li 31-5-1993 lil 75 A WILLEM 11 Legende Van Hanegem drukte stempel op kleinere clubs als AZ en FC Utrecht De Kuip is zijn tweede huis, maar ook bij AZ en FC Utrecht is Willem van Hanegem een graag geziene gast. Beide clubs diende hij als speler én trainer. Voetballers die onder hem trainden, blikken terug. Kampioen Feyenoord 12-5-1994 2-10-1995 Nee, de cirkel is niet rond. De uitbun dige terminologie waarvan Louis van Gaal zich graag bedient, houdt Wil lem van Hanegem een leven lang buiten de deur. Als hij in 2007 weer terugkeert bij FC Utrecht, ditmaal als hoofdtrainer, bereikt hij voor zijn doen de toppen van enthousiasme. ,,Dit'', zegt 'De Kromme', ,,is allemaal heel erg aardig.'' Dat hij er aan het werk gaat, vindt hij niet alleen zelf leuk, maar de voet ballers van de club ook. Training krij gen van zo'n icoon, spelers als Sander Keller en Alje Schut zijn verguld. Barry van Galen kent dat gevoel. In 1997 gaat hij van eredivisieclub NAC naar AZ, dat uitkomt in de eerste di visie. Hij blikt terug: ,,Ik deed dat vooral omdat Van Hanegem daar toen trainer werd. Het was fantas tisch om training te krijgen van hem. Hij lette op alle details. En ik dacht dat ik een aardige trap had. Maar de backspin die hij nog kon geven aan de bal, uit stand, dat kon niemand van de selectie hem nadoen." Sowieso is het verschil tussen de oud-wereldster Van Hanegem en zijn minder getalenteerde pupillen bij zo wel AZ als later FC Utrecht zichtbaar. ,,Tegen mij zei hij vaak: Waarom loop je nou zoveel? Dat hoeft helemaal niet. Je staat toch vrij?'' weet Utrecht middenvelder Tom Caluwé nog. ,,Daar kon hij niet bij." Maar legende of niet, Van Hane- gem past juist heel goed bij beide kleinere clubs. Het eenvoudige AZ is eind jaren 90 nog kneuterig Noord- Hollands. Met naast de al antieke Alkmaarderhout de vervallen nood- gebouwtjes, waarvan er één de trai nerskamer moet voorstellen. Maar liever zit Van Hanegem in het spe lershome, dat veel weg heeft van een oude bruine kroeg. Als hij niet in de weer is met Klaas en Louis tenmin ste, het tweetal dat voor altijd ver bonden is aan het AZ van Van Hane- gem en over wie De Kromme zich ontfermt. De twee verstandelijk ge handicapten moeten het stadion schoon houden. Maar liever knuffe len ze met de trainer, die hun de aan dacht geeft die ze verlangen. Gewoon tussen het promoveren naar de eredi visie door. En voor de mindervalide Cora, die haast alle trainingen be zoekt, koopt Van Hanegem een ver jaardagscadeau. De reusachtige sche merlamp past net in zijn auto. Het licht van de schijnwerpers kan hem bij FC Utrecht tijdens zijn laat ste trainersklus gestolen worden. Persconferenties met 'domme vragen stellende journalisten' laat hij over aan zijn assistent John van Loen. Op de dag van zijn ontslag omzeilt hij wachtende journalisten met een vlucht over een hek. Meer heeft hij in Utrecht met de jonge, frisse talenten van de B1. Spe lers als Anouar Kali, Randy Wolters, Bart Vriends, Gevero Markiet en Ik dacht dat ik een aardige trap had. Maar de backspin die Willem nog kon geven, dat kon niemand hem nadoen Christian Gandu besluit hij op een dag zelf te trainen. Het worden allen geen grote voetballers, maar ze heb ben wel op tot de dag van vandaag allen contact met hem. Tim Cornelisse herinnert zich nog hoe de best aardige voetballer Leroy George onder Van Hanegem pas écht goed werd. ,,Eén keer maar bemoeide hij zich met de wedstrijdbespreking. Dat was toen Van Loen de rechtsback van de tegenstander ophemelde alsof het Cafü was. Willem vroeg of Leroy daar dan bang voor moest zijn. Nee toch zeker? Het gevolg was dat Leroy de wedstrijd van zijn leven speelde." Soms echter laat de trainer zijn se lectie juist in verbijstering achter. ,,Staan we tegen Sparta met 5-0 voor in de rust en lopen we hossend de kleedkamer in, zegt-ie boos dat-ie het helemaal niks vond. Die hele eer ste helft niet. Toen stonden we wel even te kijken", weet Cornelisse nog. Geen trainer die zo tussen zijn spelers staat, aldus Caluwé. ,,Vroeg in de ochtend in het spelershome had den we hele gesprekken met hem. Of we die wedstrijd van de vorige dag nog hadden gezien. En als we op trai ningskamp gingen, vroeg hij aan ons of we onze golftas wel meenamen." Onder alle omstandigheden blijft hij populair in Utrecht en Alkmaar. Afscheid nemen kan bijna niet. Als wegens de slechte resutaten alle as sistenten bij FC Utrecht worden ont slagen en Van Hanegem er zelf ook de brui aan wil geven, smeken de spelers hem te blijven. ,,Dat was net voor een training'', zegt Cornelisse. ,,Hij loopt weg, wordt emotioneel, herpakt zich en de training gaat weer door. Heel bijzonder." Het is bijna net als bij AZ, waar zijn aanstaande vertrek heel erg wordt betreurd door supporters, die met spandoeken duidelijk maken dat hij moet blijven. Op de Molenaar tribune krijgen alle fans de week erop een chocoladereep van hem. 25-5-1995 woensdag 20 februari 2019 GO In zijn eerste seizoen als trainer van Feyenoord pakt hij direct de titel. In de kampioenswedstrijd wint zijn ploeg met 0-5 van FC Groningen. Onder leiding van Van Hanegem wint Feyenoord ook de KNVB- beker. In de finale in de Kuip komt NEC tekort: 2-1. Trainer Van Hanegem wordt ontslagen bij Feyenoord na een 3-0 nederlaag bij PSV. Na zeven duels is de achterstand op Ajax al tien punten. Bovendien is de spelersgroep verdeeld. '5-0 voor en toch boos' Nik Kok @Kok_Nik 16 juli 2007: Willem van Hanegem op zijn eerste dag als trainer bij FC Utrecht, met Gregoor van Dijk (l), Tim Cornelisse en Rick Kruys. FOTO RUUD VOEST 26 april 1998: Willem van Hanegem wordt na de titel van AZ in de eerste divisie opgetild door de spelers Peter Wijker (l) en Max Huiberts. Links achter Wijker: Fernando Ricksen. foto anp -Barry van Galen (48) Opnieuw gaat de beker naar Feyenoord. In de finale schiet Mike Obiku (foto) de club kort voor tijd naar de winst op FC Volendam: 2-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59