Beste Barbara, zou jij rolmodel willen zijn? 'Heb nu ook de moed je woorden terug te nemen en je excuses aan te bieden' 21 René Diekstra informatie over een kinderwens, alcoholgebruik, seksuele activiteit en medische informatie - een goudmijn voor marketeers. Niet bij alle apps is duidelijk wat er met je gegevens ge beurt. ,,Je deelt je meest intieme in formatie", zegt David Korteweg van Bits of Freedom, een stichting die opkomt voor digitale rechten. ,,Het is dus belangrijk te weten hoe je data worden opgeslagen. Gebeurt dat lokaal op je telefoon of worden je gegevens centraal opgeslagen op een server van een app-aanbieder?" Sommige apps delen persoonlijke PERIOD TRACKER - APPS informatie met derden, zonder dui delijk te maken wie dat zijn. Korte weg: ,,Er gelden strenge wettelijke eisen aan het gebruik van gezond- heidsgegevens. De app-aanbieders mogen deze gegevens in principe niet verzamelen, tenzij je hiervoor uitdrukkelijk toestemming geeft. En het is essentieel dat vooraf helder is waarvoor je toestemming geeft. Daar schort het vaak aan." Kritisch Kortom: lees de privacyverklaring, weet wie de aanbieder is, waar en hoe je informatie wordt opgeslagen, met wie die eventueel wordt gedeeld en wat de consequenties daarvan zijn. Korteweg: „Alleen Clue lijkt helder te zijn over de opslag en het gebruik van je gegevens. Standaard worden die lokaal op je telefoon opgeslagen en als je een account hebt, geven ze helder aan hoe ze je data beveiligen." Goed om te weten: je hebt recht op inzage van je verza melde gegevens en je kunt je fiat intrekken (zie mydatadoneright.eu). Hoe handig de apps ook zijn: kritisch blijven kan geen kwaad. Als iemand in het openbaar een ander negatief beschuldigt van iets en als dat grote gevolgen heeft, dan wordt die beschuldiging zelden of nooit meer teruggenomen. Ook niet als het bewijs voor de beschuldiging ontbreekt, of deze aantoonbaar onjuist is. Sterker nog, uit psycho logische studies komt naar voren dat hoe ernsti ger de gevolgen van de beschuldiging zijn voor de ander, hoe meer moeite de beschuldiger heeft de onjuist gebleken insinuatie terug te ne men. Blijkbaar kunnen maar weinig mensen de moed opbrengen om over hun eigen schaduw heen te springen. programmamaker Jelle Brandt Corstius Gijs van Dam er in de media van hem ooit te hebben verkracht. Hoewel hij tot op de dag van vandaag geen rechtszaak heeft aangespannen tegen de producent, kreeg Brandt Corstius bij voorbaat van allerlei kanten bijval voor zijn beschuldi ging. Met emotionele en sociale schade voor Van Dam. Een van degenen die daar ver in ging, is sport journalist en presentator Barbara Barend. Al vóór de openbare beschuldiging wist zij dat Brandt Corstius Van Dam zou besmeuren en kafferde ze Van Dam via Twitter uit: 'Gore klootzak, vuile vieze goorlap, gore verkrachter die je bent! Dat je het weet. Eikel.' Denkt Barend nog altijd zo over Van Dam? Een spannende vraag. Onlangs is Van Dam benoemd tot hoofdredacteur van het pro gramma Inside. Zij is er een van de sidekicks. Vanuit psychologisch-wetenschappelijk perspectief voorspel ik dat Barend niet is veran derd van oordeel. Hoewel ze dat waarschijnlijk nooit toegeeft. Desondanks doe ik deze oproep aan haar: beste Barbara, je had de guts om vóór de troepen uit Gijs van Dam te be smeuren. Heb dan ook de moed dat terug te nemen en publiekelijk je excuses aan te bieden, nu je vriend Jelle anderhalf jaar later nog altijd geen bewijs heeft overlegd. Het zou je tot een bewonderenswaardig rolmodel maken. En daar kunnen we er, juist op dit punt, nooit genoeg van hebben. Diekstra bepleit dat mensen die een beschuldiging uiten, ook nadenken over de gevolgen ervan. dinsdag 19 februari 2019 Flo Voer in hoe je je voelt, wanneer je menstrueert en Flo vergelijkt je data met die van miljoenen andere gebruikers om te voorspel len wanneer je vruchtbare periode aanbreekt en wanneer je ongesteld wordt. Dit gebeurt op basis van software van internatio naal techbedrijf InData Labs. Volgens het privacy statement komen data zonder expliciete toestem ming niet terecht bij derden. Eerste week gratis, daarna 6,99 euro per maand. Clue Een weten schappelijk on derbouwde en zeer uitgebreide app die de menstruatiecyclus bij houdt en voorspelt. De app herinnert je er bijvoorbeeld aan de pil niet te vergeten. Voorspellingen zijn geba seerd op je ingevoerde data: hoe meer, hoe nauw keuriger. Als je een account aanmaakt, worden gege vens geanonimiseerd en beveiligd opgeslagen op de servers van Clue en gebruikt voor onderzoek. De app is gratis. Menstruatie- kalender Eenvoudig en gemakkelijk te gebruiken app, die op basis van informatie over gewicht, stemmingen, klachten en lichaamstem peratuur berekent wanneer je eisprong, bloeding en vruchtbare dagen zijn. Te beveiligen met een wachtwoord. 'Onze part ners kunnen gegevens verzamelen voor de per soonlijke afstemming van advertenties en metingen', vermeldt het privacystate ment. De app is gratis. Glow Deze 'ovulatie kalender' is vooral bedoeld als vruchtbaarheidsapp, maar is ook te gebruiken om je cyclus bij te houden als je anticonceptie ge bruikt. Er geldt: hoe meer gegevens je invoert, hoe accurater de voorspellin gen van vruchtbare dagen en stemmingswisselingen. Een account aanmaken is verplicht. De makers van de app benadrukken geen data te verkopen, 'al krijgen partners ze wel als dit nodig is'. De app is gratis. Eind 2017 beschuldigde correspondent en Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21