Beste school door traditioneel lesgeven Alleen dodelijk voor essen 5 ZIEKE ESSEN TEGEN DE VLAKTE Staatsbosbeheer is gisteren gestart met het kappen van essen die besmet zijn met de schimmel essentaksterfte. Aan de kuststrook tussen Vlissingen en Zoutelande gaan in vier weken zo'n duizend bomen tegen de vlakte. Onder het lawaai van kettingzagen coördi neert boswachter Benjamin Walhout (foto) de kap van de essen. Gisterochtend werden in Zoutelande de eerste bomen al ge kapt en in stukken gezaagd. ,,Op 15 maart zijn we klaar. Dan begint het broedseizoen", vertelt Wal hout. Een rupskraan met houtgrij per klemt intussen een boom vast terwijl de stam van onder wordt doorgezaagd. ,,We werken hier heel gecontroleerd. Eerst hakken we een valkerf onder in de stam, zodat we de vallende boom in een richting kunnen dwingen. De kraan laat de es dan langzaam zak ken. Walhout wijst naar de zieke bomen, gemarkeerd met neon- groene verf. ,,Besmette essen her ken 's je zomers aan kale takken. In de winter zie je het aan bastwoe- kerziekte, rotte 'proppen' op de bast. Ook de binnenkant van de stam is dan vaak al aan het rotten. In de doorsnede van een zieke es zie je die rot als donkere vlekken, die steeds groter worden." Resistent In het stukje bos bij Zoutelande zijn niet alle bomen gemarkeerd ,,Nog niet! Als ouders belangstel ling hebben, zijn ze van harte wel- kom voor een gesprek, maar het is natuurlijk wel zo dat wij een school op reformatorische grondslag zijn. Ouders ondertekenen een verkla ring waarmee ze instemmen met die identiteit. Wij zijn daarin zeer uitgesproken." ,,God vraagt van ons dat we ons best doen en steeds streven naar verbetering. Iedereen die hier op school rondloopt, niet alleen de le raren, is diep gemotiveerd. Daar mee wil ik andere scholen absoluut niet tekortdoen, maar dat is wat ik hier zie. Daarnaast zijn wij wellicht wat behoudender, ook in de manier van kennis doorgeven. Door de eeuwen heen zie je een traditie van de leraar die uitlegt en voordoet en de leerling die luistert en nadoet. Of het nu een docent is of predikant of ouderling. Goede uitleg, goed luisteren en dan mag de leerling daar zelf iets mee doen. Ook bij ons wordt vaker zelfstandig gewerkt, maar dan individueel, niet in groepjes." ,,Dat is te danken aan het onder wijskundig beleid van mijn voor ganger. Ik ben hier pas sinds augus tus in dienst. Wij gebruiken han delingswijzers: daar staat in welke manier van werken het best is bij een bepaald probleem. Daardoor gebruikt iedereen dezelfde metho des, ongeacht in welke klas of welke leraar. Wij maken veel gebruik van oude, beproefde werkwijzen en werken niet digitaal. Nakijken en bespreken van toetsen alléén is niet genoeg. Bij ons wordt al het werk dat kinderen in de klas maken, die zelfde dag nog nagekeken. De dag erop moeten de kinderen hun eigen fouten verbeteren voor er verder gewerkt wordt. Altijd is er de mo gelijkheid klassikaal of met de leer kracht persoonlijk na te gaan hoe de fout ontstaan is. Het gaat dan om de procedure, de denkfout." ,,Ouders kiezen allereerst voor ons vanwege de identiteit. Dat wij goed presteren, is een bonus. Goed on derwijs is voor ons trouwens ook sociale vorming en aandacht voor het welbevinden van het kind. Die aspecten worden in dit cijfer niet meegenomen." met groene verf: sommige essen zijn niet ziek. ,,Het is niet goed te verklaren waarom een deel resis tent is voor de essentak- sterfte. Som mige ge- bie den heb ben maar een paar zieke essen, andere plekken tellen er veel meer. Op enkele stukken wordt dus veel gekapt, al verwachten we geen echte kaalkap. Als dat wel zo blijkt te zijn, kunnen we herplanting overwegen." Het hout van de ge kapte essen krijgt een nieuwe be stemming. ,,Al het hout wordt ge recycled. Dikke boomstronken worden brandhout, terwijl de dunne essen worden verwerkt tot spaanplaten." Toekomst Hoe de ziekte zich in de toekomst ontwikkelt, weet de boswachter niet. ,,We hebben nog geen nieuwe kap op de planning staan. Toch kan het zomaar zijn dat er nog veel meer gekapt moet wor den. Dat is het vervelende van de essentaksterfte: je weet niet hoe snel de ziekte zich verspreidt. ESSENTAKSTERFTE dinsdag 19 februari 2019 GO Bomenkap aan kust begonnen Thomas Clement Zoutelande Zeeland scoort van alle provin cies het beste in het jaarlijkse scholenonderzoek van RTL Nieuws. Gemiddeld behaalden de scholen een 7,3. Zeven scho len kregen een 8,5 of hoger, slechts één school kwam onder de zes uit. Met een score van 8,92 voert de Terneuzense ba sisschool D.L. Aangeenbrug de ranglijst aan. Vier vragen aan di recteur Meeuwes den Otter. Ondine van der Vleuten Terneuzen Bijna een 9. Dat is een heel mooi rapportcijfer. Vanmorgen al veel telefoontjes gehad? Reformatorische en trouwens ook islamitische scholen doen het uitzonderlijk goed in het scholenonderzoek. Er rust blijk baar zegen op. Directeur Meeuwes den Otter Dat kan toch niet het enige zijn waardoor u zulke goede resulta ten boekt. Hoe belangrijk is deze score nu voor u? Joost de Groot zaagt een zieke es in stukken. fotodirk-jan gjeltema Boswachter Karel Leeftink is actief op Walcheren en is be kend met de boomziekte. „Es sentaksterfte is een schimmel die alleen dodelijk is voor essen. Deze schimmel ziet eruit als een paddenstoel. Aangetaste bomen zijn (deels) kaal en hebben rotte plekken in de stam. De wind ver spreidt de schimmel door de sporen van de paddenstoelen de lucht in te blazen. Als de sporen op een es terechtkomen, dringt de schimmel de boom in." ,,De rot die daardoor ontstaat onderbreekt de sapstroom, waardoor de boom als het ware stikt. Ongeveer 30 procent van de essen is tegen de schimmel resistent, maar de meeste bomen leggen het loodje. Soms zijn bomen al maanden of zelfs jaren ziek zonder dat iemand dat door heeft gehad. Wanneer de ziekte in de boom is doorge drongen is er geen redmiddel: het is wachten tot de boom af sterft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37