26-4-1998 Taument, Blinker en Van Gobbel: 'Surinaamse zonen' van Van Hanegem IK 12 WILLEM ^75 In 1993 vierden ze met hem de landstitel, in 1995 zaten ze geëmotioneerd aan zijn zijde toen Willem van Hanegem bij Feyenoord was ontslagen. Gaston Taument, Regi Blinker en Ulrich van Gobbel blikken al etend trots terug. 28-10-1995 1-7-1997 Kampioen eerste divisie 30-6-1999 Er zijn verse oesters, er is sushi. Er is wijn en water. In de keuken van de Harbour Club in Rotterdam wordt de gegrilde tonijn, de ribeye dry aged en de wagyu entrecote op de borden ge schoven. En Willem van Hanegem is er bij. Niet fysiek, maar het gaat wel over hem. Gaston Taument (48), Ulrich van Gobbel (48) en Regi Blinker (49) pra ten over hun jaren onder de trainer Willem van Hanegem. Samen met Henk Fraser werden ze tussen 1992 en 1995 'de Surinaamse kinderen van Van Hanegem' genoemd. ,,Dat was een beetje cynisch'', zegt Taument lachend. ,,Van Hanegem was iemand die tussen de gewone mensen stond. Het voelde gewoon goed tussen ons.'' Van Gobbel knikt. Of Van Hane- gem iets Surinaams in zich had, op zijn uiterlijk na uiteraard. ,,De Suri naamse gemeenschap is warm, zorgt voor elkaar. Jullie noemden hem 'De Kromme', in Suriname gaven ze hem de bijnaam 'De Kromfoetoe'. Als ik speelde, wilde ik zo graag laten zien wat ik kon. Ik heb veel trainers gehad. Maar Fatih Terim bij Galatasaray, dat was toch geen Van Hanegem. Nee, Graeme Souness ook niet, al was dat ook een geweldige man. Voor mij was Van Hanegem de allerbeste.'' Blinker vormde samen met Tau ment en de Hongaar József Kiprich in 1993 de voorhoede bij de lands kampioen van Nederland. De linker spits schiet in de lach als hij begint over 'de blik'. ,,Het is niet uit te leg gen. De manier waarop hij je aan keek, dan wist je genoeg. Dan wist je altijd of je inderdaad goed had ge speeld of niet.'' Zoon Gert van Hanegem om schreef het recent treffend. Je moet zijn vader niet vertellen dat je hem oké vindt, je moet hem alleen maar dat gevoel geven. ,,En dat deed hij dus ook bij ons'', zegt Blinker. ,,Hij heeft mij nooit een compliment gegeven. Nooit. Maar aan de manier waarop hij met je omging, voelde je vertrou wen.'' Taument knikt. ,,Toen hij begon bij Feyenoord zei hij dat de voorhoede met Regi, Kiprich en ik minimaal twintig procent beter kon. Dat vond Seizoen 1992-1993 eindstand eredivisie Willem gaf nooit een compliment, toch voelde je vertrouwen ik wel wat. We hadden Wim Jansen voor de groep gehad en toen kwam Van Hanegem. Hoe mooi kon je het hebben?'' Blinker trekt een vergelijking met de columns die Van Hanegem al ja ren voor AD Sportwereld schrijft. ,,Hij was kritisch, legde de lat meteen hoog. Feyenoord moest meedoen om de titel. En Feyenoord kon ook ge woon kampioen worden. Zoals hij nu ook vaak schrijft dat het beter moet, maar ook beter kan. Het is alleen be langrijk dat de spelers er echt in gaan geloven. En dan bedoel ik écht. Toen Van Hanegem begon, hadden we twee internationals. Hij voorspelde dat er veel meer spelers international zouden worden. Uiteindelijk hadden we elf internationals.'' Van Gobbel knikt. ,,Op het mo ment dat hij binnenstapte, zag ik het al: daar stond iemand. Ik kende zijn verleden als speler nauwelijks, maar ik was onder de indruk. Hij keek, Geert Meijer deed de trainingen. Ik werd aanvankelijk gek van hem, hij was zo streng voor me. Ik ben een keer op hem afgestapt en gevraagd waarom hij altijd mij moest hebben. Later weet je: hij zag iets in me, wilde mij beter maken.'' Blinker: ,,Voor Willem was er na tuurlijk de periode dat Gunder Bengtsson en Pim Verbeek aan het roer stonden bij Feyenoord. Als we dan ergens voor een wedstrijd uit de bus stapten, stormden de mensen op de spelers af. Toen Van Hanegem kwam, dook iedereen op hem. Wij liepen zo door.'' Taument: ,,Als we slecht speelden, lag het niet meer aan de trainer. Wil lem stond boven iedereen. De pers was heel voorzichtig.'' Het ging Van Gobbel lang niet al leen om het inzicht van zijn trainer. Of om zijn gave om spelers beter te maken, om de eeuwige positiespelle- tjes die Feyenoord beetje bij beetje in het sterkste elftal van Nederland ver anderden. Van Hanegem was bovenal eerlijk en menselijk. ,,Ik kwam ook weleens bij hem thuis'', zegt Van Gobbel. ,,Voor die man liep je echt harder.'' Taument: ,,En bij Europese wed strijden kwam hij op de kamer. Kan ik dat eigenlijk wel vertellen Regi?'' Regi: ,,Ja, nu wel joh, haha.'' Taument: ,,Dan rookten we sigaret ten. Met de trainer. De hele hotelka mer stond blauw van de rook. Het was een andere tijd natuurlijk. Dat we vaak op stap gingen, interesseerde hem ook niet.'' Van Gobbel: ,,En mij ook niet. Ik stond er weer de volgende dag op de training. En we werden beter.'' Taument: ,,Toch geloofde ik pas echt in een landstitel in mei 1993 toen PSV verloor van Vitesse door die goal van Edward Sturing. Een dag eerder hadden wij met 3-0 van Wil lem II gewonnen. En twee dagen la ter konden we koploper worden als we van MVV zouden winnen. Die wedstrijd in Maastricht, die was cru ciaal. Het Legioen werd wat enthou siast, zal ik maar zeggen. Naast de dug-out van Van Hanegem stond overal politie. Ik weet nog dat ik toen dacht 'zo, die man blijft rustig'.'' Kleedkamer Feyenoord won met 0-2 en maakte het karwei op de laatste dag van mei af in Groningen. De 0-5 met onder meer twee goals van Taument en één van Blinker zorgde voor een volks feest. ,,Maar de trainer zat lekker in de kleedkamer'', zegt Van Gobbel. ,,Het feest was voor de spelers. Is hij bij de Coolsingel ook eerder vertrok ken? Dat weet ik niet eens. Maar dat hij zijn spelers naar voren schoof, dat vond ik mooi.'' Taument en Van Gobbel zijn trai ners in de jeugdopleiding van Feyen- oord geworden. ,,En als we een posi tiespel doen, denk ik altijd weer aan Willem. Heb jij dat ook, Gaston?'' Taument: ,,Omdat ik nu snap waarom hij dat toen deed. Mensen kunnen zeggen: altijd weer een posi tiespel. En dergelijke trainingen, die kunnen ze overal in Nederland ge ven. Maar ze zien de details niet. De onderlinge afstanden, de handelings snelheid. Willem zag alles.'' Van Gobbel: ,,Ik sprak veel met hem. Ook met Wim Jansen, maar dan ging het altijd over voetbal. Van Hanegem sprak ook over privé- dingen. Hij wist alles van me.'' Blinker: ,,We hadden een vrien- denploeg. We waren een team.'' Taument: ,,Daar hamerde hij op. Als er iets gebeurde, moesten we één front vormen. Dan stonden we weer voor de scheidsrechter. Ja, we intimi- 30-4-1996 woensdag 20 februari 2019 GO Hij wordt trainer van Al Hilal in Saoedi- Arabië. Lex Schoenmaker, met wie hij bij Feyenoord nog samenspeelde, wordt zijn assistent. Hij wordt trainer van AZ, in de eerste divisie is de start vals: 1-1 bij FC Emmen. Daarna grijpt AZ snel de koppositie. Met overmacht pakt AZ de titel in de eerste divisie. Na het gelijkspel bij ADO Den Haag (1-1) is de club niet meer te achterhalen. Na twee jaar bij AZ vindt Van Hanegem het welletjes, terwijl hij een half jaar eerder nog een contract voor vijf jaar heeft getekend. Hij botst met de clubleiding. Van Kromfoetoe blijf je af Mikos Gouka @MikosGouka 1. Feyenoord 34-53 2. PSV 34-51 3. Ajax 34-49 4. Vitesse 34-46 5. FC Twente 34-42 6. FC Volendam 34-37 7. MVV 34-37 8. FC Utrecht 34-35 9. RKC 34-33 10. Willem II 34-32 11Roda JC 34-29 12. FC Groningen 34-29 13. Sparta 34-27 14. Cambuur 34-25 15. Go Ahead 34-25 16. Fortuna 34-21 17. Den Bosch 34-21 18. SVV/Dordt'90 34-20 (Twee punten per overwinning) Gaston Taument is Adrie Bogers van Willem II te snel af. foto anp Regi Blinker worstelt zich door de defensie van Cambuur. foto anp Ulrich van Gobbel achtervolgt de Ajacied Peter van Vossen. foto anp -Regi Blinker Anno 2019, van links naar rechts: Regi Blinker, Ulrich van Gobbel en Gaston Taument. ,,Ja, we intimideerden als ploeg ook wel.'' foto pim ras Al na een half jaar volgt ontslag bij Al Hilal. De resultaten zijn niet slecht, maar het nieuwe bestuur van de club wil weer een andere koers gaan varen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60