20-2-1944 2 WILLEM A 75 Willem van Hanegem (75) is iemand van uitersten, mysterieus en aanraakbaar Johan Cruijff was de beste, Willem van Hanegem de populairste Nederlandse voetballer aller tijden. Een onvergelijkbare volksheld. Hij is onberekenbaar en toch altijd hetzelfde. Verslaggever Sjoerd Mossou over het fenomeen. Geboren 11-9-1944 26-5-1946 1959 1-7-1962 2 - 4 -»-ï ,j Voor iemand die altijd doodgewoon is gebleven, is Willem van Hanegem best wel ongewoon. Althans: er is vrij veel tegenstrijdigs in zijn karakter. Het profiel van Nederlands populair ste speler ooit staat bol van de con trasten. Hij is robuust en toch gevoelig. Meedogenloos en enorm zachtaardig. Alledaags en mysterieus. Onbereken baar en toch altijd precies hetzelfde. Nukkig, nors en tegelijk hartelijk. En zo aanraakbaar als hij is, zoveel angst boezemt hij ook in, niet in de laatste plaats - ironisch genoeg - bij zijn grootste bewonderaars. Laatst nog, bij de première van de film Willem in Rotterdam, afgelopen zondag te zien bij Andere Tijden Sport, vertelde regisseur David Kleijwegt over diens adoratie voor Van Hane- gem. De filmmaker had voor zijn werk al tal van groten der aarde ge sproken en geïnterviewd, tot David Bowie aan toe, maar Van Hanegem? Nee, bij 'De Kromme' bleef hij toch liever op gepaste afstand. Te groot. Te machtig Te mythisch. Te onaantast baar. Het is fascinerend wat Van Hane- gem allemaal losmaakt bij mensen. Laatst nog in de Kuip, toen hij met zijn familie naar Feyenoord ging kij ken, gewoon op een reguliere tri bune. Iedereen wil met hem op de foto, iedereen wil een praatje, ieder een wil in zijn buurt zijn, maar tege lijk regeert een soort wederzijds on gemak. Van Hanegem zelf wordt ogen schijnlijk verlegen van al die adoratie. Andersom boezemt zijn aura ontzag in bij de mensen die zo onvoorwaar delijk fan van hem zijn. Bewonde raars vliegen hem nooit zomaar om de hals, want De Kromme is niet per se een knuffelbare allemansvriend. Ze schuifelen als het ware naar hem toe, als een zwerm bedremmelde bijen naar de honing. Aura, maar dan zonder aureool. ,,Ik voel me eigen niks meer dan wie dan ook'', zegt Van Hanegem vaak. Het zou de titel van zijn biografie kunnen zijn, omdat het zijn taalgebruik zo schitterend typeert, maar ook omdat het zo is: Willem kijkt op niemand neer. Hij houdt oprecht van gewone mensen, van mensen zonder op smuk, van mensen zonder kapsones. Niet toevallig had Van Hanegem een oneindig groot zwak voor juist Klaas en Louis, de mannen met het downsyndroom die lang tot de in boedel van AZ behoorden, in de tijd dat hij er trainer was. Naturel Zo cynisch als hij kon doen tegen Dirk Scheringa, de ijdele clubvoorzit ter, zo onvoorwaardelijk was zijn liefde voor de twee vrijwilligers aan de rand van het trainingsveld. Volko men naturel maakte hij ze deelge noot van alles. Zo hartelijk als Van Hanegem om Klaas en Louis kon la chen, zo serieus nam hij ze ook. Ik voel me eigen niks meer dan wie dan ook Andersom heeft Van Hanegem een natuurlijke antenne voor praatjesma kers en nagemaakte types. Zodra die antenne afgaat, kan hij meedogen loos zwart-wit zijn. Dan verandert Van Hanegem in een stekelvarken, vijandig en rancuneus. Wie hem een kunstje flikt, of een spelletje speelt, is voor altijd gezien, soms op het onre delijke af. Lang niet iedereen houdt van Van Hanegem. Er zijn genoeg mensen die hem nukkig vinden, niet te peilen, cynisch. Maar de liefde van de meer- derheid is onverwoestbaar en on voorwaardelijk. Waar de mythe rond sterren als Marco van Basten en Ruud Gullit stilaan aan kracht verloor, naarmate het mensen bleken met alledaagse tekortkomingen, bleef Van Hanegem, net als Cruijff, altijd onsterfelijk bij zijn aanhang. Wat hij ook doet, hoe vaak hij ook aards en kwetsbaar blijkt, nooit komt hij los van het voetstuk waar de massa hem op blijft tillen. Zijn populariteit is niet los te zien van de tijd waarin hij groot werd. Van Hanegem is een kind van de ja ren 60 en 70, het tijdperk van de vrij heid, van de individuele menselijke ontplooiing. Voetballers, kunstenaars en muzikanten groeiden uit tot ido len en wereldsterren, onbegrensd aanbeden door de babyboomgenera tie. woensdag 20 februari 2019 GO Willem van Hanegem wordt in Breskens (Zeeland) geboren, als zoon van Anna van Grol en garnalenvisser Lo van Hanegem. (kt' tp» ff IVP MEk. -SA Zijn vader, Verhuist met Willem gaat Van Hanegem gaat voetballen bij zuster en broer zijn moeder al jong van S sam eerstedivisieclub Velox (Utrecht), overlijden na een van Breskens school en nadat trainer Daan van Beek hem bombardement naar Utrecht. Op vindt werk bij toeval ontdekt als hij als toe van de geallieer de foto zien we K' B 1 werk bij een schouwer achter het doel een den op Bres Willem in het wasmachine- paar ballen loepzuiver terug kens. midden. fabriek. schiet. Het is zijn eerste club. Heel gewoon en toch Sjoerd Mossou @sjoerdmossou 1974: Willem Van Hanegem en arbiter Frans Derks met hun carnavalslied 'Ik ben ik, jij bent jij'. 1986: Van Ha- negem zingt 'Don't forget me' van Harry Nils- son. Op de hoes is hij te zien als een Griekse god, samen met zijn huidige vrouw Marianna. Als speler was Willem van Hanegem, hier bij de opening van een winkel, al razendpopulair bij de fans. foto ad -Willem van Hanegem Mannen van het volk: André Hazes zingt Van Hanegem toe bij diens afscheid als speler van Feyenoord in 1983. foto anp Van Hanegem is close met Klaas (l.) en Louis, AZ-fans met het downsyndroom. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50