n En Willem schudt weer het hoofd W't .ill 30-5-1992 E 75 a WILLEM 9 fr 1 Willem van Hanegem in de triomf van Feijenoord? o woensdag 20 februari 2019 13-8-1989 5-1-1991 T Eerste column AD sjpfclgg 16-8-1992 isr |i||® M C 3 een bal afschermt bij een aanvalsop- zet die eerst dreigt te mislukken. Kromme passes Als we goed hebben geteld: 6 stuks. Met de gevaarlijkste in de 83ste mi nuut, als Kindvall vanaf links op het doel af kan na een gekromde pass over 30 meter. De spits wordt onder uit geschoffeld, maar arbiter Lo Bello zegt: géén penalty. Drie passes bui tenkant links gaan mis. 'Fehlpass Van Hanegem', zegt de Oostenrijkse commentaarstem bij één van die ke ren. ,,Maar je ziet dat ze bij Celtic toch angst hebben voor deze man.'' hannesen met zijn sokken. In de eer ste helft heeft hij één kous hoog op getrokken, tot net onder de knie. Zijn andere kous laat hij al snel slobberen. Na rust zien we eerst weer beide kousen keurig hoog, maar daarna rolt hij ze allebei af, bijna helemaal tot op zijn enkels. Opvallend (2) Het is bijna om te lachen zo clean als er wordt gespeeld: niet één aanslag of poging tot matennaaien in deze fi nale. En: shirtje m de broek is nog de standaard. Van Hanegem loopt wel te Beste fase Misschien onverwacht, maar in de eerste helft van de verlenging noteert Van Hanegem maar liefst 23 balcon tacten. Bijna een derde van zijn totaal over de hele wedstrijd. En ook bijna allemaal goed. Het is de fase dat Cel tic voelt dat Feijenoord fitter is. Het betaalt zich uit dat de underdog het meest als collectief heeft gestreden, met van begin tot eind de linies heel kort op elkaar. Zet één Feyenoorder druk, doen meteen een tweede en derde man mee. Gaat er één in de fout, springt er direct iemand bij. Een eerste glimp van het later zo gepre zen Nederlandse totaalvoetbal? Eindconclusie Was de finale een spetterende wed strijd? Nee, dat zou een té romantisch beeld geven van de avond waarop een Nederlandse club voor het eerst een Europa Cup won. Het was spannend, dat wel. En speelde Willem van Ha- negem ooit beter dan op die 6de mei 1970? Ja, bijvoorbeeld eerder in het toernooi tegen bekerhouder AC Mi lan. Maar het snijdt wel hout wat Jock Stein later zei toen hij terugkeek op de finale. „Misschien", sprak de le gendarische manager van Celtic, ,,hebben wij nog wel meer verloren door die Willem van Hanegem dan door de goals van Israël en Kindvall. Onbegrijpelijk wat die man allemaal kan met dat linkerbeen! Ik vind het even onbegrijpelijk dat een man zon der startsnelheid een heel midden veld kan bestrijken. Ik kende hem nauwelijks, Van Hanegem, maar na deze ene wedstrijd weet ik heel zeker dat hij één van de grootste voetbal lers is die Europa zal hebben ge kend.'' De roltrap in het Maasge bouw gaat omhoog en Willem van Hanegem staat erop. Eenmaal boven is het linksaf naar de nieuwjaarsreceptie van Feyenoord, maar 'De Kromme' schudt zijn hoofd en gaat rechtsaf. Later gaat de ringtone van Ivanhoe in Overveen. 'Ja, met Willem'. Waar hij was? Nou, al thuis. Vanaf die roltrap had hij een rijtje mensen zien staan en opeens bedacht hij zich dat hij er helemaal geen zin in had. Een paar maanden later kijkt hij, hoofdschuddend, naar buiten. Op het terras van golfclub Houtrak in het Noord-Hollandse Halfweg gaat een man buiten aan een tafeltje zitten. En dat terwijl de serveersters dat hebben afgeraden. Er zijn zelfs A4'tjes met waarschuwingen opgehangen omdat de wespen nogal agressief zijn. Even later rent diezelfde man over het terras, achtervolgd door dezelfde wespen waar hij 'potverdimme' toch zo voor was gewaarschuwd. Van Ha- negem schudt zijn hoofd. Willem ging linksaf. Opeens bedacht hij zich dat hij totaal geen zin had in die receptie Bij zijn 70ste verjaardag stroomde de Kuip vol. Er werd een tribune naar hem vernoemd en directeur Eric Gudde sprak het feestvarken toe. Gudde versprak zich per ongeluk, noemde de levende legende 'Van Ha- gem'. De jarige kan er niet mee zit ten. Hij is zelf ook niet zo goed in na men, zegt hij hoofdschuddend. Piet Keizer heeft het feest in Rot terdam dan al verlaten. Hij was bin nengeslopen, verscholen onder zijn pet. Keizer vertrekt voor de camera's hem traceren. Van Hanegem heeft zijn oude makker wel gezien, maar niet gesproken. Het was als op het veld, oogcontact was voldoende. Van Hanegem is nu 75. Keizer over leed twee jaar geleden, op 73-jarige leeftijd. Elf maanden later pikten in brekers zijn pet en een uniek heren horloge uit het huis van de weduwe. Als Van Hanegem dat hoort, schudt hij zijn hoofd. GO Zoon Gert debuteert M Het vierde in het betaald voetbal kind van met FC Utrecht tegen Van Hanegem Feyenoord. Hij speelt wordt er één seizoen en ►-jat; geboren: keert dan terug naar Boy. de amateurs. Hij schrijft zijn eerste wekelijkse column ('Met Kromme Tenen') in het Algemeen Dagblad. Daarin gaat hij in Ëf >£*hI KOPZORGEN. VOOR DE DUITSERS I H MD op Oranje tijdens het EK 92. 'Die Duitsers proberen je er altijd weer in te luizen. Goh, wat zou ik graag nog een keer tegen Völler of Matthaus voetballen.' Hij wordt hoofdtrainer bij zijn geliefde Feyenoord. De eerste competitie wedstrijd levert meteen een klinkende zege op: 0-5 bij FC Twente. WE O O ^-wiüW^V. „■ii -Mikos Gouka Feyenoord-volger van deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57