De avond dat ik Robert Long miste... MEDIA CULTUUR 29 Jennie Lena: eerbetoon aan Michael Jackson men bij ons op de eerste plaats, we wisselden el kaar af waar mogelijk. We draaien dan dubbele uren: we willen ons werk voluit doen en veel bij de kinderen zijn. Gelukkig werken we allebei op pro jectbasis en er is na een intensieve periode weer veel tijd om met elkaar door te brengen.'' Over haar echtgenoot zegt Van Winden: ,,Ik vind hem echt een fijne regisseur om mee te wer ken. Hij straalt een enorm vertrouwen uit naar de acteurs, dat hoor ik ook van collega's. En hij weet echt waar het verhaal om gaat, nog meer dan wij.'' De twee leerden elkaar in 2011 kennen tijdens het opnemen van het tweeluik Eileen, een Neder landse bij de Farc. Van Winden speelde de hoofdrol, losjes gebaseerd op het levensverhaal van de Twentse Farc-guerrilla Tanja Nijmeijer. ,,Later las ik in een interview met Nijmeijer dat zij die serie zelf heeft gezien. Dat vond ik wel een heel bijzon der beeld; ik stel me zo voor dat zij dan in de jungle naar een beeldscherm zit te kijken en onze film ziet.'' voor dat zij dan in de jungle naar een zit te kijken en onze film ziet Zoals ze Nijmeijer niet sprak voor Eileen, heeft ze ook (nog) geen contact gehad met Op de Beeck over de toneelversie van haar bestseller, die autobi ografische elementen bevat. Uitzonderlijk is dat Van Winden samen met Kirsten Mulder één en dezelfde rol speelt, die van hoofdpersoon Mona. De dames staan tegelijkertijd op het podium. Soms is Mulder de innerlijke stem van Mona, haar gedach ten dus, en voert Van Winden gesprekken met an deren. Maar dat wisselt de hele tijd, op een volko men logische, vloeiende wijze. Bevrijdend ,,Het boek maakt goed inzichtelijk hoe iemand zich van binnen kan voelen. De dialoog die Mona in zichzelf voert, is heel indringend als je het leest. En ik ben blij dat Kirsten en ik dat op de vloer sa men over kunnen brengen. Ik heb dat zelf ook, dat ik bij bepaalde situaties zelf van alles denk wat ik niet uitspreek. Of misschien alleen naderhand te gen mijn beste vriendin. Met deze rol is het heer lijk om hardop te kunnen zeggen wat je vindt en denkt. Dat herkent bijna iedereen volgens mij wel. En het verklaart volgens mij waarom dit stuk be vrijdend werkt voor het publiek, dat merk ik echt aan de reacties. De bezoekers gaan aan het einde als één man staan en beginnen soms zelfs te klap pen als we later de theaterfoyer binnenstappen. Dat is fijn om mee te maken, heel dankbaar.'' KLEINKUNST Vorig jaar nog, het jaar waarin hij 75 zou zijn geworden, werd Robert Long (1943-2006) geëerd met een hommage door onder anderen Ri chard Groenendijk, Karin Bloemen en Gerard Cox. Nu is er dan De dag dat ik Robert Long ontmoette... waarin Maaike Widdershoven, Wil van der Meer, Julia Herfst en Roberto de Groot een muzikale ode brengen aan de zanger en kleinkunstenaar, die zijn werk met zoveel engagement, satire en cynisme kruidde (kerk, macht, het benepen burgerdom), maar evenzeer een gevoelige en liefde volle tekstdichter was. De titel van de voorstelling is vooral op fantasie gebaseerd - al leen Wil van der Meer ontmoette hem in levende lijve toen hij in de musical Tsjechov (2000) speelde. De anderen kennen Long van plaat, ra dio en tv. Maar voor alle vier, wordt duide lijk, gold en geldt Long als een idool. Om die reden doet de show - waarin het kwartet vaardig wordt begeleid door het combo onder leiding van Peter van der Zwaag, die lang met Robert Long samen- werkte - nogal dweperig aan. Zeker, Robert Long is verant woordelijk voor enkele van de mooiste liedjes uit de Nederlands talige muziek, maar het viertal komt 90 minuten loftrompetten tekort om bij voortduring hulde te blazen. Liefst 24 liedjes zijn uit het rijke oeuvre van Long geselecteerd waar onder Kalverliefde, Jezus redt, Settela en Jij en ik. Die worden technisch beslist kundig, maar nogal zielloos gezongen. De verbindende teksten die sommige nummers inleiden, zijn te zeer ingestudeerd en missen daardoor spontaniteit. Een ander manco is dat de voor stelling wel erg in de traditie van, laten we zeggen, de vroegere klein kunstacademie is. Wapperende handjes, kokette pasjes en al te ge prononceerde articulatie, waarbij de r wel erg rolt. Een beetje aanstel lerig is het ook. Waar Long zo dikwijls schuurt, is er nu sprake van polijstwerk. In plaats van een trap in het kruis blijft het bij een aai over de bol. De dag dat ik Robert Long ont moette... is vooral een brave avond. En braafheid, dat is wat Robert Long nu juist ontbeerde. Jennie Lena gaat Michael Jackson eren met een eigen Unplugged-album. De zange res, bekend van The voice of Hol land (2015), verblijft momenteel in Los Angeles om de plaat op te nemen. Het is in juni tien jaar geleden dat Michael Jackson overleed. Jennie Lena gaat in Amerika samenwerken met Tony Newton, de bassist die met de Jackson Five speelde, en Jennifer Batten. Laatstgenoemde was ja renlang de vaste gitariste van Michael Jackson. Zij nemen Beat It en Dirty Diana op. Met produ cer, toetsenist en arrangeur Syl vester Rivers die samenwerkte met onder anderen Aretha Franklin en Diana Ross, neemt ze With A Child's Heart en I Wanna Be Where You Are op. In Nederland viel Jennie Lena op met Michael Jackson's Who's Loving You, op YouTube inmid dels meer dan 37 miljoen keer bekeken. Ze zong het nummer bij de auditie van The voice of Holland, waarna alle juryleden hun stoelen draaiden. Michael Jackson is altijd een grote inspiratiebron voor de 41- jarige zangeres geweest. ,,Toen ik zeven jaar was, gaven mijn ouders mij een Jackson 5-album en deze briljante songs openden een magische, muzikale wereld voor me. Als kind al zong ik Who's Loving You overal en al tijd. Michael Jackson werd mijn All Time Hero.'' dinsdag 19 februari 2019 GO y Mulder en Van Winden spelen te gelijkertijd de 'ge wone' en de in terne stem van de hoofdpersoon. FOTO BEN VAN DUIN ▲y In Kom hier dat ik u kus spelen Sophie van Winden (grote foto) en Kirsten Mulder samen dezelfde rol. FOTO'S BEN VAN DUIN/ANP Wil van der Meer, Julia Herfst, Roberto de Groot en (liggend) Maaike van Widdershoven adoreerden Robert Long. foto pan sok Tournee t/m 1 juni 2019 —Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29