Wiebes: koopkracht hangt niet alleen af van energierekening effeweg.nl prachtige Fietsvakanties effeweg.nl Nibud: meesten gaan er écht op vooruit 5 Kabinet bekijkt gevolgen verkeerde berekeningen melijk naar het jaar 2030. De schommelingen die nu plaatsvin den, zijn op die lange termijn min der van belang." Ook het ministerie van Economi sche Zaken en Klimaat stelt dat de schommelingen 'beperkt van in vloed zijn gezien de tijdspanne'. Een woordvoerder van het ministe rie laat weten dat door het Plandbu- reau voor de Leefomgeving nu ook 'een variant wordt uitgewerkt die meer rekening houdt met de actu ele verwachtingen van de CO2 - en energieprijzen in 2030'. Het is niet voor het eerst dat het PBL onder vuur ligt. Zo zaten eerdere voorspellin gen over de toename van elektrische auto's in Nederland er totaal naast. Het aantal stekkerauto's dat werd verwacht in 2018 al bereikt. Het PBL gebruikt datzelfde rekenmodel nu om te voorspellen wat de invloed is van de klimaatplannen op elektrisch vervoer. ,,Dit klopt niet en dit is niet wetenschappelijk", zegt CDA-Ka- merlid Pieter Omtzigt. Superingewikkeld „Voorspellen is superingewikkeld", zegt de woordvoerder van het PBL. ,,Wij hebben een hoop kennis in huis, maar dat wil niet zeggen dat we er nooit naast zitten. De realiteit ligt soms wat verder weg dan we hadden berekend." Bij het Planbureau voor de Leef omgeving werken 240 mensen. De rekenmeester adviseert het kabinet op het gebied van milieu, natuur en ruimte. ,,Er wordt momenteel veel te veel gevraagd van deze mensen", zegt lector Martien Visser van de Hanzehogeschool Groningen. ,,Door de haast waarmee nu wordt gewerkt, zijn fouten eigenlijk on vermijdelijk." ,,Dit is een serieuze zorg'', zei mi nister Eric Wiebes (Economische Zaken) gisteren in de Tweede Ka mer. Het is Wiebes' ministerie dat verantwoordelijk is voor de verou derde schatting van de energiekos ten toen de koopkrachtcijfers be rekend werden. Het ging om een schatting van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) uit 2017, toen het er op leek dat de markt prijzen voor gas en elektriciteit veel minder zouden stijgen dan ze deden. ,,We hadden nooit zo stel lig mogen zijn over onze verwach tingen'', aldus Wiebes. ,,Toen al was duidelijk dat de cijfers waarop we ons baseerden oud waren.'' In het kabinet kijkt men nu met angst en beven uit naar waar het 'JUISTE CIJFERS' CPB binnenkort mee komt. Daarna zullen de betrokken mi nisters zich buigen over eventuele maatregelen. Inmiddels is het PBL al wel gevraagd om met een actu elere voorspelling te komen die daarin kan worden meegenomen. Overigens verwacht Wiebes dat de gevolgen voor de koopkracht mee zullen vallen. ,,Koopkracht hangt niet alleen af van de ener gierekening. Het lijkt erop dat energie duurder is geworden dan verwacht, maar andere zaken juist goedkoper.'' Oppositiepartijen in de Tweede Kamer willen niet dat het kabinet lang wacht en nu al ingrijpt. ,,Het kabinet moet de energierekening verlagen'', aldus SP-leider Lilian Marijnissen. Ook andere partijen willen dat. De regeringspartijen laten nog niet het achterste van hun tong zien over wat er nu moet gebeu ren. VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff benadrukt dat hij 'geen geld in zijn zak heeft zitten om nu iets te doen voor de burger'. Ook CDA-leider Sybrand Buma wil nog niet vooruit lopen op een re paratie van de koopkracht voor burgers. ,,Eerst moeten de feiten op tafel. Hoe hoog wordt de ener gierekening nou dit jaar? Pas daarna moeten we het hebben over de consequenties.'' Lastenverlichting D66-fractievoorzitter Rob Jetten wil wel dat de energiebelasting voor huishoudens en kleine on dernemers wordt verlaagd. ,,Maar dat zal niet meer dit jaar kunnen. We hebben al lastenverlichting gegeven via de loonbelasting.'' Overigens hebben kabinetten in het verleden wel vaker tussentijds maatregelen genomen toen in ja nuari bleek dat de koopkracht te genviel. Zo trok het kabinet Paars- 1 aan de vooravond van de verkie zingen in 1998 850 miljoen gulden uit om de koopkracht te repareren. Boek nu en profiteer! Aanbetaling niet verplicht Fietsreis Mecklenburg en Oostzee Fietsreis Dresden, Spreewald en Tsjechië Fietsreis Romantische Strasse Fietsreis Eifel Fietsreis Altmühltal woensdag 20 februari 2019 GO ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS in 2050, was Het kabinet zit met de handen in het haar nu blijkt dat de ener gierekening van huishoudens hoger uitvalt dan gedacht. Het kabinet heeft maanden volge houden dat 96 procent van de huishoudens er dit jaar in koop kracht op vooruit gaat. Het Centraal Planbureau (CPB) be rekent nu of die voorspelling nog steeds klopt. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag Hebben we dit jaar meer te besteden, of niet? foto anp DEN HAAG Het grote deel van de Ne derlanders gaat er dit jaar écht op vooruit. Dat zegt het Nibud (Na tionaal Instituut voor Budgetvoorlichting) in reactie op het nieuws dat het kabinet achter haalde cijfers heeft ge bruikt voor de voor- spelling van energie kostenstijging. In tegenstelling tot wat het kabinet claimt, be talen Nederlanders dit jaar wel degelijk fors meer voor gas en licht, bleek dit weekend uit berekening van het CBS. Een gemiddeld huishouden is bijna 2100 euro kwijt: 334 euro meer dan vorig jaar. De fout voedt op nieuw het breedgedra- gen idee dat we er fi nancieel helemaal niet op vooruit gaan. Onte recht, blijkt uit navraag bij het Nibud, dat onaf hankelijk van het kabi net de koopkracht be- rekent. ,,Wij hebben ge woon met de juiste, meest recente cijfers gerekend'', aldus een woordvoerder. Dat be tekent dat de eerdere koopkrachtvoorspelling ongewijzigd blijft: ,,96 procent van de Neder landers gaat er dit jaar op vooruit.'' ALL INCLUSIVE 8 dagen, halFpension Vertrek:jun,juL, aug 8 dagen, halFpension Vertrek:jun,jul, aug 5 dagen, halFpension Vertrek: mei.jul, aug 5 dagen, All inclusive Vertrek: mei.jun.jul, aug, sep 8 dagen, halFpension Vertrek:jun,jul, aug ALle Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en CalamiteitenFonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5