28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Tot eind mei speelt actrice Sophie van Winden een van de hoofdrollen in de toneelversie van Kom hier dat ik u kus, de bestseller van schrijfster Griet op de Beeck. Mede mogelijk gemaakt door haar moeder en 'een geweldige oppas'. Ha, ga daar maar eens overheen, over de frisse voorjaarsbries die door de voor bips van juf Ank waait en de fantasti sche parodie op het gendergeneuzeldebat waarin iedereen op eieren loopt, want voor je het weet heb je onbedoeld weer een subcatego rie beledigd die zich niet herkent in de al maar uitdijende letterreeks LHBTABCTOTXYZ. Het was zondag misschien wel de beste aflevering ooit van De Luizenmoeder. Sta je dan, als frisse comedians van Makkelijk Scoren die een uurtje later voor dezelfde zender NPO 3 ook de lach moeten brengen. Niks mak kelijk scoren aan. Want: wéér een sportpro gramma op de toch al propvolle zondagavond? En satirisch? Zoiets als Spaan en Vermeegen, bedoel je? En moeten de schrijvers van Zondag met Lubach nu ook al zo nodig een eigen pro gramma? Na aflevering 1 twijfelde ik nog. Maar na 2 niet meer: het is echt geestig. En dat zeg ^k, er kend niet-sportliefhebber. Dat komt omdat het eigenlijk gewoon Zondag met Lubach is, maar dan met sportonderwerpen. Zoals dat pro gramma taaie onderwerpen als TTIP (weet u nog, het transatlantische vrijhandels- en inves teringsverdrag tussen Europa en Amerika) of de sleepwet grappig én leerzaam kon maken, doet Makkelijk Scoren dat met het succesduo Raemon Sluiter en Kiki Bertens of het natio nale rumoer over de VAR. Afgewisseld met een rubriekje waarin nieuwe vragen voor be staande antwoorden van sporters zijn gemon teerd en een geweldige nepdocumentaire in de rubriek Totaal Andere Tijden Sport over 'The Dick' (nee, niet Advocaat) waarin én John de Wolf én Dick Jol én Sonny Silooy (geen spat veranderd!) én Willem van Hanegem een glansrol spelen. Kijk hem vooral terug. En pak dan meteen die van vorige week mee, over de vergeten Elfstedentocht van 2011. Ik merk dat ik het programma ook om een andere reden prettig vind. Het heeft, hoewel het satirisch is en over sport gaat, toch de zweem van iets actueels en nieuwsachtigs, wat de late zondagavond totaal ontbeert als de zo veelste analyse van die ene pass uit Heeren- veen-NAC je geen biet interesseert. Waarom springt er toch geen omroep in het gat dat gaapt voor een relaxte talkshow, die je herse nen weer in de juiste stand brengt voor een nieuwe werkweek. Het blok met korte film pjes, dat tegenwoordig standaard bij het genre hoort, is met fragmenten uit De Luizenmoeder en Makkelijk Scoren snel gevuld. Woe en Van der Laan Cave in Concert Quote van de dag Ik vind mezelf niet het type dat op zo'n eiland thuishoort e zal het nooit vergeten, het moment dat ze Kom hier dat ik u kus las. Van wege het indringende schrijfwerk van Griet op de Beeck, zeker. Maar ook door de omstandigheden waarin actrice Sophie van Winden het boek tot zich nam. Van Winden (35), een van de hoofdrolspeelsters in de toneelbewerking van de veelgeprezen ro man: „We waren in Costa Rica en ik was in ver wachting van Julie, ons tweede kind. En net op dat moment hield die zikamug flink huis in Midden- en Zuid-Amerika, met gevaar voor zwangere vrouwen en hun baby's. Costa Rica was het enige land in Latijns-Amerika waar de mug nog niet was gesignaleerd. Maar uit voor zorg was ik van top tot teen ingepakt, om maar niet geprikt te kunnen worden. Zo las ik Kom hier dat iku kus." Geen zikamug die Van Winden kon infec teren, 2,5 jaar geleden werd dochter Julie ge boren - 2 jaar na haar grote broer Joe. Samen met haar kinderen en man, regisseur Hanro Smitsman, woont ze net buiten Amster dam. Compleet gezinsgeluk dus, al moeten de ouders af en toe een soort productiebe drijfje runnen door hun werk op incou rante uren. Nachtscène ,,Mijn man reist binnenkort wekenlang naar Zuid-Afrika om daar te draaien, terwijl ik vijf avonden in de week in de theaters sta met Kom hier dat ik u kus. Dat is allemaal gewel dig, maar dat kunnen we echt alleen doen dank zij mijn moeder en een geweldige oppas die we hebben gevonden." Nog groter was de 'productionele uitdaging' toen pa en ma samen wekenlang werkten aan de dramaserie Ik weet wie je bent, die afgelopen najaar op zondagavond op NPO 3 werd uitgezonden. Van Winden speelde een prominente rol, haar levens partner regisseerde. „Dat was soms best pittig, als we allebei om 4 uur 's nachts van huis moesten om een nachtscène op te nemen. Maar de kinderen ko- Scoren dinsdag 19 februari 2019 SATIRE Niels van der Laan en Jeroen Woe komen met een nieuw sati risch pro gramma, Even tot hier, vanaf 16 maart te zien op NPO 1. ,,Ze proberen zich letterlijk een voorstelling van de week te maken'', zo laat BNNVara weten. MUZIEK Nick Cave staat op 26 mei in het Concertgebouw in Amsterdam en een dag later in TivoliVreden- burg in Utrecht. Kaartverkoop start donder dagochtend. Nick Cave zal zingen, maar ook vragen be antwoorden van het publiek. Vlogster en zangeres Famke Louise vertelt in de podcast van Mo nica Geuze dat ze haar relatie met Ronnie Flex niet op tv gaat testen bij Temptation Island. Mieerlij hardo zeggen je den Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28