20-2-2014 Willem van Hanegem, 75 jaar en na medische problemen nu weer gezond, llltJ II 14 WILLEM ^75 75 jaar is hij al, maar in zijn Opeltje komt Willem van Hanegem nog overal. Een gesprek over zijn dagelijks leven. En over de dood. ,,Als het zover is, dan is het zover.'' 12-7-2007 15-12-2008 23-12-2008 Tribune in de Kuip 11/ zat-ie dan, de rijkaard, voor het eerst in zijn leven op de bijrijderstoel van een Opel Agila, waarvan de achter bank als altijd was neergeklapt. An ders konden de golftassen niet mee. Zijn kennissenkring is een club van bonte types, een in hun liefde voor voetbal en golf. Op de golfbaan treft hij: Joop, een oer-Ajacied die Willem altijd een 'klerelijer' vond, tot-ie met hem in gesprek raakte. Toon, de zoon van de legendari sche cartoonist Dik Bruynesteyn. Bert, de kleine kale die volgens Van Hanegem graag voorzitter van de golfclub zou willen zijn en zich bij Willems komst op de club zo arro gant opstelde dat de Kromme over woog hem in de sloot te parkeren. Willem Polderman, door Van Ha- negem ook wel Winkler Prins of Wi- kipedia genoemd, omdat hij 'heel autistisch' sportuitslagen kan op dreunen. Die Willem zorgt nog goed Hij staat er al. Tuurt door de grote ra men van het clubhuis naar de golfba nen, vandaag nat van de regen. „Goedemorgen, Willem.'' Altijd eerst, die vorsende blik. Vurige ogen onder borstelige wenkbrauwen. ,,Ben je verkouden? Ik hoor het aan je stem. Koffie?'' Hij pakt de stoel aan het raam, naast het biljart. Willem van Hane gem is hier thuis. Journalisten die hem spreken willen, maar geen ge hoor krijgen, weten dat hij hier soms op zijn praatstoel zit: op Houtrak, de golfclub bij Halfweg. ,,Ja.'' Grinnikend: ,,Vandaag wel.'' Vanmorgen bij het opstaan besloot hij niet naar de sportschool te gaan. De benen voelden zwaar. Erfenis van een zes uur durende autotocht de dag ervoor. Om tien over negen was hij vanuit zijn woonplaats Overveen naar Breskens, zijn geboorteplaats, gereden, waar een tv-ploeg op hem wachtte. Overdag had zijn stem aan de telefoon opgewekt geklonken. Hij zat net aan een gebakken visje. ,,Ja, mooie blauwe lucht. En achter de dijk, de zee.'' Hij toont de foto's op zijn telefoon. Zand, lentezon en zee tot aan de ho rizon. ,,Ik zat daar prima. Oudere mensen keken me aan. 'Hij is terug', zeiden ze.'' Drie keer per week ga ik om half negen naar de sportschool. Vijf toestellen doe ik daar. Daarna ga ik golfen. Slechts een paar maanden woonde de kleine Willem in Breskens, voor dat het gezin naar Utrecht verhuisde. Maar elke zomervakantie kwamen ze terug. Mooie herinneringen. ,,Die oude silo daar, waar je graan vond om duiven mee te vangen. De poelier be taalde een gulden per duif. En gister middag zat ik tegenover de muziek tent, waarnaast ik als 11-jarige ooit een dag lang ziek heb liggen wezen. Ik was die nacht met de vissers op zee geweest en was zeeziek gewor den. Overdag was het mooi weer, maar juist die nacht stormde het. Stond ik daar op het dek in mijn dunne hemd.'' ,,Durfde ik niet. Als het schip dan zou breken, had ik geen kans meer.'' Zo'n uitje naar Zeeuws Vlaanderen, Van Hanegem houdt wel van zulke ritjes. ,,Onderweg de radio aan. Gis teren BNR. Voor het nieuws, niet voor de mensen. Want mensen pra ten tegenwoordig zo gekleurd op ra dio en tv en hebben niet het fatsoen andersdenkenden te laten uitpraten. Ik wil geen oude zeurpiet zijn, maar vroeger kregen mensen meer gele genheid iets uit te leggen.'' Toen hij thuis kwam zei Mar (zijn vrouw, red.) dat het knap was dat hij zes uur lang in zijn kleine autootje had gezeten. ,,Een Opel Agila, niet bepaald een luxueuze auto. Maar hij brengt me overal.'' ,,Geef ik niet om. 136.000 kilometer op de teller, twee servicebeurten.'' Met het Opeltje reed hij ooit langs bij de steenrijke Rotterdammer Michel Perridon, zelf meer een type van Rolls en Bentleys. De twee hadden een golfdate. Of Willem dus even in wilde stappen? 'Nee', zei Van Hane- gem. 'Jij rijdt met mij mee.' Daar Van Hanegem keert weer terug bij FC Utrecht, ditmaal als hoofdtrainer. De club eindigt in de middenmoot. woensdag 20 februari 2019 De trainer wordt door arbiter Nijhuis naar de tribune gestuurd tijdens het duel met Heerenveen. Hij is verbaasd. ,,Ik vind dat je best lulhannes mag zeggen.'' GO FC Utrecht ontslaat Van Hanegem na zwakke eerste helft van het seizoen. Hiermee is zijn trainerscarrière ten einde. Bij zijn 70ste verjaardag wordt hij geëerd met zijn eigen tribune in de Kuip. Willem van Hanegem tribune 'Nee, ik geloof niet dat er na de dood nog iets is' Wessel Penning @WesselPenning 13 oktober vorig jaar: Willem van Hanegem feliciteert Georginio Wijnaldum met de 3-0 zege van Oranje tegen Duitsland. „Uiteraard hoop ik dat Liverpool kampioen wordt.'' FOTO PIM RAS Bij 75 ben je in het laatste kwart van het leven. Voel je de jaren? Je had het naar je zin, hè? Waarom ging je het ruim niet in? Wil je geen grotere?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62