£3 e? Even aandacht voor taaie kost Zonnepark van 35 hectare langs A58 Nieuwe auto EPARTOUT PA 2 SCHOONMAAK STRAN D Zo op het eerste gezicht lijkt het Noordzeestrand achter het Topshuis op Neeltje Jans keurig schoon. Maar wie beter kijkt, ziet miljoenen plastic korreltjes in het zand liggen. Zo'n veertig mensen gingen gisteren met een keukenzeef in de weer om deze zogeheten nurdles op te ruimen. Commentaar Vier jaar geleden liep Nederland niet warm voor de water schapsverkiezingen. Meer dan de helft van de kiesge rechtigden vulde geen stembiljet in. Die relatief lage score is logisch. Het waterschap moet vooral vastomlijnde taken uitvoeren: stevige dijken, genoeg schoon water, beheer van het waterpeil en wat wegonderhoud. Het gaat om functies die allemaal in het algemeen belang zijn, doorgaans werk dat onomstreden is. Daarom zijn de verkiezingen nooit bijzonder in teressant. Alle deelnemende partijen willen in grote lijnen het zelfde. Toch verdient het waterschap even de aandacht. Want binnen de kaders van de vaste taken zetten de politieke par tijen wel degelijk accenten. Bijvoorbeeld bij de verdeling van de kosten, of met keuzes tussen traditioneel en duurzaam grond gebruik. Zo kan een stem toch wat verschil maken. Een half uurtje grasduinen op scheldestromen.mijnstem.nl is genoeg om een partij te kiezen. Bij elke waterschapsverkiezing is er discussie over de toe komst. Moet een waterschap zich beperken tot de uitvoering, en de politieke keuzes aan Rijk of provincie overlaten? Kunnen provincie en waterschap fuseren? Daar is wel wat voor te zeg gen. Maar een verkenning in die richting zorgt zo kort voor de verkiezingen alleen maar voor ruis. Deze discussie moet op een ander moment worden gevoerd, in de landelijke politiek. Nu telt, dat we gewoon in het huidige bestel mensen kiezen die het waterschap stevig kunnen besturen. Vaste taken van waterschap zijn een slecht excuus om geen stem uit te brengen De wethouder spreekt van een 'im mens' zonnepark. In Zeeland is al leen windpark Scaldia in het Sloe- gebied groter. Volgens Herselman gaat het om de akkers tussen de Spaanweg en de A58. Het park zou beginnen op de gemeentegrens met Goes (Wrangeweg) en zich uitstrekken tot het knooppunt Vierwegen. ,,De ontwikkelaar heeft al verregaande overeenstemming bereikt met de grondeigenaren." ALMANAK Herselman zegt dat de plannen passen binnen het beleid van de provincie. ,,Daarin staat dat het wenselijk is om zonneparken langs hoofdinfrastructuur aan te leggen." Het zonnepark zou 34 megawatt Er is verregaande overeenstemming met grondeigenaren opleveren. De gemeente Kapelle gaat volgens de wethouder in ge sprek met de initiatiefnemers om het plan 'handjes en voetjes' te ge ven. Ook met Enduris moet overleg worden gevoerd om te onderzoe ken hoe de opgewekte elektriciteit op het net kan worden gebracht. Een gezin uit Goes was toe aan een tweede auto. Vooral be doeld voor de moeder. Om de kinderen van school te halen en boodschappen te doen. 'Kijk jij maar wat rond op internet', zei de vrouw tegen haar man. 'Als hij maar goed rijdt, verder vind ik het wel best.' Een paar dagen later stond het hele gezin bij een autohandelaar een leuk tweede handsje te bekijken. Toen de on dernemer een paar dingen wilde laten zien, werd hij al snel onderbroken door het 7-jarige zoontje. 'Rijdt hij goed?', wilde de jongen weten. 'Want verder maakt het ons niks uit!' Tijdelijk extra geld voor Vlissingen Donkere ruiten BMW leiden tot aanhouding TERNEUZEN 10 miljoen voor MKB Zuid-Nederland „Eigenlijk onbegonnen werk", ver zucht initiatiefneemster Inge de Groot. ,,Maar vreselijk belangrijk dat dit gebeurt en dat er zo meer aandacht voor komt." De verse af drukken van vogelpootjes in het klamme zand spreken boekdelen. Vogels zien de korrels aan voor voer en moeten een volle maag uitein delijk met de dood bekopen. De achtjarige Nikki Plaating is ranger bij het Wereld Natuur Fonds en één van de kinderen van basis school het Stapelhof uit Renesse die meedoen aan de schoonmaak actie. In de schep zand met haar keukenzeef wemelt het van de nurdles. Maar omdat het nog zo vochtig is, laten zand en rommel zich lastig van elkaar scheiden. ,,Als je die schep in een emmertje water gooit", doet De Groot voor, ,,zakt het zand naar beneden en blijven de nurdles drijven. Die kan je er dan weer makkelijk uitscheppen en in een aparte emmer gooien." Een monsterklus, waar Nikki zich zon der verdere bedenkingen in volle overgave op stort. Na een tijdje ge priegel in de marge levert ze haar vierkante meter rondom een stuk schoner op. Twee stappen verder begint het hele circus opnieuw ,,Toch moeten we dit blijven doen", zegt ze dapper. ,,Dit drijft ook in de zee. Als de vissen het eten en wij eten die vissen, krijgen wij die gif tige stoffen uit dat plastic ook bin nen. En zo wordt het een oneindige cirkel." Joy Ondanks de felle zon maakt de straf waaiende zuidwestelijke wind het ijzig koud in de baai op het voorma lige werkeiland. Labrador Joy is in zijn element. Op aangeven van haar baasje Alex van Eck duikt de hond de duinen in, op zoek naar plastic Deze acties moeten een breder publiek bewust maken van de problematiek flesjes, pakjes en blikjes. Het duo is speciaal voor de schoonmaakactie vanuit IJsselstein naar Neeltje Jans afgereisd. Joy en Van Eck vormen het hart van de stichting Enjoycle- aningup.com. Van Eck heeft zijn hond getraind om de rommel op te sporen en mee te nemen. ,,In prin cipe kan j e iedere hond dat vrij een voudig aanleren. Je stopt wat hon denkoekjes in een petflesje, gooit dat weg en iedere keer als de hond het terugbrengt, haal je een koekje uit dat flesje als beloning. Binnen een dag of vier hebben ze het onder Bestel nu op pzc.nl/filmcadeau woensdag 20 februari 2019 Het bedrijf SolarEnergyWorks wil aan de zuidkant van de A58 tussen Goes en Kapelle een zonnepark van 35 hectare aan leggen. Dat heeft de Kapelse wethouder Jon Herselman (VVD, ruimtelijke ordening) bekendge maakt. Joeri Wisse Kapelle -Jon Herselman, wethouder Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De provincie staat de ge meente Vlissingen toe gedurende een half jaar maximaal 25 miljoen euro extra te lenen. Gemeenten zijn gehou den aan een kasgeldli miet. Als ze dat over schrijden moeten ze daarvoor toestemming vragen van de provincie. Dat kan voor maximaal een half jaar. In Vlissin gen is dat gebeurd door een 'incidentele wijziging van het inkomsten- en uitgavenpatroon'. Door de toestemming van de provincie kan Vlissingen nu tijdelijk meer financie ren met kortlopende geldleningen. RILLAND De bestuurder van een BMW is gistermiddag aangehouden omdat hij nog dertig dagen celstraf had openstaan. De man werd op de A58 ter hoogte van Rilland aan de kant gezet omdat zijn auto getinte ramen had. Agenten vermoedden dat de ramen te donker waren, maar een meting wees uit dat de kleur van de autoruiten binnen de toegestane norm viel. Uit persoonsgegevens kwam aan het licht dat de man nog een celstraf moet uitzetten. Hij is daarop overgebracht naar Toren- tijd in Middelburg. Zeeuwse ondernemers kunnen aanspraak maken op ruim 10 mil joen euro die beschik baar is voor vernieuwing van het midden- en kleinbedrijf in Zuid-Ne derland. De provincie Zeeland draagt 9 ton bij. De rest van het geld komt van de provincies Noord-Brabant, Limburg en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Uit de MKB innovatiere geling topsectoren (MIT) Zuid-Nederland kan subsidie worden verstrekt voor haalbaar heidsstudies en samen werkingsprojecten. Opruimen Marcel Modde Neeltje Jans -Thijs Poortvliet, Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34