niet.'' Fijn om even niet iemand te hoeven zijn TEKST CATHÉRINE VAN DER LINDEN ILLUSTRATIES MONIQUE WIJBRANDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 104