8 WILLEM A 75 De Europa Cup 1-finale van 1970opnieuw integraal bekeken: wat was de rol van Zijn grootste clubwedstrijd speelde Willem van Hanegem in 1970 tegen Celtic. In de finale van de Europacup 1 wint Feijenoord (nog met lange ij) als eerste Nederlandse club de Cup met Grote Oren. Wat zie je als je de speler Van Hanegem in die finale (toen 26 jaar) nog eens onder de loep neemt? 1-7-1986 1-7-1983 1983 25-6-1988 juni 1983 De beelden zijn grofkorrelig. Schok kerig. Wazig soms. En uiteraard in zwart-wit. Inclusief verlenging kij ken we twee uur lang naar een finale met ook nog eens een zachte brom- toon door de Oostenrijkse commen taarstem heen. Is dat erg? Het is te doen. Ook om dat je gaandeweg deze wedstrijd een beetje verliefd wordt op het Feijen oord van 6 mei 1970, nu bijna 50 jaar geleden. Natuurlijk: het spel heeft nooit het tempo en de intensiteit van tegen woordig. Maar technisch en tactisch zie je óók door een moderne bril be keken best veel moois. Sprekende de tails ook. Neem Rinus Israël. Die maakt cen traal achterin dus nul overtredin gen in 120 minuten tegen het Euro pese topteam dat Celtic toen was. Of Wim Jansen, destijds al een dynami sche middenvelder. Hoogtepuntje Jansen: in de verlenging smoort hij twee keer kort na elkaar een gevaar lijke counter door met lef vooruit te verdedigen op het middenveld. Jan sen blijft zijn acties sowieso twee uur lang naar voren richten. Onvermoei baar in de slijtageslag die deze finale werd. 3 Finale Europa Cup 1 ~n Stijl van spelen Maar we lichten hier natuurlijk Van Hanegem eruit. Ook om hem kun je onmogelijk heen als je Feijenoord - Celtic nog eens onder de loep neemt. De wedstrijd is een minuut of zes bezig als hij op het middenveld wordt aangespeeld. Hij neemt de bal aan en houdt in. Vertraagt even. Eén tegenstander in zijn buurt worden er twee. En een derde nadert. Net als je zittend voor de laptop denkt: oké, speel de bal nou maar door naar links naar Moulijn, komt Van Hanegem ineens met een passje contra. Niet naar links, maar naar rechts dus, pre cies in de loop van de volledig vrije Henk Wery. Ook bij Celtic lijken ze verrast door deze oplossing, want Wery kan zo het hele middenveld oversteken. Hij leidt de eerste kans van Feijenoord in. Zo zien we ze vaker voorbijkomen in twee uur: van die passjes waar te genwoordig een speler als Frenkie de Jong om bekend staat. Laatst noemde Ronald Koeman de grootste kwaliteit van de jonge Ajax-middenvelder 'dat Frenkie in veel situaties een beslis sing nog even kan uitstellen. Om ver volgens een pass te geven waarbij ie dereen denkt: ja, verdomd, goed ge zien, zó simpel kan het zijn.' Zo is het in feite ook met Van Ha negem op deze avond in Milaan. Opvallend (1) ,,Ik had liever wat meer aanvallend gespeeld, maar verdedigend was er veel te doen'', zegt Van Hanegem zelf een dag na de zege in de kranten. We lezen ook terug wat trainer Ernst Happel vooraf als opdracht voor hem zag: proberen het ritme van Celtic te ontregelen. En Van Hanegem blijkt zich vooraf iets te hebben voorgeno men, waarvan we vurig hopen dat we het 49 jaar later op de beelden tegen komen. Hij had gezegd: ,,Ik heb be grepen dat Bobby Murdoch de gang maker van het elftal is. Als ik hem uit zijn spel haal, begint de motor van Celtic misschien te haperen. Ik zal proberen hem in het begin een paar keer tussen zijn benen door te spelen. Happel heeft me verteld dat Bobby dan helemaal wild wordt.'' Maar helaas, het is niet terug te zien in de wedstrijd. Gedrag voor het doel De finale speelt Van Hanegem dus ingetogen, als meest linkse midden velder in een trio met Jansen en Franz Hasil. Maar de keren dat hij voor het Schotse doel opduikt, gaat Onbegrijpelijk dat een man zonder startsnelheid een heel middenveld bestrijkt het wél snel. Eén, maximaal twee keer raken. Hij leidt ook twee van de drie doelpunten in. Eerst veroorzaakt hij de vrije trap waaruit de 0-1 voor Celtic valt. Twee minuten later wint hij aan de overkant een kopduel, waarna Israël ook al koppend de 1-1 maakt. En vooruit, als we wat rekke lijk zijn, draagt hij indirect bij aan de winnende 2-1 van Ove Kindvall, als hij met zijn oersterke lijf weer eens Van Hanegem tekent een contract bij FC Utrecht, als assistent trainer. woensdag 20 februari 2019 Hij treedt in dienst bij Feyenoord als 'praatpaal' voor hoofdtrainer Thijs Libregts. Hij leert zijn huidige vrouw kennen: Marianna Beun. Zijn derde kind wordt geboren: Willem, die later zal uitgroeien tot een bekende dj. Zijn geboorte is precies op de dag dat Oranje Europees kampioen wordt. Van Hanegem scheidt van zijn eerste vrouw Truus. Het linkerbeen dat Celtic lamlegde Maarten Wijffels @m_wijffelsAD Van Hane gem viert de winst tegen Celtic met reserve Piet Vrauwdeunt en Coen Moulijn (r.). FOTO ANEFO 6 mei 1970 Stadion San Siro, Milaan (Ita) Feijenoord - Celtic 2-1 (n.v.) 0-1 28. Gemmell 32. Israël 117. Kindvall 2-1 Opstellingen Pieters Graafland Williams Romeijn 106. Haak Israël Hay Brogan McNeill Laseroms Van Duivenbode Hasil Jansen Van Hanegem Wery Kindvall Moulijn. Murdoch Auld 77. Connelly Hughes Lennox Scheidsrechter: Concetto Lo Bello (Ita) Toeschouwers: 53.000 Willem van Hanegem stijlvol in actie tijdens de Europese finale tegen Celtic. Links Wim Jansen, in het midden Willie Wallace. FOTO GUUS DE JONG/ANP - Jock Stein, oud-manager Celtic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56