£3 Mark, Klaas en dan komt Cora SGP/CU wil in Goes Holocaust-monument Kloetinge hoofdstad van de Boekenweek Kakker 2 Meestal steken ze pas in maart massaal de kop boven het maaiveld, maar de mollen zijn vroeg dit jaar. Dat is goed te merken op sportparken en in volkstuintjes, weilanden en gazonnetjes. MOLLEN OVERLAST dinsdag 19 februari 2019 Commentaar Bij de VVD is Cora van Nieuwenhuizen aan de beurt. In de serie uitspraken die aandacht trekken, komt zij met een pleidooi voor een verdere groei van de luchtvaart - via Schiphol natuurlijk. De VVD blijkt steeds opnieuw niet te be roerd om de partijlijn zonneklaar te maken. Het gaat alleen om de economie, om de veiligheid en om de immigratie. De rest is flauwekul. Dus laat iedereen vrolijk proefballonnetjes op om zich te profileren op die drie thema's. Mark Rutte is al berucht met zijn 'Lazer zelf op. Ga zelf terug naar Turkije. Pleur op'. Na de jaarwisseling laat hij weten dat hij relschoppers het liefst persoonlijk in elkaar wil slaan. Klaas Dijkhoff gaat onder meer kort door de bocht over criminaliteit in achterstandswijken en over de 'klimaatdrammers'. Nu is er Cora van Nieuwenhuizen. Zij vreest dat Nederland de boot mist als Schiphol niet meer mag groeien. Van Nieuwen huizen wil niet dat ons land het goede voorbeeld geeft door het vliegverkeer te beperken. Zij wil pas wat aan de CO2-uitstoot doen als de aanpak wereldwijd is. De minister voelt zich kenne lijk niet geroepen om ten minste zelf klimaatmaatregelen te nemen. Zij verwijst naar het regeerakkoord. Daarin staat dat Schiphol kan groeien als vliegtuigen stiller en schoner worden. Maar volgens deskundigen is dit een wensdroom. Weten schappers van de Universiteit Twente en de TU Delft leggen in deze krant uit dat de rem op het vliegverkeer moet. Anders halen we de klimaatdoelen niet. Van Nieuwenhuizen voelt zich kennelijk niet geroepen zelf iets aan het klimaat te doen Goes moet een Holocaust-mo nument krijgen. Dat vindt de fractie van de SGP/CU in Goes. Ze roept het college op daar geld voor uit te trekken. Rob Paardekam Goes In 2020 is het 75 jaar geleden dat Ne derland werd bevrijd. Het Comité 4 en 5 mei wil daar uitgebreid aan dacht aan besteden. Eén van de ideeën is het oprichten van een Ho locaust-monument in gemeenten waar Joden, Roma of Sinti woon den die zijn gedeporteerd of ver moord. De fractie van SGP/CU vindt dat Goes zich voor zo'n monument moet aanmelden en daar tweedui zend euro voor beschikbaar moet stellen. Het monument zou vol gens de partij verder ook een blij- ALMANAK De vader uit Zuid-Beveland heeft zich opgedoft vandaag. Hij heeft een knisperend nieuw overhemd aan, met een trui er over. Aan de keukentafel wordt het meteen opgemerkt 'Wat ben je netjes', prijzen zijn huis genoten hem. 'Ja, ik ben nu net een kakker hè', zegt vader trots. vende plaats binnen de gemeente grenzen moeten krijgen. Maar de gemeente zou volgens de partij ook op andere manieren aan dacht moeten besteden aan '75 jaar bevrijding'. Met name jongeren zouden daarbij betrokken moeten SGP/CU wil ook op andere manieren aandacht voor 75 jaar bevrijding, met name voor jongeren worden. De fractie vraagt het col lege of ze wil onderzoeken of de ge meente en/of het gemeentearchief een bijdrage kunnen leveren aan een project op de scholen in de ge meente. Tip? redactie@pzc.nl Zijn tienjarige dochter is het daar helemaal mee eens. 'Ja, je lijkt inderdaad op een kakker', zegt ze. Vader is verbaasd, dat zijn dochter die term bezigt. 'Weet jij wel wat een kakker is?', vraagt hij aan haar. 'Ja', roept ze vol overtuiging. 'Iemand die veel poept!' ZIERIKZEE Schoenenwinkel Omoda in documentaire Ziggo Zakelijk besteedt in een (online) documen taire aandacht aan schoenenwinkel Omoda uit Zierikzee. In de documentaireserie 'Uitblinkers in Zaken' komen ondernemers aan het woord die volgens Ziggo 'uitblinken in hun vak'. Deze keer staat Omoda in de schijnwerpers. In de documentaire wordt ver teld wat het geheim is achter de snelgroeiende schoenenketen. De docu mentaire is via het inter net te bekijken op de website www.ziggo.nl/omoda. OSSENISSE Leegstaand huis uitgebrand Een leegstaand huis aan de Langeweg in Osse- nisse is in de nacht van zondag op maandag uit gebrand. Er raakte nie mand gewond. De brand werd rond 02.00 uur ont dekt en was al snel uit slaand. Er werden twee blusvoertuigen, een hoogwerker en een wa terwagen ingezet. De brandweer heeft voorko men dat de brand uit breidde naar een naast gelegen schuur. De wo ning is vanaf buiten ge blust, omdat de brand weer het pand niet meer in kon. Naar de oorzaak van de brand wordt on derzoek gedaan. Sint Philipsland Redster kat moet zelf gered worden De brandweer is gister avond uitgerukt voor een jong meisje dat een kat wilde redden uit een boom in Sint Philipsland. Uiteindelijk moest ze zelf gered moest wor den. Het meisje was in de boom geklommen om de kat te helpen, maar het lukte haar niet zelf uit de boom te komen. Daarom werd rond 18.50 uur de hulp van de brandweer inge schakeld. Die heeft een ladder tegen de boom gezet en het meisje naar beneden begeleid. Ook de kat is door de brand weer uit de boom ge haald. Theo Giele Middelburg 'De molshopen schieten als pad denstoelen uit de grond', zegt de ongediertebestrijder. 'We krijgen steeds meldingen binnen', zegt de man van de gemeente. 'We zien zelfs mollen buiten de weilanden', zegt de paardenman. In het Zuid-Hollandse Oud-Beij- erland verdreven de diertjes met hun fluweelzachte zwarte vachtje zelfs de voetballers van de lokale club SHO. Het veld was onbespeel baar door de vele molshopen. Hans Wondergem van Traas On- gediertebestrijding in 's-Graven- polder bevestigt dat het een bijzon dere mollentijd is, ook in Zeeland. Door het uitblijven van vorst zijn de nijvere gravertjes de hele winter actief gebleven. Bij Traas gaan we kelijks medewerkers op pad om mollen te bestrijden. Hans Goedhart van Stal Groot Prooyen in Middelburg heeft een paar enorme molshopen bij de in gang van de manege. ,,We hebben niet alleen mollen in de weilanden, maar ook op het terrein van de ma nege zelf. Dat heb ik nog niet vaak meegemaakt." Net als mensen houden ook mollen niet van nattig heid. Door de regenval van de laat ste tijd zijn de weilanden op de kleigrond erg vochtig. De mollen zoeken dan zandige en beter ge draineerde plekken op. Een sportveld bijvoorbeeld. Bij de gemeente Middelburg komen al de hele winter meldingen binnen van de beheerders van sportpark Veerse Poort, waar de voetbalver- enigingenZeelandia Middelburg en MZVC spelen en sportpark De Kruitmolen, de thuisbasis van VV Dauwendaele. ,,We schakelen een gerenommeerd bedrijf in om de mollen te bestrijden", zegt Jeroen Sakko van de gemeente Middel burg. Mollen zijn ook nuttige dieren. Hun aanwezigheid is een teken dat de grond gezond is -Hans Goedhart, Stal Groot Prooyen De overlast is erg plaatselijk. Bij de Goese Golfhebben ze nog geen last last van mollen. Gelukkig maar, want het kostbare gazonnetje van de green is wel de laatste plaats waar de greenkeeper een molshoop wil zien verschijnen. Daar zit nie mand te wachten op een extra 'hole' Gangen Een mol kan met zijn grote handen per uur meer dan 12 meter gang graven. Elke mol heeft zijn eigen gangenstelsel, zowel vlak onder het oppervlakte als dieper in de grond. Tijdens de komende Boeken week (23 tot en met 31 maart) is Kloetinge op zondag 24 maart even de hoofdstad van literair Nederland. Op uitnodiging van de Goese boekhandels Het paard van Troje en De Koperen Tuin ko men dan Jan Siebelink, dit jaar de schrijver van het Boekenweekge schenk, en Murat Isik, de schrij ver van het Boekenweekessay, naar de kerk van Kloetinge. Jan van Damme Kloetinge De organisatoren laten weten dat dit het enige duo-optreden is in heel Nederland en Vlaanderen. Jan Siebelink (1938) schreef tiental len boeken. Met Knielen op een bed violen brak hij in 2005 door naar het grote publiek. Murat Isik won vorig jaar met zijn roman Wees onzicht baar de Libris Literatuurprijs. De Goese oud-burgemeester René Verhulst zal de schrijvers in terviewen. Siebelink woont in Ede, de gemeente waar Verhulst nu bur gemeester is. Speciaal voor de gele genheid schreef de burgemeester een kort verhaal dat zal worden uit gereikt aan de bezoekers. De voorverkoop van de boeken weekmiddag in Kloetinge is begon nen. Aanvang 14.00 uur. Kaarten kosten 10,- euro en zijn verkrijgbaar in de boekhandels in Goes. Pas op!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34