Kan teler snel van bestrijdingsmiddel af? 10 ZEELAND Psycholoog Boluijt acht voorstelling geschikt voor kinderen Een jongen en een meisje. Ze staan op de rand van een ravijn in Noor wegen. Zullen we?, vragen ze zich af in de voorstelling Norway.Today. Het is internationaal het meest ge speelde stuk van de 21ste eeuw. Jongeren en suïcide, het is een zwaar thema. Kunnen we met onze leerlingen naar deze voorstelling van Theaterproductiehuis Zeelan- dia gaan? Een voor de hand liggende vraag, omdat met name de hoge school in Vlissingen maar ook di verse middelbare scholen met stu denten en scholieren willen gaan kijken. Na een repetitie, waarbij vertegenwoordigers uit het Zeeuwse onderwijs en hulpverle ning aanwezig waren, werd er ge- We moeten jongeren juist laten zien dat het leven ook een opgave kan zijn sproken over het gevaar dat jonge ren door het theaterstuk met zich- zelfin de knoop zouden kunnen ra ken. In elk geval vooraf even met de leerlingen praten, was toen de con clusie. Nu donderdag de voorstelling in de Middelburgse schouwburg in première gaat, leggen we de vraag voor aan psycholoog Huibrecht Bo- luijt. Hij houdt kantoor in Middel burg en zag in de voorbereiding twee keer hoe Ayisha Siddiqi en Joost Koning onder leiding van re gisseur Eva Line de Boer aan Nor way.Today aan het 'bouwen' waren. ,,Ik snap dat er uiterste voorzichtig heid wordt betracht. Dat is nood zaak, want de voorstelling gaat over leven en dood. Ik hoop dat ik niet te kritisch naar collega's overkom, maar soms kan die voorzichtigheid doorslaan. In het stuk gaat het over de risico's van kopieergedrag via so ciale media. Jongeren in de zaal Voor jongeren is het leven moeilijk te begrijpen. Daarom zijn er voorbeelden nodig kunnen zich in dit geval identifice ren met twee gelijken op het po dium. Je ziet de twee spelers strijd leveren. Maar ze houden vast aan hun wil om te leven. Dat is een po sitief gegeven, waarmee jonge toe schouwers zich volgens mij heel goed kunnen identificeren. Dit kan absoluut een preventief effect heb ben. Het eigen lijden wordt gepro jecteerd op de acteurs. De afloop biedt de toeschouwer uiteindelijk nieuwe perspectieven. Dat vind ik goed aan dit stuk." ,,De vraag of we onze leerlingen dit toneelstuk over het thema suïcide aan kunnen doen, vind ik correct, het antwoord lijkt mij helder. Artis tiek leider Alex Mallems van Zee- landia zei het na een eerdere try- out treffend: 'er zijn sinds de oud heid theaterstukken geschreven die veel explicieter over zelfdoding gaan, ook met jonge toeschouwers in de zaal'. We moeten jongeren juist laten zien dat het leven ook een opgave kan zijn. Niet alleen praten, je moet de kwestie expliciet maken." ,,Dat zou verschrikkelijk zijn. Maar dan nog is het de vraag in hoeverre de voorstelling daaraan heeft bijge dragen. Het kan ook zo zijn dat dit theaterstuk jongeren juist van zelf moord afhoudt. Maar dat is lastiger vast te stellen." ,,Het is zonder meer zo dat steeds meer jongeren hulp zoeken. Met name klachten over burn-out en depressie nemen toe. Die ontwik keling doet een appèl op de mensen die de maatschappij inrichten. Je kunt zeggen dat we met z'n allen verdwaald zijn. Hoe rijpt de vol wassene? Die vraag wordt nauwe lijks meer gesteld. Voor jongeren is het leven moeilijk te begrijpen. Daarom zijn er voorbeelden nodig, thuis en in het onderwijs. Jongeren hebben baat bij een vrije en tevens sturende, strenge omgeving. Een vrij klimaat is prima. Maar je moet op het juiste moment stoppen met polderen. Jongeren worden te vroeg gezien als volwassenen." Het onderzoek richt zich op akker bouw, groente-, fruit- en bollen teelt. De 7500 akkerbouwers en tuinders, ongeveer de helft van het aantal teeltbedrijven, krijgen mor gen een vragenlijst die ze online kunnen invullen. De Wageningen University Research (WUR) wil zo een beeld krijgen van de moge- lijke kansen en de belemmeringen die telers ervaren als ze binnen twee jaar het gebruik van de gewas beschermingsmiddelen verminde ren. Het gaat dan vooral om midde len die de bodem en de lucht het meest belasten. Ook moet het on derzoek uitwijzen hoe boeren het beste kunnen worden gesteund als ze hun teelten willen vergroenen. Alternatieven Hoewel telers, tussenhandel en su permarkten ervan bewust zijn dat voedselproductie duurzamer moet worden, is het in de praktijk niet al tijd makkelijk om minder te spui ten of te stoppen met bepaalde ge wasbeschermingsmiddelen, signa leert ook WUR-onderzoeker Lie- neke Bakker. Doorgaans zijn akker- bouwers en tuinders best bereid om te vergroenen, maar er zijn dik wijls nog geen bio-alternatieven voor middelen die gewassen be schermen tegen onkruid, ziekten en plagen. Telers zijn best bereid te vergroenen, maar er zijn dikwijls nog geen alternatieven Zo mag in de suikerbietenteelt het zaaigoed niet meer worden gecoat met neonicotinoïden. Dat speciale jasje beschermt bietenplanten te gen allerhande insecten. Ondanks een sterke boerenlobby besloot landbouwminister Schouten bie tentelers recent geen vrijstelling te geven op het Europese verbod op neonicotinoïden. Cosun, de moe dercoöperatie van de Suikerunie, vroeg Schouten daarop snel alter natieve insectenbestrijders voor de suikerbietenteelt toe te laten. Uien De Zeeuwse uiensector heeft ove rigens nog tien jaar om een alterna tief voor de kiemremmer maleïne hydrazide te ontwikkelen. Het middel dat in verband wordt ge bracht met kanker, mag van Brussel tot 2027 worden gebruikt. De kiem- remmer is van levensbelang voor de export van bewaaruien, want maleïne hydrazide zorgt ervoor dat de uien hard blijven en tijdens transport niet ontkiemen. De uien- sector heeft nog wel een andere kopzorg. Volgend jaar is de insecti cide fipronil niet meer beschikbaar voor de telers. Met dat middel geven De uiensector heeft nog tien jaar om een andere kiemremmer te ontwikkelen ze het uienzaad een coating die de hapgrage uienvlieg moet weer staan. Door het zaad te coaten, hoe ven de telers niet meer specifiek te gen uienvliegen te spuiten. dinsdag 19 februari 2019 Theater over jeugd en suïcide Psycholoog Huibrecht Boluijt: ,,Het eigen lijden wordt geprojecteerd op de acteurs.' Jongeren en suïcide, daarover gaat de theatervoorstelling Nor- way.Today. De vraag rees of het stuk wel geschikt is voor jonge ren. Jazeker, meent psycholoog Huibrecht Boluijt. Het kan zelfs een preventieve werking heb ben. ,,De afloop biedt de toe schouwer uiteindelijk nieuwe perspectieven.'' Jan van Damme Middelburg -Huibrecht Boluijt In het stuk flirten jongeren met de dood. Dat kan hard aankomen. - Huibrecht Boluijt Anders gezegd: het is juist goed dat jongeren Norway.Today zien. Maar stel, na de voorstelling pleegt een jongere suïcide. U zit bijna twintig jaar in het vak. Ziet u een trend in de hulpvra gen? Norway.Today gaat donderdag in première in de Stadsschouw burg Middelburg. Morgen (woensdag) kan daar ook een try-out worden bezocht. Ko mende weken in Zeeland nog te zien in Goes, Wissenkerke, Ril land, Oostburg en Terneuzen. Alle speeldata en locaties, zie: theaterzeelandia.nl Willen en kunnen boeren en tuinders het gebruik van milieu belastende gewasbescher mingsmiddelen verder terug dringen? Die vraag stelt de on derzoekspoot van de Wagenin- gen Universiteit binnenkort aan 7500 telers. Frank Balkenende Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42