Dat gelach onder de douche was respectloos 75 A WILLEM 13 1-7-2002 woensdag 20 februari 2019 16-2-2001 17-6-2001 Assistent-bondscoach 19-6-2004 deerden als ploeg ook wel. Al waren dat meer de verdedigers. Uli, De Wolf, Fraser. En vlak Arnold Schol ten niet uit. Als die boos werd. Blinker: ,,Als ik een tik kreeg, riep Henk Fraser al dat ik rustig moest blijven. Dat zij het zouden regelen.'' Taument: ,,Ik heb meegemaakt dat er na de warming-up, in de tunnel, al klappen vielen. Buiten het zicht van de camera's.'' Van Gobbel: ,,Want de trainer daarvan vond? Die vond het wel best. Profvoetbal is keihard. Feyenoord vormde een blok.'' Maar dat blok viel uit elkaar. Tech nisch directeur Wim Jansen stelde dat de discipline buiten het veld te wensen overliet, maar voorzitter Jo- rien van den Herik weigerde Van Ha- negem te ontslaan. Jansen stapte zelf op. Na het WK 1994 leek de groep in tweeën te zijn gesplitst. Het kaart- incident met John de Wolf zou een rol hebben gespeeld. ,,Wat Jansen en Van Hanegem wel of juist niet meer met elkaar hadden, weet ik niet'', zegt Taument. ,,Ze zijn mij even lief. Maar er ontstonden wel kampen.'' Peter Bosz De eenheid was weg. Willem van Hanegem kwam er achter dat Peter Bosz naar de pers lekte. ,,Willem en Bosz, dat ging echt niet meer'', zegt Taument. ,,Dat was mij snel duide lijk.'' De kansloze 3-0 nederlaag tegen PSV in oktober 1995 betekende het einde. ,,Die wedstrijd hebben som- mige spelers bewust laten lopen'', 31 mei zegt Taument. 1993: Van Gobbel, verbaasd: ,,Dat wist ik Feyen- niet. Het voelde niet goed, maar ik oord heb mij juist schuldig gevoeld. Dat ik komt na nog meer had moeten doen om mijn de kampi- trainer in het zadel te houden.'' oenswed- Taument: ,,Er stonden spelers on- strijd in der de douche te lachen. Dat zal ik Gronin- nooit vergeten, want we moesten gen met Henk Fraser tegenhouden. Die wilde een char- er bovenop vliegen.'' tervlieg- In de trainerskamer namen Van tuig aan Gobbel, Fraser, Taument en Blinker op Zes- afscheid. De 'Surinaamse zonen' van tienho- Van Hanegem. ,,Dat was geen toeval ven. dat juist wij daar met z'n vieren za- foto anp ten'', zegt Taument. Blinker: ,,Het was emotioneel.'' Van Gobbel: ,,Wil- lem huilde, dat zal ik nooit vergeten.'' Willem was de held van mijn vader. Ik zag veel van mijn vader terug in hem. Het rechtlijnige, maar zeker ook het beschermende. Streng en rechtvaar dig. Zijn afscheid in 1995 bij Feyenoord deed mij pijn. Ik durf niet te bevesti gen dat spelers hun benen terugtrok ken in het verloren duel met PSV, zo als spelers nu zeggen. Dat er een paar onder de douche stonden te lachen, kan ik me wel haarscherp herinne ren. Dat gelach vond ik respectloos en maakte mij kwaad. Misschien waren er in 1995 kam pen bij Feyenoord, maar ik behoorde tot geen enkel kamp. Ik dacht eerst dat Willem een hekel aan mij had. Altijd maar die kritische blik, nooit een compliment. Redelijk gespeeld, dat was het hoogst haalbare. Maar langzaam begon ik te begrijpen dat hij spelers op die manier echt beter wilde maken. En dat lukte, met de landstitel in 1993 als bewijs. Ik dacht eerst dat Willem een hekel aan mij had. Altijd maar die kritische blik Eén moment zal ik nooit vergeten. We waren op bezoek bij doodzieke kinderen en ik deed een kamerdeur in het ziekenhuis open. Daar zag ik een ziek kind liggen en Willem zat naast hem, ontroerd op een stoel. Ik raak er zelf nog ontroerd door, na al die jaren. Toen ik in het kampioens jaar mijn been had gebroken, lag ik op de massagetafel. Toen iedereen weg was, liep Willem langs. Hij tikte op mijn been en liep door, zonder iets te zeggen. Ik denk dat het hem pijn deed dat ik daar zwaar gebles seerd lag. Dat hij een emotioneel mo ment wilde voorkomen. Hij is een uniek mens en was een unieke speler en trainer. We waren bij Feyenoord snoeihard in die tijd. Dat vond Willem prima, maar kaar ten aannaaien, daar had hij een hekel aan. Ik ben er trots op dat ik met hem heb mogen werken. Trainer, van harte met nummertje 75. Na de beruchte wissel van Arjen Robben op het EK 2004 wordt Van Hanegem gevraagd hoe hij zou reageren als Advocaat weer zoiets zou doen. Hij antwoordt: „Dan sla ik hem neer." Oranje strandt in de halve finale tegen Portugal. Na het EK stopt De Kromme. Via de nacompetitie ontloopt Sparta degradatie. Toch besluit Van Hanegem om Het Kasteel te verlaten. Hij ziet geen perspectief. Benoeming tot assistent van de nieuwe bondscoach Dick Advocaat. Hij volgt bij Sparta tussentijds de ontslagen Dolf Roks op als trainer. De club verkeert dan in degradatiegevaar. -Henk Fraser oud-speler Feyenoord onder Van Hanegem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61