Reimerswaal maakt 'leesbare' begroting Hulp bij openen zware deur van stemlokaal op Tholen 7 OOSTMOLEN CROWDFUNDING De Oostmolen in Kloetinge is de afgelopen tien jaar in topconditie gebracht. Maar aan één ding ontbreekt het nog: goede zeilen. Daar is nu een crowdfunding voor gestart. Restaurant in oude vishandel in haven Tholen De molen aan de Kapelse- weg werd ruim tien jaar geleden door de ge meente overgenomen van de toenmalige eigenaar. Al snel werd besloten de in 1704 ge bouwde stellingmolen onder te brengen in een stichting. Die kwam er na een grondige inspec tie achter dat de molen in een zeer matige staat verkeerde. „Destijds is uitgerekend dat er voor 150.000 euro aan achterstallig onderhoud moest worden weggewerkt", ver telt voorzitter Thijs Bierens. Geen geringe opgave, maar het bestuur ging de uitdaging aan om de mo len weer maalvaardig te maken. Met vallen en opstaan is dat de afgelopen jaren gelukt. De Stich ting tot Behoud van de Molen te Kloetinge krijgt weliswaar elk jaar een rijksbijdrage en heeft ook een honderdtal donateurs (vrienden), toch was het soms lastig om de eindjes aan elkaar te knopen. Di verse keren is aan de gemeente Goes een financiële bijdrage ge vraagd. ,,Maar het voelt niet goed om steeds de hand te moeten op houden', zegt Bierens. ,,Dat willen we niet meer. Daarom zijn we met de gemeente in gesprek over een structurele financiële bijdrage.'' De voorzitter gaat ervan uit dat deze er komt. ,,En anders geven we de molen gewoon terug aan de ge meente'', grapt hij. Bierens hoopt dat de gemeente 15.000 euro per jaar wil bijdragen. „Daarmee moet het ons lukken, om samen met de andere financi ële middelen die we hebben, de boel goed draaiende te houden.'' De voorzitter benadrukt dat ze bij de stichting bepaald niet op hun lauweren rusten, maar zelf ook de boer op gaan om zoveel mogelijk geld bijeen te sprokkelen, bijvoor beeld in de vorm van sponsoring. Hoewel de molen er na tien jaar hard werken weer goed bijstaat, onder meer door de niet aflatende Stiekem hopen we op wat meer dan de benodigde 5000 euro voor de zeilen inzet van een paar fanatieke klus sers, zal het onderhoud altijd veel geld blijven kosten. En die kosten komen soms heel onverwachts. Bierens: ,,Dan denk je even klaar te zijn, maar barst er ineens een balk. Het houdt nooit op.'' In het re- cente verleden werd de stichting nog onverwachts geconfronteerd met de noodzakelijke vernieuwing van de lange spruit. Dat was een dure grap. En dan moest voor het hoognodige schilderwerk ook nog eens 19.000 euro worden afgetikt. Gelukkig deden de gemeente Goes en Stichting De Hollandse Molen een flinke duit in het zakje. Alle inspanningen hebben ertoe geleid dat de Oostmolen weer in een prima 'gezondheid' verkeert. Bijna dan. Met de aanschaf van vier nieuwe zeilen - nodig om weer goed te kunnen malen - wil de stichting de puntjes op de i zet ten. De zeilen kosten een kleine vijfduizend euro, maar dat geld is er niet. Daarom is in samenwer king met De Hollandse Molen een crowdfunding opgezet. ,,Het be drag dat we ophalen, wordt door De Hollandse Molen verdubbeld'', zegt secretaris Cees Pieters. Done ren kan via de site van de stich ting. Stiekem hopen ze bij de stichting dat de actie wat meer geld opbrengt, zodat de spaarpot kan worden aangevuld. ,,Een beetje vet op de botten zou niet verkeerd zijn'', zegt Pieters. Hij hoopt dat de inwoners gul geven. ,,De molen hoort bij Kloetinge. Sa men met de Geerteskerk vormt hij het aangezicht van ons dorp.'' THOLEN Tholen krijgt een nieuw restaurant. Dat komt in het voormalige pand van vishan del Deurloo aan de haven in Tholen-stad. Tholenaar Johan Schot van vishandel Schot-Van Dijke is eigenaar van het ge bouw. Binnenkort start de ver bouwing Schot gaat in het pand wonen en het uitbaten als horecavoor- ziening. Hij wil er koffie, lunch en avondeten aanbieden. ,,Het wordt óók een plek waar je te recht kunt voor een schepijsje. Want dat ontbreekt nog in Tho len", zegt Schot. De verbouwing is naar verwachting eind dit jaar klaar. THOLEN Om Thoolse stem bureaus die te lastig toeganke lijk zijn voor gehandicapten tóch goed bereikbaar te hou den, worden bij de komende verkiezingen extra mensen in gevlogen. Die kunnen helpen de deuren open te doen. Volgens burgemeester Ger van de Velde gaat het om een handvol stemlokalen op Tho- len. Die voldoen niet helemaal aan de toegankelijkheidseisen die sinds 1 januari in het hele land gelden. ,,Vaak gaat het dan om een zware of moeilijk te openen deur. Omdat we het zelf keurig geregeld willen hebben, zorgen we voor extra bemensing", vertelt de burge meester. Daarnaast voldoen sommige bureaus niet omdat de beweg wijzering beter moet, of om dat de verlichting niet goed werkt. ,,Maar het grootste di lemma zijn die deuren", zegt Van de Velde. Ze benadrukt dat alle veertien stemlokalen in de gemeente gewoon open zijn op 20 maart. Die dag zijn er Provinciale Sta ten- en waterschapsverkiezin gen. In mei zijn er weer verkie zingen, dan voor het Europese Parlement. Joeri Wisse Kruiningen Bovenaan een speciale pagina in het huis-aan-huisblad lachen de strip versies van burgemeester José van Egmond en de wethouders Jaap Sinke (SGP), Dirk Verburg (LR) en Kees Verburg (PvdA) de bewoners toe. Onder hen wordt met diagram men en symbolen weergegeven waar de gemeentebestuurders het geld aan uitgeven. Zo wordt in één oogopslag duidelijk dat het 'sociaal domein' met 18,3 miljoen de groot ste hap uit de totale begroting van ruim 50 miljoen neemt. De gemeente heeft ook op een rijtje gezet hoeveel een tweeper soonshuishouden dit jaar kwijt is aan gemeentelijke belastingen: 746 euro. In totaal haalt de gemeente ruim 11 miljoen op met lokale hef fingen. Een mooi bedrag, maar lang niet zoveel als de 34 miljoen die het Rijk dit jaar overmaakt naar Rei- merswaal. woensdag 20 februari 2019 BE Molen is pas af met nieuwe zeilen Rob Paardekam Kloetinge -Cees Pieters, secretaris In één oogopslag zien hoeveel geld de gemeente dit jaar bin nenkrijgt en waar het allemaal aan wordt uitgegeven? Dankzij een unaniem aangenomen voor stel van Leefbaar Reimerswaal, krijgen inwoners van Reimers- waal het huishoudboekje van 2019 deze week op een presen teerblaadje aangereikt. Secretaris Cees Pieters (l) en voorzitter Thijs Bierens op de Oostmolen in Kloetinge. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68