75 A WILLEM 5 29-5-1974 het leven, hoeven de verloren finale van 1974 nooit meer terug te zien 4-4-1971 23-8-1972 UEFA Cup gasten nog te zien. Die liepen met een dikke sigaar in hun mond de we reldtitel te vieren. Maar het ergste was dat we het zelf hebben laten lig gen.'' Neeskens: ,,Ook dat heb ik dan niet meegekregen. Mogelijk besliste Michels inderdaad niet alleen, ik weet het niet. Het leek misschien lo gischer om de creativiteit van Keizer te benutten tegen een ploeg die ach teruit zou moeten. Bij een voor sprong was de snelheid van Van de Kerkhof misschien weer logischer.'' Van Hanegem: „Keizer en Michels spraken al maanden geen woord met elkaar.'' Neeskens: ,,Dan stonden er namen op het bord en bij Piet stond alleen een nummer.'' Dochter Alies stapt weleens met beelden uit de jaren 70 naar haar va der. Zoals het massale afjagen van de tegenstander door Oranje tijdens het WK in 1974. Soms wel met zes of ze ven spelers tegelijk. ,,Dat zag er grap pig uit'', zegt Van Hanegem. ,,Je denkt 'nu zal er toch wel eens ie mand bij die tegenstander op het idee komen om de bal er overheen te gooien?' Maar blijkbaar deden we het niet onaardig.'' Totaalvoetbal. Uitgevonden door Oranje. De hand van Rinus Michels. Van Hanegem gaat op het puntje van zijn kruk zitten. ,,Schei toch uit, joh'', zegt hij. „Laatst hoorde ik het Aad de Mos ook op televisie zeggen. Dat daar maandenlang aan was gewerkt door Michels. Allemaal onzin. Het was een kwestie van een stel goede voetbal lers op het veld en het klikte. Dan gaat iedereen doen wat-ie moet doen. We gingen lopen waar we moesten lopen. Later hoorde ik Jan Jongbloed nog eens zeggen dat hij het systeem had verzonnen. Het is al lemaal onzin.'' Neeskens: ,,Denk jij nou echt dat het over totaalvoetbal ging in de aanloop naar het toernooi? Dat we daar op trainden? We waren bereid om voor elkaar meters te maken. En posities over te nemen. Als we met ons mid- Maandenlang gewerkt aan totaalvoetbal? Onzin. We waren gewoon goede spelers Alle namen stonden op het bord, en bij Keizer alleen een nummer denveld ver vooruit druk wilden zet ten op de tegenstander, waren ze achter ons attent. Wim Jansen bleef dan hangen. De verdedigers stuurden ons.'' Van Hanegem: ,,We namen elkaars plekken over. Uit onszelf. En tegen ons kon een tegenstander maximaal een paar meter met een bal lopen. Die joegen we op tot we de bal had den. Alleen in de finale tegen West- Duitsland niet.'' Neeskens: „Eeuwig zonde, maar dat is wel zo.'' Van Hanegem: ,,We waren allemaal net iets minder die dag. Ook Cruijff. We gingen compenseren. Cruijff ging ballen ophalen, we liepen overal en nergens. En de tegenstander kon afstanden overbruggen zonder dat we er echt bovenop zaten. Zoals bij de 1-1, toen Bernd Hölzenbein het hele veld mocht oversteken. We stop ten met pressen, dat kostte ons de wereldtitel.'' Neeskens: ,,Dat heeft geen rol ge speeld. Normaal gesproken was ik er wel bij, haha. Maar die keer niet. Alle- maal vrouwen? Er zou één meisje zijn geweest en dat was allemaal in scene gezet door de Duitse pers. Dat moest het thuisfront nerveus maken. Ik heb er niets van gemerkt, echt niet.'' Van Hanegem: ,,Truus wist dat ik bang was voor water en wist dat ik er niet bij was. En ik denk ook niet dat andere vrouwen thuis volkomen in paniek zijn geraakt. Ja, er is een ver haal dat Cruijff moest bellen met Danny. We zaten te kijken en hij is toen even weggegaan. Maar er was geen stress, geen paniek. Ook niet bij Cruijff.'' Neeskens: ,,Als we die Duitsers ge woon met 0-3 hadden verslagen, had niemand het meer over die affaire ge had. Het is er allemaal bijgehaald.'' Neeskens: ,,Natuurlijk deed het pijn dat we uitgerekend van de Duitsers verloren, zeker in die tijd. Maar er was respect, er is niets geks gebeurd. Kijk, na afloop had ik geen zin om die Van Hanegem: ,,De dood van Piet kwam onverwachts. Ja, dat deed pijn. Ik hou van authentieke mensen. Van karakters. Nou, tot die categorie kon je Piet wel rekenen. En een geweldige voetballer.'' Neeskens: ,,Als we met Ajax bij de Bosbaan moesten zijn om conditie te kweken, reed ik met Piet mee. Dan had hij keihard muziek van Bach en Chopin opstaan. Daar werd hij rustig van. Ik was meer van The Rolling Stones, The Beatles en The Cats. Dan zei ik tegen Piet: 'terug rijd ik wel met een ander mee'. Piet was een ge weldige gozer. Zijn dood was een klap, zoals ik ook erg schrok van de dood van Johan Cruijff. Nee, ik ben niet meteen in de kranten versche nen, ik zat in China. Bovendien sta ik nooit vooraan om iets te zeggen.'' Van Hanegem: ,,Dat doen er al genoeg in Nederland, Nees. Daar hebben ze ons niet voor nodig.'' Neeskens: ,,Goh, 75 jaar, Willem. Wat een prachtige leeftijd. Veel mensen halen het niet of op een manier die je niet zou willen. Toen ik hoorde dat je kanker had, schrok ik enorm. Ik ben heel blij dat het nu weer goed gaat, dat je gezond bent. We moeten toch dagelijks blij zijn dat we er allemaal nog zijn?'' Van Hanegem: „Anderen vinden mijn verjaardag interessanter dan ik. Of ik mijn telefoon uitzet? Ach, die neem ik toch nooit op.'' Neeskens: ,,Dat hebben we gemeen. Als ik het nummer niet herken, laat ik hem gewoon gaan.'' 6-6-1971 u*ucu*v - wier» woensdag 20 februari 2019 GO Voor het eerst captain van Oranje, tegen Joegoslavië. Hij zou in totaal twee keer aanvoerder van Nederland zijn. Willem van Hanegem ontvangt na misbaar tegen de arbitrage de eerste gele kaart ooit in de eredivisie bij Feyenoord-NEC. Hij wint met Feyenoord de UEFA Cup na de finale tegen Tottenham Hotspur. Na 2-2 in Engeland (met één goal van Van Hanegem, foto) wordt het thuis 2-0. En de wissel? Rob Rensenbrink eruit en René van de Kerkhof erin. Geen Piet Keizer. Het verhaal gaat dat Michels en Cruijff daarover heb ben gesproken achter in de kleedka mer. Oranje op het WK van 1974. Staand van links naar rechts: Jongbloed, Rijsber- gen, Haan, Neeskens, Krol en Suurbier. Gehurkt: Rep, Cruijff, Rensenbrink, Jansen en Van Hanegem. FOTO PICTURE ALLIANCE En al die randzaken waarover al 45 jaar wordt gesproken? Zoals de zwembadaffaire? Paul Breitner verklaarde dat jullie vervelende liedjes zongen en het voor de finale over nazi's hadden. Van Hanegem: ,,Ook onzin. Geloof me, als het zo was geweest, had ik het nu toch wel verteld?'' LEES VERDER OP PAGINA 6 Tweede landstitel met Feyenoord. Op de laatste speeldag wordt Haarlem geklopt: 2-1, met twee goals van Kindvall.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53