Geen duidelijkheid voor de pulsvissers ZEELAND 3 27 handtekeningen voor schone Schelde mm de knie. Ze vinden het zelf ook hartstikke leuk, zo'n krakend flesje. En een blikje energiedrink ruikt ze al op meters afstand." Industrie Honden die 'officieel' worden inge zet voor het opruimen van zwerfaf- val, krijgen binnen de stichting het predicaat 'lokale held'. Joy heeft zo inmiddels 220 collega's, verspreid over de wereld. Uit Zeeland zijn nog geen aanmeldingen. Waterkwaliteitbeheerder Thijs Poortvliet van Rijkswaterstaat ziet in dat alle inspanning die ochtend een druppel op de gloeiende plaat zijn. Essentieel is het dan ook om het probleem bij de bron aan te pakken, zegt hij. ,,Je moet naar de industrie, de bedrijfstakken die dit veroorzaken. Wat je niet maakt, hoeft ook niet te worden opge ruimd. Acties als deze zijn daarom ontzettend belangrijk, om een bre der publiek bewust te maken van de problematiek." Dat begint stilaan enig effect te scoren, zegt Jan Joris Midavaine van KIMO, de milieuorganisatie voor lokale overheden rond de Noord zee. Standaard onderzoek van de Noorse stormvogel laat zien dat het dier minder vaak plastics in de maag heeft. Ook de jaarlijkse me tingen in de Noordzee en het Euro pese deel van de Atlantische Oce aan tonen aan dat het water schoner wordt. ,,Op zich hoopvol. Maar we zijn er nog lang niet." Elektrisch vissen is verboden vol gens de huidige verordening van de EU, die bepaalt wie, waar, hoe en hoeveel vis mag vangen. Nederland heeft in overleg met de EU in drie fases ontheffingen verleend. Dit jaar moet een nieuwe verordening van kracht worden. In 2010 kregen 22 schepen, toen 5 procent van de boomkorvloot, toestemming om de pulskor te gebruiken. In 2011 en 2012 kregen nog een 20 schepen een ontheffing in het kader van weten schappelijk onderzoek. In 2014 zijn aan 42 schepen voor vijf jaar toe stemming verleend voor onderzoek in het kader van de Aanlandplicht. De ontheffing voor deze laatste groep, waarvan 37 schepen daad werkelijk gebruik maken van de puls, is tijdelijk en loopt dit jaar af. Vorige week woensdag bereikten vertegenwoordigers van de Euro pese instellingen (parlement, com missie en raad van minister) over eenstemming over de toekomst van de pulsvisserij. Er zouden geen nieuwe vergunningen worden ver leend waardoor voor de laatste groep van 42 ontheffingen het doek zou vallen. De Nederlandse onder handelaar, Europarlementariër Pe ter van Dalen (CU), trok daaruit de conclusie dat de overgangsperiode tot 1 juli 2021 voor de eerste twee groepen gold. Maar uit de brief van de minister blijkt dat dit allerminst zeker is omdat er nog geen 'vastge stelde teksten van het politiek ak koord beschikbaar zijn'. Behoud van tenminste die 42 ontheffingen tot 1 juli 2021 is wel de inzet van de minister, maar zekerheid kan hier over nog niet worden gegeven, al dus een woordvoerder. Schouten: „Vanwege het ontbre ken van vastgestelde Verordenings- teksten en omdat nog onbekend is wanneer de herziene Verordening van kracht zal worden, kan ik mo menteel geen duidelijkheid geven aan de betreffende vissers." Wanneer die teksten wel open baar worden kan het ministerie niet zeggen. Bovendien zal, waar schijnlijk in maart, het Europees Parlement nog moeten stemmen over het vorige week bereikte ak koord. Donderdag praat de Tweede Ka mer over het pulsvisdossier. SGP- Kamerlid Roelof Bisschop wil dat minister-president Mark Rutte bij het debat aanwezig is. Hij eist een brief van het kabinet met nadere uitleg. CDA-Kamerlid Jaco Geurts vindt dat Rutte zelf 'aan de bak' moet voor de pulsvissers. woensdag 20 februari 2019 helpt, maar wat een klus Theo Giele Neeltje Jans Een hele reeks vertegenwoordigers van bedrijven, natuur- en milieuorganisaties en overheden zetten gisteren in het Topshuis op Neeltje Jans hun handteke ning onder het samenwerkingsconve- nant Schone Schelde. Het was een bont gezelschap: Rijkswa terstaat, provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen, de gemeenten Borsele, Noord-Beveland, Reimerswaal, Schou- wen-Duiveland, Veere en Vlissingen, HZ University of Applied Sciences, North Sea Port, Haven van Antwerpen, Amels, Dow Chemical, KIMO, Plastics Europe Netherlands, Natuurmonumenten, NME Schouwen-Duiveland, MEC De Bevelan- den, IVN, Nationaal Park Oosterschelde, Staatsbosbeheer, Zeeuwse Reinigings dienst, Doe mee Verlos de zee, Zeeuwse Milieufederatie, Zero Plastic Rivers en Schoon Zeeland beloofden plechtig mee te helpen om de Schelde schoon te maken. Iedereen benadrukte het belang van het voorkomen van vervuiling. Dow wees er op dat gebruikt plastic niet als afval, maar als grondstof moet worden gezien. Studenten van de HZ riepen iedereen op mee te helpen en niet te wachten tot de overheid met regels komt. -- 4.- Jl "S*4*: Mans-Kroes van Bruchum, Bohdi Oudesluijs en Veronique Lemsom (Vlnr) aan het werk op het strand. foto marieke mandemaker j Het is nog maar de vraag hoe veel Nederlandse pulsvissers tot 1 juli 2021 mogen doorgaan. Vo rige week leken 42 van 84 ont heffingen voor elektrisch vissen te vallen onder de overgangspe riode, maar in een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Carola Schouten: ,,Het is nog niet helder welke overgangspe riode voor welke groep mogelijk is." Theo Giele Den Haag Carola Schouten. FOTO FREDDY SCHINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35