'Wist u dat er zoveel mogelijk is?' Het Zeeuwse Land 6 Inzet mag nu niet van de wet Grenslinde laat zien wat voor loten ze aan de stam heeft IN DE REGIO Wandeling door de stad Wordt een uilenexpert Lezing Allie Barth MIJN DORP, MIJN STAD Michiel Bouwman Tholen Van de Velde zegt dat ze de inzet van drones al heeft aangekaart bij de politie. ,,Maar omdat wetgeving ontbreekt, kunnen deze nog niet ingezet worden bij de opsporing van kwekerijen en drugslabs." Dat klopt, zegt woordvoerder Ed Kraszewski van de Landelijke Poli tie. Net als particulieren is de poli tie gebonden aan strenge regels, legt hij uit. Zo mag je met een drone alleen overdag vliegen, en niet bo ven bebouwing of mensen. ,,Agen- ten op straat zouden het liefst een drone in de kofferbak van hun sur veillanceauto hebben, en deze zo de lucht insturen. Maar dat kan niet. Als de politie met een drone wil vliegen, wordt dat als bedrijfsmatig gezien. De regels zijn heel streng." De politie hééft wel drones, zegt Kraszewski. Na een proef in Oost Nederland kunnen die in twee si tuaties ingezet worden: voor het in beeld brengen van een plaats delict, zoals een moordzaak. Of bij een zeer ernstig ongeval. ,,In de toe komst komen daar zeker nieuwe toepassingen bij. Zoals evenemen ten of vermissingen." Europese regels Maar inzetten om wietkwekerijen op te sporen mag niet. Mogelijk wordt dat anders, zegt Kraszewski. Nu is het nog zo dat elk land in de Europese Unie zijn eigen regels heeft. Waarschijnlijk komen er dit jaar nog Europese regels. Naast de regelgeving is er nog een obstakel als het gaat om de inzet van drones: tijd. Het kost een agent zes maanden om zijn brevet te ha len, zegt Kraszewski. Dat is langer dan normaal, omdat agenten extra veiligheidstraining krijgen. ,,Voor elke drone-inzet hebben we drie man nodig. Eentje bedient het toe stel, de tweede kijkt op de camera en geeft de bediener aanwijzingen. De derde houdt het hele plaatje in de gaten, voor de veiligheid. Al die mensen moeten opgeleid worden." Overigens worden wietkweke- rijen wél regelmatig gevonden met een helikopter die uitgerust is met een warmtecamera. In zo'n geval gaat het eigenlijk om bijvangst, legt Kraszewski uit. ,,Ze vliegen name lijk niet om er naar te zoeken. Maar zien ze onderweg een huis met een dak dat oplicht, dan geven ze dat door. Twee jaar geleden rolden we op die manier meer dan honderd kwekerijen op." Bestelbusjes De PVV-fractie op Tholen pleit al langer voor meer maatregelen om drugscriminaliteit tegen te gaan. Bijvoorbeeld door drugshonden te laten posten bij de toegangswegen naar de gemeente. ,,Maar dat is in effectief volgens de politie", zegt Van de Velde. ,,Wel voert ze pre ventieve acties uit op bestelbusjes die in de gemeente rondrijden." HEINKENSZAND Voor een be zoekje aan De Grenslinde in Heinkenszand hoefje anno 2019 niet per se zwanger te zijn. Het gezondheidscentrum, dat bijna vijf jaar geleden vanuit Verlos kundigenpraktijk Borsele begon, biedt inmiddels onderdak aan tal van andere zorgverleners. Zater dag laten alle zorgverleners zien wat ze in huis hebben. In het voormalige ABN Amro- pand aan de Dorpsstraat konden vrouwen van meet af aan terecht voor andere medische diensten rond de zwangerschap, zoals bloedprikken of bekkenoefenin gen, vertelt verloskundige J olien Dekker. ,,We zijn in de loop van de ja ren behoorlijk uitgebreid. In de bovenzaal worden ook yogales- sen gegeven, de diëtiste ziet naast zwangere vrouwen ook veel andere mensen en met de ouderen die hier komen om bloed te prikken bij de trombo- sedienst is het ook altijd heel ge zellig." Wie benieuwd is wat de osteopaat, acupuncturist, lifesty- lecoach en de andere zorgverle ners doen, kan zaterdag tussen 10.00 en 13.00 uur een kijkje ko men nemen. Ook voor kinderen zijn er ver schillende activiteiten. DEDV dinsdag 19 februari 2019 Tholen wil drones tegen drugslabs BE GOES Studenten van de Vacansoleil Aca demy in Goes orga niseren woensdag een stadswandeling door het centrum van Goes. Om 10.00 uur wordt er verzameld op de markt voor het stadhuis. Vanuit daar wandelen de deelnemers door het centrum van Goes. Op sommige plekken wordt infor matie gegeven over de plek of het gebouw waar de wandeling op dat moment even stil staat. Na afloop is er koffie of thee. Aanmelden kan via 06-11456936 (Sanne Weijers). GOES Het Milieu Educatie Centrum De Beve- landen houdt woensdag van 15.00 uur tot 16.30 uur de jeugdactivi- teit "Wordt een uilen expert!" in de Hollandsche Hoeve. Tijdens de activiteit krijgen de kinderen een gastles van een echte uilenexpert en gaan ze braak- ballen pluizen. Ook gaan ze op zoek naar resten van uilen. De middag is bedoeld voor kin deren tussen de 8 en 12 jaar. Aanmel den kan via mecde- bevelanden.nl. De kosten bedragen 1,00 euro. GOES Oud-archivaris Allie Barth vertelt woensdag over de geschiedenis van het Gasthuis op uit nodiging van Heemkundig Kring De Bevelanden. Geïnteresseerden zijn om 14.00 uur welkom in zorgcen trum Gasthuis (Kievitlaan 64). Drones inzetten om wietkweke- rijen en drugslabs op te sporen? De Thoolse burgemeester Ger van de Velde voelt daar wel wat voor. Dat antwoordt ze op vra gen van PVV'er Vincent Bosch. Daarnaast liggen rondrijdende bestelbusjes onder een ver grootglas. GOES Grote Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Wijkcentrum De Spinne, 09.30-11.30 uur: Spreekuur Maatschappelijk werk; Centrum 't Westlicht, 10.00-12.00 uur: Inloop voor hulpvragen, luisterend oor en koffie en thee; Bibliotheek, 10.00-12.00 uur: Bijeenkomst voor werkzoekenden; Erasmu- spark, 10.00-11.30 uur: Gezellig meezingen met nieuw koor; vanaf 14.00 uur: Activiteiten voor senioren; Bibliotheek, 14.00-15.30 uur: Taalcafé; Ostrea Lyceum, 19.30 uur: Cursus 'Spaans op reis'; De Pit, 19.30 uur: Thema-avond SMWO 'Wie beslist er als u het zelf niet meer kunt?' 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 09.30 10.30 uur: Wandeling in groepsverband HEINKENSZAND BinnenUit, 09.30-17.30 uur: Expositie 'Kunstspeuren in de Za(a)k'; Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gratis spor ten KAPELLE Parkeerplaats, C.D. Vereek- estraat, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt KRUININGEN Markt, 13.00-17.00 uur: Week markt; Hof Cruninghe, 14.00 uur: Wandelgroep 'Elke stap telt'; Ons Dorpshuis, Berg hoekstraat 3, 14.00-16.30 uur: 'Kom uit je huis middag', activi teitenmiddag voor senioren SINT-MAARTENSDIJK Haestinge, 20.30-21.30 uur: Zaalvoetbal voor jongeren van 14 tot en met 21 jaar WEMELDINGE De Wemel, 20.00 uur: Bingo WAARDE Dorpshuis MeerWaarde, 10.00 uur: Wandeling in groepsver band WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30-16.00 uur: Inloop 'Even d'r uut'; De Griffi oen, 19.15-20.15 uur: Fitness Fun Party. Geregeld naar wens door Ton en Saskia van DELA Wat uw wensen ook zijn, ons ervaren team helpt u graag om het afscheid altijd persoonlijk en bijzonder te maken. Voor leden en ieder ander. Ga voor informatie naardela.nl/middenzeeland of bel 0165 74 22 20 voor een persoonlijk gesprek. HENK BISSCHOP IN 'T KERKJE ELLEWOUTSDIJK De Wemeldingse schilder Henk Bis schop exposeert in maart en april in 't Kerkje van Ellesdiek. Op zaterdag 2 maart om 14.30 uur is de opening van zijn ex positie. In Ellewoutsdijk laat Bisschop zijn aquarellen zien. Het thema van de expositie is 'Aquarelleren verrijkt je leven.' Daarnaast heeft de inmiddels 82-jarige schilder speciaal voor 't Kerkje honderd kleine aquarellen geschilderd. Die worden verkocht voor 3 euro per stuk. De opbrengst is voor 't Kerkje. archieffoto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51