II Hoe prikkel jij je werkende leven? 30% 4< Buikdanskampioenschap valt per toeval in de schoot van Wemeldinge 12% 7 GOES DOET EEN DAGJE KUNST Bij het ziekenhuis in Goes staat sinds gisteren het werk Hommage weer overeind. Luttele kilometers verderop werd het wandreliëf van Elsa Westland juist van de muur gehaald. intermediair Waar en wanneer het kunstwerk - dat doet denken aan een dwars doorsnede van aardlagen - een nieuw plekje krijgt, is nog niet duidelijk. ,,We hebben al gespro ken met onder meer een zorgin stelling die het heel graag wilde plaatsen'', vertelt Magdeleen. ,,Maar het past daar gewoon niet.'' Het werk is ongeveer drieënhalve meter hoog en vierenhalve meter breed. Belastinggeld Hoewel Goes de voorkeur heeft, zouden moeder en dochter al blij zijn als ze ergens in Zeeland een mooie stek vinden. ,,Het liefst op een plek waar veel mensen het werk kunnen zien'', zegt Elsa. ,,Ik heb het destijds gemaakt onder de percentageregeling, het is dus ei genlijk met belastinggeld betaald. Je voelt je een redder in nood, omdat je iets bijzonders van de ondergang redt Daarom zou iedereen het wat mij betreft moeten kunnen zien. Het is bovendien al veel te lang on zichtbaar.'' Blikvanger Terwijl aan de Van de Spiegelstraat de tegels van de muur werden ge slepen, werd elders in Goes een ander kunstwerk weer rechtop ge zet. De door Arie Berkulin ge maakte metalen 'O' was bijna der tig jaar een blikvanger bij de in gang van het toenmalige Ooster- scheldeziekenhuis, maar de afge lopen twee jaar lag het in de berm bij het tegenwoordige ADRZ. Het heeft nu een plekje gekregen nabij de ingang van het ziekenhuister rein. De letter 'O' van Berkulin is ge baseerd op de Vitruviusman van Leonardo da Vinci. De kunstenares en haar dochter Magdeleen van Eersel zouden het reliëf nog liever vandaag dan morgen weer ergens anders op een muur laten plaatsen, maar een nieuwe locatie is nog niet gevon den. Elsa Westland maakte het kunstwerk eind jaren 70 voor het toen nieuwe gebouw van het GAK aan de Van de Spiegelstraat in Goes. Het hing aan een grote wand in de centrale hal. Maar het al jaren leegstaande ge bouw wordt binnenkort met de grond gelijk gemaakt om plaats te maken voor appartementen. Dat het kunstwerk van haar moeder mee ten onder zou gaan, was voor Magdeleen ondenkbaar. Ze wist 10.000 euro bijeen te sprokkelen om de ruim 160 tegels die het kunstwerk telt door een gespecia liseerd bedrijf van de muur te la ten halen. Gemakkelijk Van Sabben Tegelwerken uit Oud- Beijerland begon gisterochtend aan de klus. Hoewel het bedrijf ge specialiseerd is in dergelijk werk, was het nog even spannend hoe moeilijk of juist gemakkelijk de te- gels van de muur zouden komen. Gelukkig bleek dat laatste het ge val. ,,De tegels zijn goed geankerd, maar slecht gelijmd'', grapte Arno van Sabben. „Daardoor kunnen we ze relatief gemakkelijk verwijde ren.'' Volgens de eigenaar van het bedrijf blijven dit soort klussen bijzonder. ,,Je voelt je een soort redder in nood, omdat je iets bij zonders van de ondergang redt. Het geeft veel bevrediging.'' Magdeleen en Elsa keken tevre den toe hoe de tegels van het wandreliëf ongeschonden van de muur kwamen. De tegels mogen voorlopig in het GAK-gebouw blijven liggen. Dat wordt vermoe delijk in juni of juli pas gesloopt. WEMELDINGE Wemeldinge heeft per toeval een internatio naal buikdanskampioenschap binnengehaald. Op 9 maart vindt in De Wemel het Dutch Open Bellydancing plaats. Het kampioenschap wordt ge organiseerd door Oxana Tro- pina uit Middelburg. Zij is zelf buikdanseres en was al eerder verantwoordelijk voor het The atrical Bellydance Festival. Dat werd vorig jaar januari gehou den in De Vroone in Kapelle. Aanvankelijk had de organisa trice ook voor de Dutch Open De Vroone gereserveerd. ,,Maar vorige week annuleerde De Vroone het kampioenschap opeens", aldus Tropina. Hals over kop moest zij op zoek naar een nieuwe locatie. ,,Die is, met hulp van de gemeente Kapelle, gevonden in dorpshuis De We mel in Wemeldinge." Valentijn Boeren, beheerder van De Vroone, bevestigt dat de reservering is geannuleerd. Vol gens hem gebeurde dat op ver zoek van Tropina, die 'klachten had over de prijs'. De Wemel is goedkoper, maar niet te verge lijken met het 'theater' van de Vroone, stelt Boeren. ,,De Wemel heeft alleen een po dium en niet de faciliteiten op het gebied van licht en geluid die wij wel hebben", geeft hij aan. „Volgens mevrouw is een theater in Den Bosch veel goed koper. Ik heb gezegd dat ze daar dan maar naar toe moet gaan." De internationale wedstrijd in Wemeldinge wordt gehouden onder de vlag van Dutch Dance Sports. Die organisatie is actief op het gebied van onder meer Streetdance, Performing Arts en Couple Dance. Het is de eerste keer dat het kampioenschap in Zeeland wordt gehouden. Er zijn deelnemers uit Nederland, België en Slovenië. Meer info op de site van de organisatie. iJA dinsdag 19 februari 2019 Kunst verschijnt, kunst verdwijnt -Arno van Sabben Rob Paardekam Goes De O van Arie Berkulin staat weer overeind. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN zoekt uitdaging door a van baan te veranderen volgt binnen een jaar een opleiding of training Vind een nieuwe uitdaging, verdien meer geld oF volg een opleiding. Maak jouw keuze. Prikkel je werkende leven. Investeer. Ga naar intermediair.nl. Tegel voor tegel halen Arno van Sabben (l) en Erik van Unen het reliëf van de wand. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52