'Ik was bikkelhard. Ik heb mensen beschadigd en daar heb ik spijt van' PASPOORT Egbert Rolf Wennemars Vwo. Privé mor, maar niet altijd vleiend. Ze schrijft over haar spijt dat ze is ingegaan op zijn voorstel samen te mountainbiken ('Erben gaat veel te hard. Voor mij dan. Want hij heeft soms zelfs zijn handen niet aan het stuur en dan zit-ie rechtop met zijn tele foon in de lucht een filmpje van mij te ma ken'). Over de perfecte vakantie voor Erben ('een trainingskamp') en de angst van haar man voor prikken ('als hij een prik moet, gaat hij er bij liggen of zitten. Want de kans bestaat dat hij neergaat'). Wennemars: ,,Nee hoor, dat vind ik niet erg. Als het over mij gaat, laat ze het altijd eerst lezen." Wennemars is de trotse vader van Joep van 16 en Niels van 13, die stiekem best trots op hem zijn, maar het hem soms 'knap las tig maken'. ,,Het zijn natuurlijk pubers die het liefst overal tegenin gaan. Dat botst. Ik kan soms ontzettend kwaad worden. Kin deren houden je een spiegel voor. Ze zijn allebei getalenteerde sporters, maar hebben verschillende karakters. De oudste is net zo'n fanatiek en gedreven sporter als ik en gaat er helemaal voor, de jongste vindt an dere dingen belangrijker. Lekker met vrien den optrekken, leuke dingen doen. Hij mocht dit jaar in het selectie-elftal van de voetbalvereniging, maar dat wilde hij niet. Helemaal prima." De kinderen moeten vooral hun eigen weg volgen. Wat niet wegneemt dat het voor Wennemars soms moeilijk is zich in te houden. ,,Loslaten is iets wat ik nog beter moet leren. Ik moet opletten dat ik ze met mijn houding niet wegjaag. Dat is lastig, omdat ik natuurlijk deskundig ben op sportgebied. Als ik langs de kant sta en din gen zie waarvan ik denk: dat kan anders, beter, dan moet ik mezelf soms tot de orde roepen, want voor ik het weet bemoei ik me er toch weer mee. Gelukkig trapt Re- nate op de rem als ik te ver dreig te gaan." Zijn ouderlijk huis, de boerderij die nu door zijn oudste broer wordt gerund, ligt 300 meter verderop. Zijn vader en moeder wonen er nog. ,,Ze hadden het altijd razend druk met de boerderij en hun gezin. Daarnaast hebben ze zich ingezet voor het dorp. Iets terugdoen voor de gemeenschap waarin je bent geworteld, dat heb ik van huis uit meekregen." Dit is de plek waar hij zich geborgen voelt, zichzelf kan zijn en waar hij wel beschouwd zijn hele leven heeft gewoond, al reisde hij als topsporter de wereld over. ,,Ik ben de enige van alle topschaatsers van mijn generatie die niet naar Heerenveen is verhuisd. Ik reed liever heen en weer. Omdat ik graag thuis wilde zijn. Ik ben niet zozeer gebonden aan Dalfsen, als wel aan de regio. Het Vechtdal is zo mooi! Elke dag trek ik eropuit, de natuur in. Wielren nen of hardlopen, dat brengt rust in mijn hoofd." Naast zijn huis ligt het vijvertje van de ijsvereniging waar hij als 4-jarige zijn eerste slagen maakte. Hij had, zegt hij, weinig talent voor schaatsen. ,,Maar het is me met de paplepel ingegoten. Mijn vader was penningmeester van de ijsvereniging. Hij schaatste ook, natuurlijk. Iedereen bij ons thuis was sportief." Zijn gebrek aan talent compenseerde hij met een ijzeren wilskracht en een niet te stuiten doorzettingsvermogen. ,,Ik was bik kelhard. Voor mezelf, maar ook voor ande ren, ploeggenoten van wie ik vond dat ze Geboren 1 november 1975 in Dalfsen. Opleiding Loopbaan Wordt op z'n 17de geselec teerd voor de gewestelijke selectie van de KNSB en wint tussen 1995 en 2010 talloze schaatswedstrijden. Wint twee bronzen medailles op de Olympische Winter spelen in Turijn van 2006; in 2004 en 2005 wordt hij wereldkampioen sprint. Rijdt nog geregeld marathons. Nu actief als spreker, ambassa deur van het Jeugdfonds Sport en Cultuur en van Jon geren Op Gezond Gewicht. Verslaggever en commen tator bij NOS Studio Sport en tafelheer bij De Wereld Draait Door. Getrouwd met Renate van der Zalm; twee zonen, Joep (16) en Niels (13). ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 101