Familiebedrijf failliet door domme pech geen wondermiddel 21 Waarvan akte kapitaal van de markt levert de moei zame verkoop onvol- zijn vrouw doende op om alle vor deringen te kunnen vol- moet er aan doen. Hij blijft zitten QPlown met een restschuld die ij is opgegroeid tussen de komkom mers, die vooral in Duitsland aftrek vinden. Zijn opa en vader hebben het tuindersbedrijf opgezet en succesvol uitgebouwd. Nadat hij het bedrijf twintig jaar geleden van zijn vader heeft overge nomen, is hij zelf jaren succesvol ondernemer. Door domme pech raakt hij alles wat zijn voor ouders en hij hebben opgebouwd, binnen een paar maanden kwijt. Het is de EHEC-bacterie die hem - het is 2012 - in de problemen brengt. Niet dat de komkom mers uit zijn kwekerij besmet zijn met deze levensgevaarlijke bacil, maar sinds de vervuiling in Duitsland op (Spaanse) komkommers is aan getroffen, is het buurland in rep en roer. Zijn grootste afnemer zegt alle bestellingen af. ,,Es tut mir sehr leid, aber das Risiko ist zugrofi." Een ware jobstijding, van het ene op het andere moment valt de financiële basis onder zijn onderneming weg. Bij gebrek aan inkom sten kan hij zijn leveranciers niet meer betalen. Twee van hen vragen zijn faillisse ment aan, de bank sluit zich daarbij aan. Zijn kwekerij - trots familie bezit sinds generaties - staat onder beheer van een curator en zelf staat hij aan de zijlijn. In principe heeft hij genoeg vermogen om al zijn schuld eisers te kunnen betalen, maar dat zit vast in het onroerend goed en zijn woonhuis. Om de schuld eisers te kunnen uitbeta len zet de curator zijn bezit, inclusief de door hem gebouwde gezins- Ook hpf woning, in de verkoop. UUIV ntl op het dieptepunt van hij nooit en te nimmer volledig kan afbetalen. Omdat ze in gemeenschap van goederen zijn getrouwd, moet ook een groot deel van het kleine kapitaaltje dat zijn echtgenote van haar salaris heeft gespaard - ze werkt bij een over heidsinstelling - eraan geloven. Niet alleen hebben zij en hun drie kinderen noodgedwon gen huis en haard moeten verlaten, ze zijn ook platzak. Hen rest de schuldsanering. Ik vind het triest de neergang van deze hard werkende mensen te zien. Maar bij de pakken neerzitten? Nooit! De man tón werken en treedt in dienst bij een voormalige concurrent. Na drie jaar op een houtje bijten is een groot deel van de schuld afgelost, waarna de rest automatisch wordt kwijtgescholden. Het gezin kan weer onbevangen naar de toekomst kijken. Als ik hem tegenkom in het dorp en vraag naar zijn plannen, vertelt hij dat hij weer een kwekerij wil beginnen. Dat is de veerkracht van de geboren ondernemer waar ik zo'n grote be wondering voor heb. „Slaapmeters in smartwatches en activity trackers geven een aardige indicatie van de totale slaapduur. Het apparaat merkt dat de drager minder beweegt en dat zijn of haar hartslag daalt en interpreteert dit als slaap. Moet de drager 's nachts naar het toilet - en wordt deze dus weer actief - dan zal het apparaat dit mogelijk ook herkennen." Sommige gadgets pretenderen ook de slaapkwaliteit te meten. Trackers, zoals die van Fitbit, presenteren elke ochtend een kleurrijk overzicht van de slaapstadia. Volgens De Vries dienen die gegevens met een kor reltje zout te worden genomen. „Betrouwbaarheidsonderzoeken, waarbij ook professionele apparaten worden gebruikt, laten zien dat wearables er vaak naast zitten." Luister naar je hart Diverse sporthorloges en pols bandmeters werken met lampjes aan de achterkant van het uurwerk. Die meten je bloedcirculatie door je huid heen en slaan de gegevens op via een sensor. Zo geven ze een goede indruk van onze hartslag tijdens da gelijkse activiteiten, zoals wandelen of fietsen. Het lichtsignaal registreert de hartslag door variaties in de door bloeding te meten. „Maar wil je bij voorbeeld tijdens het hardlopen in- tervallen trainen, dan schiet een dergelijke tracker te kort. Hiervoor is een borstband met bluetooth beter geschikt, omdat het elektrische sig naal van de band de acute wisselin gen in hartslag beter herkent." Wie een hartprobleem vermoedt, kan beter de huisarts of cardioloog bezoeken. „Een elektrocardiogram of hartfilmpje is veel betrouwbaarder dan een pols- of borstband." »Heb je stress? stressmeting bieden, doen dat op ba sis van de hartslag, vertelt De Vries. „Een hoge hartslag tón een indicatie kan zijn voor stress, maar een kop koffie kan net zo goed een hoge hart slag teweegbrengen. Er zijn meer gegevens nodig om stress te meten." De Vries kijkt met grote interesse naar de ontwikkeling van micro-flui- dic wearables, draagbare elektronica die in staat is op basis van een zweet- 'Je moet wearables zien als digitale zijwieltjes: zodra je weet hoe het moet, kun je zonder' analyse een gezondheidsindicatie te geven. „Daarmee kun je bijvoorbeeld ook stresshormonen meten. Zo krijg je een betrouwbaarder resultaat.'' Minder zorgkosten De Vries verwacht dat wearables nauwkeuriger worden en vaker als verlengstuk voor zorgverleners die nen. „Bijvoorbeeld door mensen met diabetes of overgewicht een appa raatje te geven dat feedback geeft en motiveert om af te vallen. Ze hoeven dan minder vaak naar de huisarts of fysiotherapeut. Dat verlicht de druk op zorgprofessionals en scheelt zorg- kosten", zegt De Vries. De onderzoeker benadrukt dat wearables geen wondermiddel zijn. Ze maken de gebruiker alleen bewust van een bestaand probleem, zoals te weinig bewegen of een te hoge calo rie-inname. „Het apparaat lost die problemen niet voor je op. De ge dragsverandering die daarvoor nodig is, moet je zelf bewerkstelligen. Ben je daar niet toe bereid, dan hoefje het apparaat ook niet aan te schaffen." Van Eijndhoven heeft de controle over zijn gezondheid terug en vrijwel al zijn meetinstrumenten gedag gezegd. Hij gebruikt alleen nog een smartwatch. „Je moet wearables zien als digitale zijwieltjes: zodra je weet hoe het moet, kun je zonder." woensdag 20 februari 2019 Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl GO De meeste apparaten die ook een - PETER VAN EIJNDHOVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21