ïttEEEEE Prachtige uilen zweven geluidloos boven de dijk 10 ZEELAND Stemhulp bij waterschapsverkiezingen van 20 maart Vijf opvallende discussiepunten in Zeeland Natuurjournaal Wie de verkiezingsprogramma's doorneemt, begint het al snel te duizelen. De partijen hebben vaak veel woorden nodig om te ver tellen waar ze voor staan, maar uiteindelijk blijken de overeenkomsten talloze malen groter te zijn dan de verschillen. Dat is ook niet zo verwonderlijk. De 21 wa terschappen in Nederland hebben nu een maal een aantal wettelijke en vastomlijnde taken, zoals het land beschermen tegen het water, het zuiveren van het rioolwater, het zorgen voor voldoende (niet te weinig, niet te veel) water en in het geval van het Zeeuwse waterschap ook het onderhoud van de plattelandswegen. Dat moet vanzelfsprekend goed gebeuren, stellen alle partijen. Net zoals ze eensgezind willen dat het waterschap innovatief bezig is, samenwerking zoekt met andere partijen, in woners bij plannen betrekt en helder verant- woordt wat het doet en waar het geld aan uit geeft. Binnen de beperkte speelruimte die water schappen hebben zijn er toch wel degelijk verschillen. Die blijken vooral uit de stem- hulp MijnStem, die maandag bij het officiële begin van de verkiezingscampagne is gelan ceerd. Die stemwijzer is gebaseerd op de me ningen die alle partijen hebben gegeven over 22 stellingen. Bij de fusie van 2011 is afgesproken dat het waterschap hoofdkantoren houdt in zowel Middelburg als Terneuzen. Er wordt ook afwisselend op beide locaties vergaderd. Het pand in Terneuzen wordt inmiddels gro tendeels verhuurd aan andere partijen. Waterschapspartij Zeeuws- Vlaanderen, CDA en 50PLUS hechten aan het behoud van beide kanto ren. De rest wil één gebouw afstoten, of neigt daartoe. De discussie is de afgelopen tijd flink opgelaaid. Het wa terschap kapt veel bomen die in de jaren 50 en 60 zijn ge plant, vooral populieren. Daar komen vaak betere en duurzamere soorten voor terug, met ook meer variatie. Maar per saldo daalt het aantal bomen. PvdA, Water Na tuurlijk, ChristenUnie, 50PLUS en Algemene Water schapspartij vinden dat voor elke gerooide boom er een terug moet komen. De rest is het daarmee oneens. De zuiveringsheffing is nu een vast bedrag. Alleen- wonenden betalen het standaardtarief, de rest drie keer dat bedrag. Om het eerlijker te maken en men sen te stimuleren zuinig te zijn met water willen PvdA, VVD, Partij voor Zeeland, 50PLUS, Water Na tuurlijk en de Algemene Waterschapspartij de hef fing afhankelijk maken van het waterverbruik. Wa terschapspartij Zeeuws-Vlaanderen en CDA zijn daar tegen. SGP en ChristenUnie staan neutraal in de dis cussie. Diverse straten en wijken kampen met wateroverlast na hoosbuien. Een van de oorzaken is dat mensen in toenemende mate hun tuin be straten, waardoor het water niet weg kan. CDA, SGP, Water Natuur lijk en 50PLUS willen bewoners in wateroverlastgebieden verbieden hun tuin te betegelen. De andere partijen gaat dat te ver. Natuurorganisaties betalen veel minder belasting aan het waterschap dan bijvoor beeld ondernemers. CDA, SGP, Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen, Partij voor Zeeland, VVD en ChristenUnie vin den dat dat moet veranderen en dat de kos ten voor natuur ook bij de natuurorganisa ties moeten worden neergelegd. De andere partijen willen de huidige situatie hand haven. Stukjes over de natuur zijn er om ervaringen te delen en om anderen te vertellen over al die fantastische dingen die je steeds opnieuw verbazen en in verrukking brengen. Maar dat de len kan niet altijd zonder meer. Zo is er een plekje langs de zeedijk waar dagelijks iets bijzonders te zien is. Als het een beetje donker weer is, begint het schouwspel al laat in de middag. Boven de dijk zweven prachtige grote uilen en ze doen dat zo volkomen geluidloos dat het wel lijkt of er schimmen in het rond vliegen. Als je geluk hebt, zie je hoe ze tussen het gras een muis overrompelen, en als je nog meer geluk hebt komt er één op een paaltje in je buurt zitten zodat je kunt zien hoe zo'n knaagdiertje verzwolgen wordt. Met zijn hyp notiserende gele ogen houdt de uil je zorgvuldig in de gaten; gereed om bij het eerste onraad weg te vliegen. Majestueuze vogels zijn het, die velduilen, maar dat vinden heel veel mensen. En het zou niet de eerste keer zijn dat een vaste roest- plek door al te overdadige belang stelling wordt verlaten. Normaal gesproken zal de plek ook niet zo snel ontdekt worden. Want die velduilen kiezen hun stekje ook niet willekeurig. Het is een afgele gen plek en de vogels worden hier zelden gestoord. Op de zonnige dagen die we de laatste tijd had- den, blijven de uilen tussen het hoge gras zitten totdat de zon on der is. En dan begint de muizen jacht in het maanlicht. Het is nog niet eens zo gek lang geleden dat de velduil in de winter een behoorlijk algemene verschij ning was. Alleen al op de Bevelan- den telde ik zo tien vaste roest- plaatsen waar je in goede winters altijd wel velduilen kon vinden. En wat wij 'goede winters' noem- den, waren dan juist voor de vel- duilen niet zulke beste winters. Want dan werden ze door gebrek aan knaagdieren (of door een dikke sneeuwlaag) gedwongen om vanuit het hoge noorden zuid waarts te trekken. En dat komt steeds minder voor. Bolwerken Het valt te vrezen dat het vermin derde aantal niet komt doordat er in Scandinavië meer dan vroeger te eten is, zodat de noodzaak om hierheen te komen minder is. In tegendeel; velduilen doen het ook in het noorden niet best. Zo is de soort uit zijn traditionele bolwer ken in het Waddengebied vrijwel verdwenen. Het is duidelijk dat de velduil zich onder invloed van de klimaatverandering steeds meer terugtrekt naar het noorden. Een roestplaats in onze omgeving is echt een buitenkansje. woensdag 20 februari 2019 GO Waterschap: zoek de verschillen Bent u voor sterke dijken, schoon en vol doende water en veilige wegen? Stem dan woensdag 20 maart bij de water schapsverkiezingen op het CDA. Of op Water Natuurlijk. Of op de VVD. Of op een van de zeven andere partijen die meedoen. Rolf Bosboom Middelburg 1. Eén of twee hoofdkantoren 3. Een boom voor een boom Het waterschapskantoor in Terneuzen. foto peter nicolai 2. Beta len naar waterver bruik Waterschap rooit bomen bij Axel. foto camile schel- STRAETE 4. Verbod op tegels in de tuin FOTO RONALD HISSINK Vul zelf de stemhulp in op schelde- stromen.mijn- stem.nl. 5. Wie draait er op voor de natuur? M FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Een tweewekelijkse rubriek over de natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Velduil. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42