Eigen doelpunt of niet, wie bepaalt dat nou eigenlijk? moet, maar wie doet het? 23 de winterstop is het veel minder dwingend dat al aan als waarschuwing. Van Bommel moet dat nu een halt toeroepen in de titelrace. Als jonge trainer werkt hijnu acht maanden vanuit een gestructu reerde visie op voetbal. In theorie zou PSV steeds beter moeten gaan spelen met misschien wel het meest vaste basisteam van heel Eu ropa. Maar wat nu als de praktijk weerbarstiger is? Van slechte wil zijn ze niet, de Malens, Bergwijns, Pereiro's, Dumfries en Angelino's. Zie hoe ze zaterdag knokten tijdens de comeback na rust in Heeren veen. Maar het komt zelden voor dat spelers die nieuw zijn bij een topclub, zoals Dumfries en Ange- lino, hun eerste jaar doorkomen zonder blessures of duidelijk vorm- dip. Zelfs voor Bergwijn, die al wat langer meeloopt, is er een nieuw ritme met ook Oranje erbij. En dan is er nog Hirving Lozano. Frappant: net als vorig jaar kampt de Mexicaanse buitenspeler met een winterdip. In heel december, januari en februari vorig seizoen had hij slechts twee goals. En nu? Voorlopig pas vier, waarvan ook nog twee in één wedstrijd. Vorig seizoen reageerden medespelers geërgerd toen Lozano in de eerste weken na de winterstop net zo ego ïstisch speelde als zaterdag in Hee renveen. Ook daar is nu weer werk aan de winkel. Nicolas Tagliafico slingerde zon dagavond een grappig tweetje de wereld in. 'Mooi om twee doel punten in één week te vieren', twitterde de Argentijnse links back in het Spaans en Engels. Ge volgd door een lachend icoontje en een foto van zichzelf met een bedenkelijke uitdrukking. Eerst dacht hij in de Champions League te hebben gescoord tegen Real Madrid, totdat de video- scheidsrechter ingreep. Tegen NAC zag hij zichzelf uiteindelijk óók niet op het scorebord terug en kwam 'zijn' doelpunt op naam van NAC'er Gervane Kastaneer. t In Engeland is er voor twijfelgevallen zelfs een 'dubious goals committee' Hoe zit het, wat betreft eigen goals? De baan van het schot of kopbal is bepalend. De uitleg is als volgt: omdat de kopbal van Tagli- afico naast was gegaan als de te genstander de bal niet had aange raakt, is het formeel een eigen goal. Bij het schot van Ziyech, de vijfde goal van Ajax, was hetzelfde aan de hand: de inzet van de Ma rokkaan zou naast zijn gegaan, maar viel via Palmer-Brown als nog binnen. Dus: doelpunt op naam van de NAC-verdediger. Maar wie bepaalt dat? Voor een aanvaller kan een doelpuntje meer of minder tóch uitmaken. Scouts en grote clubs kijken toch óók naar de kille cijfers van een speler. Bovendien: de baan van het schot is niet altijd de voorspellen. Statistiekenbureau Opta is de 'matchdatapartner' van de KNVB. ,,De scheidsrechter vult op dat formulier de doelpuntenmakers in. Hij bepaalt dus wie een goal krijgt toegekend'', zegt Yeun Au van Opta. ,,Wij krijgen die wed strijdformulieren toegestuurd en verwerken alles in de databestan den. Formeel zou het kunnen dat wij een fout op dat formulier kun nen corrigeren, maar dat gebeurt in de praktijk eigenlijk nooit.'' Ook bij Ajax-NAC had scheids rechter Siemen Mulder al de na men van Kastaneer en Palmer- Brown ingevuld. ,,Wij bestuderen juist bij twijfelgevallen de beelden uiterst nauwkeurig", zegt Au. ,,Bij het schot van Ziyech kregen we na de wedstrijd nog camerabeelden van achter het doel die niet live op televisie waren geweest. Op die beelden was duidelijk te zien dat het schot van Ziyech naast zou zijn gegaan. Eigen doelpunt dus. Dan noteren wij ook geen assist.'' In Engeland gaan ze nog een stapje verder. Daar bestaat een heuse dubious goals committee, dat dubieuze treffers bespreekt. Daarin zitten oud-spelers en scheidsrechters die over de defini tieve toewijzing van de goals gaat. Groningen, maar kreeg eergisteren de slechtste voorstelling onder zijn bewind voorgeschoteld (1-0 neder laag). Zelf zal hij, zo zegt hij, nooit opstappen. En deze clubleiding zal hem niet wegsturen. Er komt een nieuwe trainer, maar de huidige directie wil de staf ver der graag intact houden. Jean-Paul van Gastel is immers de brug tus sen Varkenoord en de Kuip, al kla gen ze bij de opleiding dat ze hem erg weinig bij de jeugdafdeling a Op sportief gebied vaart Feyenoord een ramkoers, vindt Willem van Hanegem zien. Nieuwkomer Landzaat zou voor frisse ideeën zorgen. Dat is bij de dode spelmomenten zeker zo, daar wordt meer rendement dan voorheen uitgehaald. Maar aan het positiespel van Feyenoord is dat niet te zien. De Rotterdammers lij ken zelden op een elftal dat dage lijks met elkaar traint. Maar nieuwe trainers, naast de opvolger van Van Bronckhorst. Het is onder het be wind van deze directie geen optie. De rvc De grote vraag is van wie de rvc, het orgaan dat de directie controleert, wél af wil. Dat de commissarissen wilden breken met Van Bronck- horst, is een feit. Maar vinden ze ook dat Van Geel de lijnen mag blij- ven uitzetten? Is De Jong wel de juiste man voor de club? Met miljo nair Toon van Bodegom is binnen de rvc iemand binnengehaald met een frisse blik. Van Bodegom zit volgens insiders zeker niet, zoals zijn weggestuurde voorganger Gerard Hoetmer, jubelend op de bagagedrager bij de directie. Ook mede-commissaris Sjaak Troost zou een frisse wind voorstaan, maar de ex-international is niet per defi nitie voor het wegsturen van Van Geel. Als zijn voorbeeld wordt ge volgd, zou dat kunnen betekenen dat Feyenoord volgend seizoen waarschijnlijk dezelfde koers zal varen. Op sportief gebied een ram koers, volgens onder anderen Van Hanegem. dinsdag 19 februari 2019 in stijl Atlético PSV heeft Heerenveen weinig in de weg gelegd: Michel Vlap kan de 2-0 maken. foto bsr Ajacieden Nicolas Tagliafico en Hakim Ziyech hadden zondag tijdens Ajax-NAC (5-0) graag op het scoreboard gestaan. Maar de goals gaan de boeken als eigen doelpunten van NAC- spelers Gervane Kastaneer en Erik Palmer-Brown. Hoe werkt dat precies? Daniël Dwarswaard Rotterdam Zowel Tagliafico als Ziyech werd tegen NAC een goal ontnomen. foto bsr/soccrates Martin van Geel (links) en Jan de Jong vorige maand in Marbella tijdens het trainingskamp van Feyenoord. Het duo verkeert met de club in zwaar weer. foto vhmages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23