30-6-1968 P~ E Van Hanegem houdt van de underdog 75 A WILLEM 3 tegelijk, maar voor zijn aanhang blijft hij onsterfelijk c O O UI 3 Debuut Oranje 18-8-1968 12-5-1963 17-7-1963 29-7-1964 Rond Van Hanegem vormde zich een geheel eigen achterban. Als het Ajax van Johan Cruijff een magneet was voor dichters, hippe vogels, me diatypes en intellectuelen, dan was De Kromme dat voor de gewone man, voor de Rotterdammers en pro vincialen die gewoon wel gek genoeg vonden, voor hen die schoonheid herkenden in eenvoud. Tegenstelling Filmmaker Jos de Putter beschreef die tegenstelling ooit fraai in Hard Gras. ,,De één wil graag imponeren, de ander wil met rust gelaten wor den. De één is uit op overrompelende zichtbaarheid, de schoonheid van de ander schuilt erin dat hij zich niet zo gemakkelijk laat zien. Het zijn twee vormen van esthetiek; de één is bru taal, temperamentvol, openbaar en vol van zichzelf. De ander bedacht zaam, melancholiek, in zichzelf ge keerd en bescheiden." Van Hanegem creëerde die achter ban niet bewust natuurlijk. Het ging vanzelf zo. Je hoeft maar wat oude beelden en interviews te bekijken van de jonge Van Hanegem, en je ziet dat hij altijd zo is geweest. Rechttoe rechtaan. Bescheiden. Zonder poes pas. Het gezegde 'ruwe bolster, blanke pit' had speciaal voor hem bedacht kunnen zijn. Hij is een man van de straat ook, onaangepast, zo volks als je het maar bedenken kunt. Een man van Zeeland en de polder, maar ook van de haven en de stad. Hij wordt vaak in één adem ge noemd met Johan Cruijff, als de twee beste voetballers die Nederland ooit heeft gekend, maar Van Hanegem heeft meer persoonlijke raakvlakken met Johan Neeskens. Ze vertegen woordigen eenzelfde soort karakter, eenzelfde soort mentaliteit. Kijk nog maar eens naar de film Johan Primero van Johan Kramer: precies de snaar die Van Hanegem altijd raakt bij mensen, raakte Neeskens ook in Barcelona. De één is uit op overrompelende schoonheid, de ander laat zich niet zo gemakkelijk zien. Het zijn twee vormen van esthetiek Van Hanegem is altijd bovenal een voetballer gebleven, een oervoetbal- ler, een jongen van de kleedkamer. Een speler voor wie het spel vanzelf sprekend was: een razendsnelle den ker in een granieten lichaam, geze gend met een ongelooflijke linker voet. Zijn talent laat zich moeilijk in doorsnee hoogtepuntenfilmpjes vat ten. Van Hanegem scoorde veel, gaf schitterende assists, maar hij was een voetballer die je over een hele wed strijd moest zien, het liefst in het sta dion. Het is geen toeval dat de legen darische Engelse journalist Brian Glanville altijd zo uitgesproken was over de beste speler van het WK in 1974: Van Hanegem. Geen twijfel over mogelijk. Juist omdat je de voetballer Van Hanegem zo compleet mogelijk moet bekijken, is de film Willem van Andere Tijden Sport zo geslaagd. Het brengt de voetballer Van Hanegem in beeld in al zijn facetten. Geniaal. Bik kelhard. Traag. Onnavolgbaar. Dienstbaar. Beslissend. Die trap met buitenkant links alleen al, vaak uit stand nota bene: het is nooit ver toond in de voetbalgeschiedenis. Hij was een voetballer zoals hij het zelf ooit beroemd samenvatte: ,,Je moet je niet haasten, je moet op tijd vertrekken.'' Dat lijkt een Cruijffiaans zinnetje, maar dat is het juist niet. De taal van Van Hanegem is niet abstract of on navolgbaar, eerder getuigt het juist van eenvoud. Van Hanegem kan al lergisch reageren op mensen die het spel oneindig ingewikkeld willen maken. Juist ook zijn voetbalanalyses zijn altijd verpletterend in hun onge kunsteldheid. De voetballers met wie hij als trai ner werkte, smolten vaak voor zijn gedetailleerde, maar glasheldere blik op het spel. Problemen bracht hij in een paar zinnen terug tot de essentie, want in de wereld van Willem moet je dingen vooral niet moeilijker ma ken dan ze zijn. Willem van Hanegem, gewoon en toch volkomen uniek. van deze krant. Hij noemt man en paard. Jürgen Klopp is een 'aansteller', Pepijn Lijnders een 'uit vinder', Tadic een 'babbelaar'. Wil lem noemt Luuk de Jong 'niet mijn favoriete speler' en Daley Blind 'kan niet verdedigen.' Was de VAR een persoon geweest dan had-ie 'm vast een 'nieuwlichter' of een 'wijsneus' genoemd. Voor een enkeling is hij meedogenloos. Wilfred Genee is in de ogen van Willem 'een engerd' en 'een op en top stiekemerd.' Voor iemand die op school geen tienen voor taal scoorde, is Willem extreem duidelijk. Hij vaart op zijn onderbuik, er zit altijd een kern van waarheid in zijn (dis)kwalificaties. Neem Genee. Op een dag vroeg hij me wat Willem nou bij de krant ver diende? Genee ging ook een column voor dit katern schrijven, vandaar. 'Het meest van ons allemaal', ant woordde ik. Genee: 'En jij?' Ik zei dat ik dat bedrag best wilde vertellen als hij het niet zou gebruiken in zijn on derhandelingen. Dat beloofde hij. Ik zei: 'Deel dat door de helft, dan krijg je waar je recht op hebt, want heel Wie een beetje normaal doet, wordt door Willem rijkelijk beloond goed schrijven kan je natuurlijk niet.' Een dag later zei Genee tegen de hoofredacteur: 'Waarom krijg ik dit aangeboden als Borst het dubbele krijgt?' Toen ik dat van de hoofdredactie terug hoorde, was ik eerst pissig, daarna schoot ik in de lach om zijn brutaliteit. Gedreven door geldzucht en eerzucht is Genee gewoon heel ver gekomen. Maar toen ik die anek dote een keer aan Willem vertelde zei hij: 'Zie je wel. Wat een gluiperd.' Zijn mening is meestal onherroe pelijk. Willem houdt van underdogs en talentvolle mensen die niet de la- waaipapegaai uithangen. Guus Hid- dink heeft 'een geweldige trainers loopbaan,' Ulrich van Gobbel is 'een goed ventje', Hakim Ziyech 'een ge weldenaar.' Wie door anderen wordt gezocht, kan op Willems bescher ming en goedertierenheid rekenen. Wie een beetje normaal doet, wordt in zijn columns rijkelijk beloond. 13-8-1966 Zijn debuut in het Nederlands elftal is geen succes. Thuis tegen Schotland blijft het 0-0. Hij debuteert voor Feyenoord met een over winning bij MVV: 2-3. Van Hane- gem maakt de winnende goal. woensdag 20 februari 2019 GO Willem van Hanegem trouwt met zijn eerste vrouw Truus. Zij wordt een van de eerste be kende 'voetbalvrou wen' van Nederland. Geboorte van zijn eerste kind: Alies. Geboorte van zijn tweede kind: Gert. volkomen uniek -Filmmaker Jos de Putter O Willem van Hanegem is de best gelezen columnist -Hugo Borst Columnist van deze krant Hij gaat in de eredivisie spelen voor Xerxes/DHC uit Rotterdam. Zijn eerste duel thuis met GVAV gaat verloren: 2-3. Decennia later is hij nog altijd erg geliefd, hier tussen fans van Feyenoord in het kampioensjaar 2017. foto marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51