Vervolgd voor fataal ongeluk met grasmaaier NIEUWS 3 Kamer boos over geblunder kabinet met energiekosten HEIDE PRIMA BRANDJE! T&.- Het kabinet heeft achterhaalde gegevens gebruikt om de stijging van de energierekening te voorspellen. Daardoor claimde het kabinet dat het met die stijging wel zou meevallen, maar dat blijkt nu niet te kloppen. Tweede Kamerleden zijn boos. W-.. lp De Tweede Kamer wil weten hoe het kan dat het kabinet herhaalde lijk heeft verkondigd dat het met stijging van de energierekening niet zo'n vaart zou lopen. ,,Laten we mensen niet bang maken", zei staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken en Klimaat af gelopen december in de Tweede Kamer. Keijzer reageerde op twee prijs- vergelijkers die voorspelden dat de energierekening in 2019 met ruim 300 euro zou stijgen. Volgens de staatssecretaris klopten de bereke ningen niet. Afgelopen weekend bleek dat de prijsvergelijkers het wél bij het juist eind hadden: een gemiddeld huishouden is dit jaar 334 euro meer kwijt aan energie, zo berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek. „Kwalijk", zegt PvdA-Kamerlid William Moorlag. ,,Het kabinet ge bruikt totaal andere cijfers dan waar het CBS nu mee op de prop pen komt. Dat kan gewoon niet. Dit ondermijnt het vertrouwen van burgers in de overheid. Het lijkt wel of de koopkrachtplaatjes zijn gebaseerd op modellen die door Hans Klok zijn ontworpen." Ook regeringspartij VVD is kri tisch. ,,Ik heb hier zelf ook vragen bij en wil graag weten waar dit ver schil vandaan komt en hoe het te verklaren is", zegt VVD'er Dilan Yesilgöz-Zegerius. Volgens Groen Links verergert het kabinet de zor gen over klimaatbeleid. ,,Dit soort onvoorzichtige voorspellingen werkt contraproductief", stelt GroenLinks-Kamerlid Tom van der Lee. De jaarlijkse energienota stijgt naar 2074 euro, meldt het CBS: 334 Het kabinet gebruikt totaal andere cijfers dan waar het CBS mee komt. Kwalijk euro meer dan vorig jaar. Daarbij gaat het CBS uit van een gemid deld jaarlijks verbruik van ruim 3000 kWh elektriciteit en een kleine 1500 kubieke meter aardgas per huishouden. Het kabinet re kende eind vorig jaar op aanzien lijk lagere verbruikcijfers, namelijk 2500 kWh stroom en 1100 kubieke meter gas per huishouden. ,,Wij baseren ons op cijfers uit de Nationale Energieverkenning 2017 van het Planbureau voor de Leef omgeving", zegt een woordvoer der van het ministerie van Econo mische Zaken en Klimaat. ,,De in schatting in 2017 was dat dit jaar minder gas en elektriciteit zou worden afgenomen. Anderzijds was de verwachting dat de markt- prijzen van gas en elektra minder snel zouden stijgen." Die voorspellingen zijn verou derd, erkent de woordvoerder. ,,Omdat het Planbureau voor de Leefomgeving zijn handen vol heeft aan het Klimaatakkoord, zijn zij afgelopen jaar niet met een aparte Energieverkenning geko men." Het kabinet heeft de stijging van de marktprijzen van gas en elektra onderschat. Die kosten zijn met bijna 150 euro per huishouden ge stegen, door hogere CO2-heffingen en de afnemende gaswinning in Groningen. Daarnaast heeft het kabinet de energiebelasting en de btw op de energienota met ruim 150 euro verhoogd. KAMPEN De medewerker (29) van de gemeente Kampen die een zitmaaier bestuurde waar de 6-jarige Fleur van Amerongen onder terechtkwam, wordt straf rechtelijk vervolgd. Het meisje overleed enkele dagen na het onge val aan haar verwondingen. Het ongeluk gebeurde vorig jaar september. Tijdens het speelkwar tier op de Kamper basisschool Villa Nova kwam het meisje onder de grasmaaier van een gemeenteme dewerker terecht. De gemeente zal de grasmaaiers aanpassen, om te voorkomen dat zoiets nog een keer gebeurt. De zitmaaier werd bestuurd door een man uit Kampen. ,,We wisten dat hij verdachte was, maar de zaak zou ook geseponeerd kunnen wor den. Dat gebeurt dus niet", aldus burgemeester Bort Koelewijn. Zo wel de gemeente als de medewer ker weet nog niet wat de tenlaste legging is. De gemeente heeft een onder zoek laten doen naar het ongeval. Er zijn drie belangrijke aanbevelingen, zegt Koelewijn. Het ongeluk ge beurde met het achteruitrijden van de machine. Daardoor ontstond een dode hoek. De vier machines van de gemeente krijgen nu een ca mera en een monitoringssysteem en een achteruitrijbeugel. De beu gel moet voorkomen dat objecten, dieren of mensen onder de maaier komen bij het achteruitrijden. Scholen in Kampen krijgen bo vendien een dag van tevoren een melding als er gemaaid gaat worden in de omgeving van de school. Zij kunnen er dan voor zorgen dat de kinderen niet op het gras komen. dinsdag 19 februari 2019 GO 'Ontwierp Hans Klok koopkrachtmodel?' Staatssecretaris Mona Keijzer. foto anp Peter Winterman Den Haag —William Moorlag, PvdA-Kamerlid Medewerkers en vrijwilligers van Staatsbosbeheer hebben gisteren een stuk heide op de Sallandse Heuvelrug in brand gestoken. Ze doen dat expres. Uiteindelijk gaan hier enkele tientallen hectares Sallandse Heuvelrug in vlammen op. Gisteren waren de omstandig heden voor het afbranden na genoeg ideaal. Het was droog, zonnig weer en er waaide een lekker briesje. Hele stukken oude en hoge heide gingen dan ook in no time in vlammen op. Door het afbranden krijgt jonge heide een kans. Bos wachter Ine Nijveld legt uit dat het allemaal goed komt. „Nu zijn het kale vlakten'', zegt ze, ,,maar over een a twee jaar groeien er mooie jonge heide planten. Een mix van hoge en jonge heide is ideaal. Jonge heide betekent voedsel voor insecten, waarvan ook vogels weer profiteren. En hoge heide biedt vogels en hagedis sen schuilmogelijkheden." FOTO MARIEKE AMELINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3