Willem maakte het huilen veel toegankelijker D 6-5-1970 4 WILLEM A 75 Johan Neeskens en Willem van Hanegem, vrienden voor O o O <D O 0) 0) O Willem van Hanegem en Johan Neeskens behoren tot de beste middenvelders die ons land ooit had. De samenwerking leverde net niet de wereldtitel op. Bijna 45 jaar na de finale tegen West-Duitsland (1-2) zitten 'De Kromme' en 'De Nees' met elkaar aan tafel in Utrecht. N 4-9-1968 26-5-1969 Europa Cup I 9-9-1970 e eerste keer dat Willem van Hanegem huilde op B^^ de nationale televisie, zagen we dat maar half. Het was 1978. Verslaggever Kees Jansma had nog een fenomenaal overkamkapsel. 'De Kromme' zat voor zijn boerderij in Leerbroek op een muurtje, met wei landen op de achtergrond. Het ging over het WK in Argenti nië, en waarom Willem precies niet meeging. Het gesprek ging drie mi nuten lang best prima. Maar naar mate het gemiste WK steeds heviger tot hem doordrong, begon Van Hane- gem aan zijn achterhoofd te krabben, steeds harder, steeds iets ongemak kelijker. Willem boog zijn hoofd diep en begon hartstochtelijk te snotteren. Terwijl de camera verlegen weg draaide, brouwde Jansma geschrok ken en haastig een einde aan het ge sprek. Huilen op de televisie: dat was nou ook weer niet de bedoeling. Soms is hij bot, maar van binnen is Willem een zachtaardig mens Het is niet overdreven te stellen dat Van Hanegem het huilen veel toegankelijk heeft gemaakt. De Kromme huilt als geen ander, ge woon wanneer het hem uitkomt, enigszins beschroomd en ingetogen, maar zonder beperkingen. Laatst nog barstte Van Hanegem weer weerga loos in snikken uit toen het over Klaas en Louis ging, zijn AZ-vrien- den met het downsyndroom. Van het ene op het andere moment kan de ro buuste voetballer, de stugge Zeeuw, de nukkige legende of de cynische droogkloot veranderen in een schit terende huilebalk. Vermoedelijk is het één van de re denen waarom mensen in Van Hane- gem een authentiek mens herken nen. Hij kan wel eens de clown uit hangen, hij kan bot en onuitstaan baar zijn, maar van binnen is Willem een zachtaardig mens, een goedzak. Het mooist aan Willems tranen: de stilte vlak ervoor. Het abrupte zwij gen. Het vechten ertegen, volledig te gen beter weten in, want Van Hane- gem is ook niet gek, die kent zichzelf zo onderhand. Er valt niets tegen te beginnen - en waarom zou je ook? Echte mannen durven te huilen. v DUBBEL INTERVIEW Johan Neeskens ziet Willem van Ha- negem nog niet, maar hij hoort hem al wel. ,,Je had zeker wind tegen, Nees?'' klinkt het in Utrecht als Nees- kens een paar minuten na Van Hane- gem arriveert. „Willem, ik ben toch gewoon op tijd of niet?'' reageert Neeskens. Wat volgt is een brede glimlach en een innige omhelzing. 'De Kromme' (toen nog even 74) en 'De Nees' (67), eindelijk weer eens samen en dat op slechts een paar kilometer afstand van Zeist, de stad waar ze zich bij de KNVB in 1974 helemaal uit de naad trainden in aanloop naar het memo- rabele WK in West-Duitsland. Het begint met een schaterlach. Op een steenworp afstand van de plek waar de legendarische middenvel ders elkaar vandaag ontmoeten, heeft voormalig FC Utrecht-spits Joop van Maurik volgens Van Hanegem een café. ,,Van Maurik'', grinnikt Van Ha- negem. ,,In september 1973 speelden we met Feyenoord uit tegen Utrecht. Daar deden ze heel geheimzinnig of Joop nou wel of niet zou meedoen. Hij zou geblesseerd zijn of juist niet. FC Utrecht wilde Joop verborgen houden en dus deed hij zijn war ming-up ergens binnen. Toen we het veld op gingen, kwam Joop op het al lerlaatste moment in de rij staan. Daar hadden wij van moeten schrik ken, hahaha. Dus ik zei: 'Zo jeetje Joop, dat is schrikken zeg, dat jij toch meedoet.' Bang voor Van Maurik? Natuurlijk niet man.'' Of ze überhaupt ooit weleens angst hadden in het veld. Neeskens en Van Hanegem kijken elkaar aan alsof er een buitenaards wezen tegenover ze is neergedaald. Angst? Nooit! Wie fy siek het randje opzocht tegen de middenvelders, kon een stevig ant woord verwachten. Zoals in Dort mund, op 3 juli 1974. Nederland- Brazilië (2-0). ,,De hardste wedstrijd die ik ooit heb gespeeld'', zegt Nees kens. ,,Als daar een VAR had meege- keken, haha. Maar weet je wat het is? We wilden mooi voetballen. Altijd. Maar wat nou als het een dag niet lukt? Dan moeten de mouwen wor den opgestroopt. Dat konden wij. Het was heel wat voor mij om naast Wil lem van Hanegem te mogen spelen. Dan wil je er qua niveau ook goed uitzien. En dan ga je gewoon.'' Oranje in 1974. Zelfs de grote Diego Maradona, volgens Van Hanegem de beste voetballer ooit, denkt niet dat het weleens beter is geweest. De Ar gentijn vindt dat er geen team in de geschiedenis kan tippen aan het spel van het Nederlands elftal op het WK van 1974. ,,Ik ben in mijn loopbaan niet vaak van mijn stoel gevallen, maar dat gebeurde wel bij het Neder lands elftal in 1974'', zei Maradona. ,,Ik was een kind toen ik ze voor het eerst zag spelen en het leek net alsof ze voetbalden zonder het gras te ra ken.'' Van Hanegem en Neeskens halen hun schouders op. Ze zijn niet geko men voor schouderklopjes. Als Nees- kens vertelt hoe goed Van Hanegem was, zegt De Kromme dingen als 'nou ophouden Nees' en 'zo kan die wel weer'. ,,Er zijn voormalig prof voetballers die voortdurend beelden uit hun loopbaan laten zien op inter net", zegt Neeskens. ,,Ik kan me er niks bij voorstellen. Jaap Visser heeft een jaar geleden een fotoboek met mij gemaakt, maar mijn familie heeft mij echt moeten overhalen om mee te werken. Filmpjes van jezelf ver spreiden, waarom zou je dat nou doen?'' Van Hanegem: ,,Dan ben je vast geen grote speler geweest Eerste goal in Oranje, tegen Luxemburg (0-2). Er zouden in zijn loopbaan nog 5 doelpunten volgen voor Nederland. Landskampioen met Feyenoord na een 0-1 zege op de voorlaatste speeldag bij FC Twente (doelpunt van Ove Kindvall). woensdag 20 februari 2019 Wint met Feyenoord de Europa Cup I, als eerste Nederlandse club, na de winst tegen Celtic: 2-1 na verlenging (San Siro, Milaan). Hij wint met Feyenoord de Wereldbeker voor club teams tegen het Argentijnse Estudiantes. Op 2-2 uit (met een goal van Van Hanegem) volgt thuis een 1 -0 zege (goal Joop van Daele). -Sjoerd Mossou Verslaggever, colum nist van deze krant 'We stopten met pressen, dat kostte ons de wereldtitel' Mikos Gouka @MikosGouka Warm weerzien van Willem van Hanegem en Johan Neeskens in Utrecht. ,,Zeker wind tegen?'' foto pim ras ESa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52