FRISO KRAMER 1922-2019 7 Hij was niet erg bekend bij het grote publiek, toch behoorde Friso Kramer tot de belangrijkste industrieel ontwerpers van zijn generatie. ie heeft er op school niet op zijn Revolt-stoel ge zeten? Wie heeft zijn post niet opgehaald uit zijn be kende groene brievenbus? Wie zat er niet op zijn banken op Schiphol of op menig NS-station? Allemaal design iconen die behoren tot het onmiskenbare straatmeubilair van Nederland. De beden ker ervan, industrieel ontwerper, Friso Kra mer is op 96-jarige leeftijd overleden. Zijn familie maakte dat gisteren bekend. De in Amsterdam geboren Kramer was niet zo bekend bij het grote publiek maar behoorde tot de belangrijkste industrieel ontwerpers van zijn generatie. Hij was met Wim Crouwel, Benno Wissing ook oprich ter van het bekende ontwerpbureau Total Design. Martijn Arts, strategy directeur en mede-eigenaar van het hernieuwde Total Design, bezocht Kramer in december. ,,Aan beide zijden van het huis staat een straatlan taarn die Friso nog geen twee jaar geleden zelf heeft ontworpen. Hij was ook op hoge leeftijd een scherpe man, een zakelijke man, maar ook een ouderwetse handwerker en een visionair.'' In het gesprek kwam ter sprake dat een echte industrieel ontwerper, en eigenlijk ie dere designer, werkelijke en concrete meet bare waarde moet toevoegen, anders is het maar mooimakerij en gebakken lucht, aldus Arts. ,,Friso illustreerde zijn mening door naar de Revolt-stoel te wijzen die naast hem stond. Mooie stoel is dat toch. Het blijkt ech ter geen gewone Revolt te zijn, maar één met een opklapbare zitting en een smallere rugleuning. Voor die stoel wordt tegenwoordig meer dan 1250 euro gevraagd! Desgevraagd ging ik erop zitten. Dat zat echt perfect! Ik keek om me heen en zie plots overal Revolt-stoelen, acht grijze aan tafel, een paar tegen de muur, op de kast een met roze frame en transparante zitting en rugleuning. De Revolt was zijn grote trots.'' Friso Kramer werd vooral bekend door de stalen meubelen die hij ontwierp. Volgens Hij was scherp, zakelijk, maar ook een ouderwetse handwerker en visionair Arts was hij ook revolutionair in zijn visie van het, letterlijk, totale design. ,,Dat bete kent uitstraling in alles, niet alleen briefpa pier maar ook het gebouw, interieur, unifor men. Voor een bedrijf dat kolen leverde en wilde benadrukken dat men heel servicege- richt was en schoon werk afleverde, bedacht hij witte overals. Die overals moesten na tuurlijk schoon blijven als er netjes gewerkt moest worden en dat lukte.'' Het Stedelijk Museum herdenkt de ont werper met een eigen rouwadvertentie. Daarin worden diens Revolt-stoel en de lan taarnpaal met kegelvormige kap uit 1960 klassiekers van Kramer genoemd. vrijdag 22 februari 2019 Ontwerper van desianicone Bob van Huët Amsterdam -Martijn Arts, directeur Total Design De beroemde Re volt-stoel, waarop veel scholieren hebben gezeten. De bekende groene brievenbus, die bij menig huisadres in Nederland staat. Links: De lantaarnpaal met kegelvor mige kap uit 1960 is een van de klassiekers. Friso Kramer werd vooral bekend door de stalen meube len die hij ontwierp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7